m, Nehalennia - najaar 2016 - nr. 193 V - - v T WWUÊKF 13 neer deze, Bonifatius, precies werd geboren, is niet zeker; in 16529 of in maart 1655.10 In 1664 werd hij in elk geval aangenomen als leerling van het gymnasium in Mid delburg. In 1675 werd hij benoemd tot commies van de monsteringen, een inspecterende functie binnen het militaire apparaat of het zeewezen. Zijn belangrijkste aan stelling kreeg gestalte toen mr. Bonifatius zitting nam in de Raad van Vlaanderen. Ook dat college kwam bijeen op het centrale punt van het gewestelijke bestuur, het oude abdijcomplex van Middelburg. In 1679 trouwde Bonifatius met Sara Resen." Samen kregen zij de kinderen Bonifatius jr. en Jasper. Bonifatius Ingels zou slechts drieënhalf jaar eigenaar zijn van Swanenburg, want al op 20 november 1682 verkocht hij tweederde deel, dat is 3 gemeten en 75 roeden, van het eerder genoemde grote perceel van 5 gemeten en 38 roe den. Op dat tweederde deel stond het slot. In de bewaard gebleven (ver)koopakte wordt dit stuk land omschreven als weiland. Merkwaardig genoeg wordt het slot in de akte niet vermeld, terwijl dat er weldegelijk stond. Opvallend is ook dat de koper niemand minder was dan Bonifatius' intussen 74-jarige grootmoeder Maria Schot!12 Wellicht had de verkoop te maken met een voorgenomen vertrek naar de Oost, want Bonifatius had avontuurlijke plan nen. In 1687 vertrok hij namelijk naar het eiland Ceylon, het huidige Sri Lanka. Daar werd hij onderkoopman in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Met het schip de Eenhoorn voer hij vanaf de Wielingen op 3 januari 1687 naar de stad Negombo, waar hij op 24 augustus aankwam. Na enkele jaren keerde hij terug naar Nederland. Maar Ceylon bleef trekken. Bonifatius werd benoemd tot het hoge ambt van independent-fiscaal op het grote eiland bij India.13 Ingels moest onderzoek gaan doen naar frauduleuze of criminele praktijken onder het VOC-personeel. Lieden die werden aangeklaagd moesten zich vervolgens voor de rechter verantwoorden. In bijna alle gevallen was een independent-fiscaal een jurist. De aanzienlijke functie heeft Bonifatius echter nooit kunnen uitvoeren. Tragische genoeg overleed Ingels in 1694 aan boord van het schip dat hem naar zijn nieuwe ambt zou vervoeren.14 J S\\ I:Nj( RGH Prent Swanenburg werd op een weliswaar amateuristisch ge tekende prent afgebeeld in het beroemde boek Nieuwe Cronyck van Zeeland. Auteur Mattheus Smallegange meldde in zijn tussen 1696 en 1700 gepubliceerde werk dat de weduwe van Apollonius Ingels op het slot woonde; op dat moment achterhaalde informatie, want Maria Schot was al zes jaar eerder overleden. Het is duidelijk dat Smal- legange's lijvige werk in een tijdspanne van vele jaren werd geschreven, want een aantal feiten was intussen niet meer actueel. We krijgen met de prent van Swanenburg een indruk van hoe het slot er in grote lijnen moet hebben uitgezien, met de kanttekening dat de illustratie een sterk geïde aliseerd beeld geeft van de werkelijkheid door middel van verfraaiing en vergroting. Swanenburg lijkt namelijk omvangrijker dan het eigenlijk was. Toch moet de kas teelachtige buitenplaats op Walcheren grote bekendheid hebben genoten. De gravure toont een ommuurd geheel dat wordt omgeven met een brede gracht. Een brug, die voor een deel ophaalbaar is, sluit aan op de L-vormige bijgebouwen met zadeldaken; een poort met driehoekig fronton geeft toegang tot de rechthoekige binnenplaats. Daaraan bevinden zich het hoofdgebouw, de genoemde bijgebouwen en de met beelden verfraaide siertuin. Het hoofdgebouw of herenhuis is rechthoekig van vorm en bestaat voornamelijk uit één woonlaag met zadeldak. In het midden zien we een Vlaamse trapgevel en daarachter een klein (klokken)torentje. De dakvlakken aan weers zijde van de trapgevel bevatten een kleinere dakkapel. Het herenhuis heeft op één hoek een vierkante toren met een hoge, ingesnoerde vierkante spits. Aan de andere zijde lijkt een tweede woonlaag aanwezig te zijn in een breder, recht hoekig torentje met eveneens een ingesnoerd piramidedak en een schoorsteen. De gevels en torens bevatten meerdere horizontale banden waarin kruisvensters zijn opgenomen. Aan de binnenplaats bevinden zich twee toegangen tot het hoofdgebouw. Buiten de gracht staat een conciërge- of tuinmanswoning.15 Prent (detail) uit de Nieuwe Cronyck van Zeeland van Mattheus Smallegange, circa 1690. Slot Swanenburg met rechts op de achtergrond de stad Vlissingen.

Nehalennia | 2016 | | pagina 15