Uiterst rechts Swanenburg; links de bezittingen van de familie Stroo, circa 1925. (Collectie fami lie De Jonge-de Visser) den als mede-eigenaren.38 Opmerkelijk is het feit, dat mr. Willem Hendrik Vermaas in deze lijst staat vermeld. Het is niet duidelijk of ook hij mede-eigenaar was. Hij werd in 1936 beëdigd als advocaat-procureur in Middelburg, waar hij kantoor hield in de Noordstraat. Als zaakwaarnemer wordt wederom mr. Heyse genoemd. Als gevolg van de inundatie van Walcheren in 1944 raakten de laatstge noemde eigenaren hun Walcherse boerderij kwijt. Van mr. Vermaas is bekend dat hij in 1956 de grond kocht waarop eerder Swanenburg had gestaan.39 Pachter De Visser Tussen ongeveer 1923 en 1940 werd boerderij Swanen burg gepacht door de familie De Visser. Het gezin van de De Vissers bestond naast de ouders uit vier kinderen. Op de boerderij waren tevens een knecht en een dienstbode inwonend die meehielpen in het gemengde bedrijf. Naast het bewerken van het land had men de zorg voor twaalf melkkoeien, drie werkpaarden en wat kleinvee. De andere boerenhuizen van de buurtschap Swanenburg werden bewoond door de families Stroo, Maas en Van Vlaande ren. Ook zij bezaten gemengde boerenbedrijfjes, met wat bouwland en vee. Gezamenlijk vormden zij een kleine, hechte woongemeenschap. Toen in 1940 de oorlogshandelingen losbarstten op Wal cheren bleef alleen de familie Stroo nog in het gebied wonen. Swanenburg werd door de bezetter gevorderd. De Duitsers bouwden in de duinen een zogeheten kustbatterij met de naam Veste Heldburg. In de volksmond werd het verdedigingswerk simpelweg Swanenburg genoemd. Deze batterij was voorzien van een kanon. Wanneer dit in actie kwam, werden vanwege de luchtdruk telkens enkele dak pannen van het huis van de Stroo s afgeblazen. In oktober 1944 werden de Walcherse dijken op vier plaat sen gebombardeerd door de geallieerden, waaronder de Vlissingse Nolledijk. Hierdoor werd het zuidwestelijke deel van Walcheren onder water gezet, met als doel de Duitse bezetter te verjagen. Het duurde vervolgens meer dan een jaar om Walcheren vrij van water te maken. Door het geweld werden alle panden van de buurtschap Swa nenburg verwoest. Restanten De enige landschappelijke herinneringen aan Swanenburg vinden we in de vorm van een bij de boerderij horende waterpartij in het Vlissingse Nollebos, direct achter het clubhuis van tennisvereniging DOS, en in de vorm van het eerder genoemde eiland waarop het slot tot circa 1730 stond. Deze restanten zijn nog altijd goed zichtbaar. Het is een kwestie van toeval dat het eiland, nu schierei land, behouden is gebleven. Tijdens de inundatie werd het eiland weliswaar aangetast, maar bleef het behouden. Vervolgens heeft men op het eiland en in de verdere om geving, het zogeheten Westduingebied, bomen geplant. Dit stukje kustgebied vormde op die manier een soort verlengstuk van het eerder aangelegde Nollebos. Het ei land lag weliswaar binnen de bestemmingsplannen uit de jaren zeventig en tachtig, maar de bosstrook werd bestem peld als "te handhaven bosgebied". De strook lag tussen de duinen in het westen en een watergang in het oosten. Bij de voltooiing van het Westduinpark in 1982 heeft men het eiland dus ongemoeid gelaten. Hoogstwaarschijnlijk hebben de planmakers in het verleden niet beseft dat hier binnen het eiland lag waarop Slot Swanenburg van Apol- lonius Ingels ooit stond te pronken.40 Detail uit de Chromo topografische kaart van Walcheren (ca. 1910)

Nehalennia | 2016 | | pagina 18