Nehalennia najaar 2016 nr. 193 commissie en de redactie van Nehalennia. Het bestuur wil namens de vereniging al deze medewerkers hartelijk be danken voor hun grote inzet gedurende het afgelopen jaar. 4. Leden Iedereen kan lid van de vereniging worden. Het lidmaat schap wordt verkregen door aanmelding bij de ledenadmi nistratie en de daarop volgende betaling van de jaarlijkse contributie. Het lidmaatschap eindigt bij overlijden, door opzeggen voor 1 november of door royement op voorstel van het bestuur als het lid tegen het belang van de vereni ging handelt of handelde. 5. Activiteiten We geven hier een kort overzicht van de meest relevante activiteiten. 5.1 Kwartaalblad Nehalennia Van Nehalennia, het mededelingenblad van onze Verêni- gieng en de Werkgroep Cultuur-Historie, verschenen vier afleveringen. Nu in kleur en op A-4 formaat. In dit blad werd uitvoerig verslag gedaan van de activiteiten die er binnen de vereniging plaats vonden. Hoewel de naam van het blad niet wijzigde, kreeg onze partner drie jaar geleden een andere naam: Werkgroep Cultuur-Historie. Verder is Nehalennia een podium geworden voor de pre sentatie van verhalen, gedichten en columns in de diverse Zeeuwse dialecten. Ook geeft het bestuur verslag van ver gaderingen en worden activiteiten in de streek uitvoerig aangekondigd en besproken. Het penningmeesterschap van Nehalennia, dat altijd bij het bestuur van de Werkgroep was ondergebracht, kwam per 1 jan. 2014 naar onze vereniging. Penningmeester werd dr. George Will. Tweede penningmeester werd mw. Thea de Bruine-de Smet. 5.2 Onze website Het hele jaar was het stil op onze website. Onze actieve website-beheerder, Pascal Broekhoven nam half september 2011 de site onder handen en actualiseerde deze regelma tig. www.zeeuwsdialect.nl. 5.3 De vragenlijsten Deze worden vier keer per jaar samen met Nehalennia verspreid en verslagen van de beantwoording hiervan verschijnen ook in Nehalennia. De vragenlijsten verschijnen tevens op onze website. Op deze wijze kan een ander en groter publiek bereikt wor den. In 2015 werd voornamelijk het thematische onder zoek voortgezet. In 2012 is een begin gemaakt met het systematisch opvra gen van diverse onderwerpen die de Zeeuwse volkscultuur raken. 5.4 De Zeeuwse Taele De Zeeuwse Taele is een stichting, opgericht op initiatief van onze vereniging, met als doel het uitvoeren van speci ale projecten op het gebied van dialect. Onder andere or ganiseert de stichting om de twee jaar, een wedstrijd onder de naam "Zieng Zêêuws." Onze oud-penningmeester, Drs Marinus Bierens, nam eind 2015 het voorzitterschap van de Zêêuwse Taele over. 5.5 Presentaties Onze boekenstand was aanwezig op Mosseldag Bruinisse, Dialectdag Kapelle en het symposium (zie 5.4.) Onze be stuursleden mw Ria Nieuwenhuijse-Kleppe en Kees Heule zijn voor deze stands beschikbaar. 5.6 Het Project-Zeeuws-Vlaanderen Reeds in 1983 begon onze vereniging in samenwerking met de redactie van het "Woordenboek van de Vlaamse Dialekten" (WVD), dat ondergebracht is bij de Rijksuni versiteit te Gent, aan een streektaalonderzoek in Zeeuws- Vlaanderen met als doel, ook dit gebied op te nemen in de publicaties van het WVD. Het afgelopen jaar ontvingen we hiervoor weer zorgvuldig ingevulde vragenlijsten van onze leden in deze regio. Twee keer kwam de groep samen in Biervliet om met de Gentse onderzoekers van gedachten te wisselen. 5.7 Thematisch onderzoek Net zoals bij het "Woordenboek van de Vlaamse Dialec ten" vindt er momenteel door de vereniging thematisch onderzoek plaats naar de verdwijnende woordenschat en folklore. De Wetenschappelijke Commissie verspreidt via Nehalennia thematische vragenlijsten waarbij een halfjaar later in Nehalennia de ontvangen antwoorden besproken worden. Zowel de algemene woordenschat als de vaktalen kwamen aan de orde. In 2009 Nehalennia begonnen we met een nieuwe rubriek De Raedplaete: het was ook dit jaar een groot succes. 5.8 Publicaties In 2015 hebben we naast ons kwartaalblad een bundel laten verschijnen: Radiopraot, samengesteld door Jan Lauret. Tijdens de dialectdag presenteerde initiatiefnemer Pau Heerschap een set van 6 mokken met daarop Zeeuwse spreuken en afbeeldingen van markante dorps- en haven gezichten. Er werden verkennende gesprekken gevoerd over de mo gelijkheid het uitgebreide Zeeuwse Woordenboek, dat in 1999 0p CD-rom verscheen en al enige tijd niet meer ver krijgbaar is, op onze site te plaatsen. 6. Nieuws uit de regio's Ook dit jaar geven wij geen uitvoerig verslag van alle acti viteiten die op het gebied van de streektaal het afgelopen jaar in de regio's hebben plaats gevonden. Dit zou immers ondoenlijk zijn met de vele activiteiten die er in het jaar 2015 op het gebied van toneel, zang, voordracht, publi caties en vertelkunst geweest zijn. In het najaar werd in Domburg een beeltenis van dr. Rika Ghijsen onthuld. Tijdens de Mosseldagen in Bruinisse was er een kraam met informatie over onze vereniging. In de PZC verscheen wekelijks een rubriek in één van de Zeeuwse dialecten. Bij Omroep Zeeland werden wekelijks in de maanden september tot en met december momenten

Nehalennia | 2016 | | pagina 25