Uit de regio's Schouwen - Duiveland in memoriam Harry Boot Op 31 mei jl. overleed Harry (Gerardus) Boot uit Zierik- zee, ruim 84 jaar oud. Hij was geboren op 31 oktober 1931 op "d'Oute Poppe", een nu verdwenen boerderij onder aan de zeedijk tussen Pikgat en de Prommelsluis, als zevende van een gezin van acht kinderen. Het was een tijd van weinig weelde en hard werken. Hij vertelde me wel eens over zijn jeugdbelevenissen aan de zeedijk daar en over zeekraal snijden en van paling fuiken zetten in de vaart achter de boerderij. Het hoorde vroeger hier bij Rengerskerke. Deze nu veel smallere strook tussen de dijk en de Provincialeweg, was later de gemeente Kerkwerve. Vóór 1890 stond tegen de lange schuur met twee dorsvloe ren ook nog 't schooltje van Rengerskerke. De kinderen moesten voor de meester, om te leren tellen, 'krukels' ra pen aan de zeedijk, die hij dan zelf thuis opat. Het landbouwbedrijfje pachtte ook de dijk voor hun melk koeien en jong vee. Door alle tijden heen werd het spul letje" veel gefotografeerd zowel vanaf de weg als de zeedijk, beginnend in 1907 en vervolgens enkele malen voor de Tweede Wereldoorlog. Ook tijdens de inundatie van 1944- '45 en de overstroming van 1953 en in 1954 half onder het zand gespoten door de dijkverbreding werden er veel foto's gemaakt. "Dit was ons kapitale spul", zei hij dan met enige spot als hij deze foto's liet zien. Alles werd na de Waters noodramp afgebroken. In februari 1944 moest de familie met veel andere eiland bewoners evacueren. Ze verbleven vijftien maanden in Groningen en hij had er een fijne tijd. Toen ze weer terug waren, vertrok een broer naar Oost-Indië en sneuvelde daar op Java. Een andere broer emigreerde naar Canada en Harry kreeg de mogelijkheid om te leren. In Zierikzee ging hij op de Mulo en in Goes haalde hij nadien zijn diploma "Weg en Waterbouw" op het ZTI (Zeeuws Tech nisch Instituut). Vanwege de rampsituatie verbleef hij daar in een kosthuis. Er was toen veel herstelwerk in Zeeland. Zijn carrière begon al in augustus 1953 als technisch tekenaar bij Rijks waterstaat, voor de aanleg van wegen, bruggen, dijken en de dammenbouw. Later werkte hij bij de Deltadienst om Zeeland veiliger te maken. De bouw van de Stormvloedkering in de Oosterschelde was natuurlijk het hoogtepunt. Daar was hij terecht trots op. Intussen had Harry in 1955 Magda van de Sluis leren ken nen, een boerendochter uit de Boerenweg in Zierikzee. Hoewel enig verschil in kerkgenootschap trouwden ze in 1957 toch en gingen wonen in een nieuwe, maar 's winters wel koude, houten barak aan de Korte Blokweg. Hun twee zoons en even veel dochters werden daar geboren. In 1967 verhuisden ze naar hun definitieve vrijstaande woning aan de Regenboogstraat in Zierikzee. De liefde voor zijn gezin was groot en van de kleinkinderen kon hij ook intens ge nieten. Toen Harry overleed waren ze bijna 60 jaar getrouwd. De moestuin, munten verzamelen, bridgen en fietsen wa ren zijn liefhebberijen. Maar zijn grote passie was de mo delbouw, want hij was creatief en het moest precies zijn! Alles werd gemaakt in zijn hobbyschuurtje in de tuin. Zo als onder andere oude scheepjes en een Schouwse schuute, naar een tekening uit 1860 van de vroegere dijkbaas G. Boot uit Zierikzee, mogelijk een vroeg familielid. Verder rijtuigen zoals de Schouwse riemwagen en verschillende ander boerengerij van toen. Maar zijn topstuk is ongetwij feld de oude enorme St. Lievensmonsterkerk, die in 1832 afgebrand is. Ook de laatste Schouwse stolpboerderij die Harry als buurman goed kende. Die stond aan de Verse- putseweg, na 1953 als bouwval door de Ramp van 1953, maar helaas in 1956 toch afgebroken. Zijn creatie staat nu al jaren te pronken in museum Goemanszorg te Dreischor. In 2003, in het Jaar van de boerderij, werkte ik samen met hem aan de expositie daarover. Hij maakte toen thuis alle oude boerderijtypen met grote inzet, want hij was een liefhebber van onze Schouwse cultuurhistorie. Hij schreef ook al jaren humoristische Schouwse dialect- verhalen voor 'Nehalennia'. De laatste keer was dat in het najaarsnummer van vorig jaar. Ook was hij één van de verhalenvertellers op de luister-cd van Schouwen-Dui- veland. Ja, Harry Boot zullen we missen als een creatief en bemin nelijke Zeeuw met humor. Wim de Vrieze

Nehalennia | 2016 | | pagina 27