Nehalennia najaar 2016 nr. 193 27 Schuur op Driewegen bij Biervliet. Één makelaar aan de oostkant zit nog op het gebouw dikke gebobbelde laag teer. In het noorden van Zeeland was er zelfs een uitdrukking met dat woord erin. Als ie mand veel armoe leed, kon je daar horen: Ze lieje dae èr- remoeie az 'n luus an de wêêg(e). Sommige timmerlieden waren heel vindingrijk om de makelaar te versieren. Meestal was het een eenvoudige afbeelding in de vorm van een pijl. Was de makelaar ver sleten, dan kwam er meestal een vervangend exemplaar op de schuur, die dezelfde afbeelding had. Vaak kwam de vorm van die versiering voort uit bijgeloof. Dat zou zelfs terug kunnen gaan naar de tijd van de Kelten en Germanen. Op sommige plaatsen zijn er makelaars in de vorm van een hart: het symbool voor een lang leven. Er zijn ook makelaars met een omgekeerd hart en die vertellen ons dat schuur en de bewoners van de daarbij behorende gebouwen tegen onheil werden beschermd, bijvoorbeeld tegen onweer en blikseminslag. Volgens het Christendom is het omgekeerde hart een verboden sym bool, omdat deze godsdienst het hart als Gods liefde ziet. Andere afbeeldingen op makelaars zijn vazen of halve vazen: het symbool van de miskelk. Toen tien jaar geleden een nieuwe wijk aan de zuid oostkant van Middelburg (de Mortiere) werd gebouwd, verrezen daar in de achtertuinen nogal wat zwart geverfde schuurtjes, waarop soms ook een makelaar werd geplaatst. Dat gaf een heel apart sfeertje en deed me denken aan de schuurtjes die vroeger in Arnemuiden en Nieuw en Sint- Joosland stonden. Tegenwoordig worden de oude houten schuren niet meer geteerd, maar geverfd. Da moe voo 't milieu. Ook de ma kelaars worden geverfd, soms met een groene kleur en een wit biesje. Dat geeft een speels geheel, als er bijvoorbeeld een hond, een kat of een zwaan is uitgezaagd. We besluiten deze aflevering met een verhaal over een zuinige boer, die geen pannenbier verstrekte aan de am bachtslui toen zijn schuur het hoogste punt had bereikt. Het was/is de gewoonte dat bij zon gelegenheid de vlag op de nok van het nieuwe gebouw geplaatst wordt. Onze hu- morrijke timmerman nam wraak en zette een makelaar in de vorm van een omgekeerd glas op het dak. Een leeg glas! De andere makelaar vonden we op de grond en zag er gehavend uit. De teerlaag ontbrak

Nehalennia | 2016 | | pagina 31