m iii b'i W iSJR m In gesprek met met Krijn en Clarie Tanis op de Kleistee in Ouddorp ie komt d'r nooit in tènde «imm 28 Over het eeuwenoude kerkenpad Er is eigenlijk geen betere plaats te vinden voor een vraag gesprek met het echtpaar Krijn en Clarie Tanis, beiden bevlogen natuurliefhebbers, dan het natuurgebied de Kleistee. We fietsen er dan ook op die woensdagmiddag over het eeuwenoude kerkenpad, vanaf het kruispunt Dirkdoensweg/Molenweg met z'n drieën heen. Het heeft in die week enkele dagen aaneen geregend, nu is het droog. Wel is het klam en zwoel; wij verwachten daarom nog buien die dag. Tot het metalen draaihekje, dat toegang geeft tot de Kleis tee, is het pad breed. Aan weerszijden liggen de akkers tussen de hoagten (zandwallen), enkele nog in gebruik voor akkerbouw, andere prijsgegeven aan de natuur. Aan de linkerkant zal op een gebied, enkele percelen groot, de nieuwe begraafplaats van Ouddorp komen. In de ja ren vijftig van de vorige eeuw zijn er hoagten afgegraven om zand te leveren voor de aanleg van nieuwe wegen op Overflakkee, onder andere voor het verbreden van de zogenaamde Fortuinweg tussen Stellendam en Melissant, zo vertelt Krijn. De hoagten lagen er toen nog niet zo lang, want tot in het begin van de jaren vijftig zijn daar nog percelen 'uitgemijnd'. Krijn en Clarie zijn ook grote liefhebbers van het dialect van Ouddorp. Dat spreken we dan ook deze middag. Voor het gemak van de lezers heb ik het maar, op een paar zin nen na, in het 'Hollands' vertaald. Wie goed kijkt, ziet meer Nauwelijks hebben we de fietsen bij het draaihekje neer gezet, of Krijn roept: 'Kiek een Bruun Zandoagje', een kleine vlinder die neerstrijkt op de vegetatie van een aan de natuur prijsgegeven perceel akkerland. Ernaast een stuk bouwland, ingezaaid met kalebassen, vrijwel vrij van on kruid. 'Zo zie ik het eigenlijk nog het liefst, als landbouw grond', merkt Krijn op. Even later zijn we op de haemeteEen kleurrijk geheel met allerlei soorten planten en grassen strekt zich voor ons uit. Ik merk op dat in mijn kinderjaren, nu zo'n zestig jaar geleden, dit het voetbalveld van de Ouddorpse West Flakkeese Boys was. Over het terrein loopt diagonaal het smalle kerkenpad. Klarie bukt om de vegetatie beter te kunnen bekijken. 'Kijk', zegt ze, 'heel veel Tandjesgras, een vrij zeldzame kleine grassoort.' Ook valt het op dat er heel veel Grote Ratelaar bloeit, een halfparasiet, een soort die hier vroeger helemaal niet voorkwam, merkt Krijn op. De Klavervreter parasiteert bijvoorbeeld totaal op de gastplant. Trouwens als je goed kijkt, zie je veel meer: Zandblauwtje, dat wijst op kalkarme grond, Biggenkruid, Reukgras, Hazenpootje, Muizenoortje, Schapenzuring. ÉÈffflVËËËÊ Op de haemete, rechtsboven het kerkenpad Biggenkruid,Tandjesgras, Schapenzuring, Zandblauwtje, Reuk gras, Hazenpootje, Muizenoortje Clarie merkt op dat er tegenwoordig heel veel gefietst wordt op die elektrische fietsen, maar dat de mensen ei genlijk niets zien, het is alleen maar kilometers maken. Ze vinden alles wel mooi maar kijken niet goed. As je echt goed om je heen kijkt en je stapt af en toe eens af, dan zie je veel meer. En dat zorgt dan weer voor veel rijkere erva ringen. Je gaat je dan steeds meer verwonderen over al het moois dat de natuur te bieden heeft. Haaygemeten, schurvelingen en hoagten Intussen zijn er wat termen gevallen die wel wat toelich ting eisen. Het gebied van de Kleistee is heel bijzonder. Je ziet hier eigenlijk alle elementen van het typische Oud- dorpse landschap, uitgezonderd het polderland: haayge meten, schurvelingen, haogten (zandwallen) en mêêtjes (akkers). Haaygemeten (of in dialect haemeten) zijn woeste gron den, die aanzienlijk hoger liggen dan het omringende pol derland. Ze zijn ooit gevormd door verstoven duinzand. Na het vertrek van de Romeinen, ongeveer de derde eeuw na Chr., zijn de hoge Westduinen over het eiland gaan ver stuiven. Over de zeeklei kwam een zandpakket, dat zich tot de oostelijke rand van de huidige dorpskern van Oud-

Nehalennia | 2016 | | pagina 32