m Kiekplaete De nieuwe Kiekplaete LI v w*' ff. WmmiL 'Jl V.'Vtf.V. 1vatStósfi*» Reacties van lezers op de Kiekplaete 34 De oude Kiekplaete gaf voor een groot aantal lezers geen probleem. Meer dan twintig goede antwoorden kwam binnen. Na loting kwam mw. M. Wattel (Hoo- gerheide) uit de hoge hoed. Haar naam natuurlijk. Van harte gefeliciteerd en de waardebon is al onderweg. De nieuwe Kiekplaete is weer uit de verzameling van de heer Teun Rosmolen uit Zierikzee. We zijn benieuwd naar de antwoorden. Nog een tip: weet je het antwoord zelf niet, dan even bij buren of kennissen informeren. De oplossing van de Kiekplaete kan gezonden worden, al of niet met de ingevulde vragenlijst, aan Rinus Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet, rwillemsen@zeelandnet.nl. De oude Kiekplaete Mw. Maaike de Wolf-Mol uit Biggekerke ging er eens voor zitten en schreef ons de volgende brief (die trou wens bij de ingevulde vragenlijst zat). "Mijn moeder hield van nieuwe dingen," zo begint mw. De Wolf d'r inzending. "In de dertiger jaren kocht ze zon apparaat. Het was de opvolger of vervanger van de stamper of 't stamphout, waarmee de was die onder in de tonne of kuip lag, werd schoon gestampt. Een houten steel met twee "klokken". Tussen de klokken zat een veer. Je hield de steel met beide handen vast en bewoog die krachtig op en neer, op het vuile wasgoed onderin de tonne of kuip. De klokken waren koperkleurig, of waren ze mis schien van koper? 't Zou leuk zijn om te weten of deze wasreinigers veel opgang gemaakt hebben, zo besluit mw. De Wolf haar brief. Majo Smallegange uit IJmuiden schreef: "De nieuwe Kiekplaete is volgens mij een wasstamper. De was lag in het sop in een grote teil en met dat ding werd gestampt op de was." Mw Wattel, die per mail haar goede inzen ding verstuurde, berichtte ons: "Gisteren het blad van Nehalennia ontvangen en zie op blz 29 de vraag. Het is een wasklok, ook wel stamper genoemd. Dit lijkt me een koperkleurige. Zelf heb ik vier van deze wasklok- ken. Drie zijn er van aluminium. Ik gebruik er regelma tig nog één van. Ook heb ik nog een ander model met een plaatje erop met de tekst the swiftshuhe. En bin nenin zit een knikker." Schóón ee? Mw C. Laban uit Tholen herkende de stamper ook onmiddellijk. Ze schreef bij d'r antwoord: "Hiermee werd de was schoongestampt. Een zwaar karweitje Teun Rosmolen mailde ons: "De afgebeelde stamper is van koper. Deze werd alleen door de gedienstigen van "den beteren stand" gebruikt. De gewone stampers waren van gegalvaniseerd plaatijzer; de laatste waren eigenlijk van aluminium, die op den duur helemaal wit uitsloegen. De klok bestond uit een vaste buitenklok met één van 'n veer voorziene binnenklok, waarin een schijf met gaten zat. Als je ermee stampte, hoorde je een soppend geluid. Ze werkten beter dan de daar vóór gebruikte houten stampers," zo eindigt de heer Rosmolen.

Nehalennia | 2016 | | pagina 38