Nehalennia najaar 2016 nr. 193 XLIII XLI1I Afbeelding XI en XI, figuur 2 gemaakt had, tekende hij met een etsnaald de rupsen, maden, larven, poppen en gemetamorfoseerde volwassen diertjes op de etsgrond. Daarna werd de plaat in een bak met zuur gelegd, waardoor het zuur de getekende lijnen in het koper uitdiepte. Hierna maakte Goedaert de plaat schoon. Na het schoonmaken van de etsplaat bracht Goedaert er dikke drukinkt op aan. Dit gebeurde vrij grof met een tampon, een halve leren bol, die meestal gevuld was met wol. Daarna werd de roodkoperen etsplaat zorgvuldig met zachte doeken en met de muis van de hand van de etser schoongemaakt, zodanig dat de inkt uitsluitend in de verdiepte gedeelten van de plaat achter bleef. Nu maakte Goedaert de eerste afdruk. Dat deed hij op een diepdruk- of etspers met vochtig gemaakt papier. Dat is soe peler en kan de inkt beter opnemen. Op de beïnkte etsplaat legde hij een van de bevochtigde vellen papier en daarop een dik vilt en een stevige plaat. Het geheel draaide hij met kracht door de pers. Door het persen wordt het papier in de dieper liggen de lijnen van de etsplaat gedrukt en het papier neemt de inkt op. In het papier is ook de afdruk van de rand van de etsplaat, de moet, meestal duidelijk zichtbaar. Nu bekeek Goedaert de afdruk zorg vuldig. Misschien zag hij stipjes of lijntjes die hij niet bedoeld had. Dan Half ingekleurd werkte hij de plaat iets bij, maakte hem weer zorgvuldig schoon en maakte een nieuwe afdruk. Pas als hij volkomen tevreden was, was de koperen plaat gereed om er meer af drukken van te maken. Die zullen meestal door personeel van Fierens gemaakt zijn. De etsplaten van Goedaert waren vrij klein. Bij het afdruk ken konden twee platen tegelijk naast elkaar door de pers gehaald worden. Dit is soms te zien aan de draadjes tussen twee op een blad naast elkaar ingebonden afbeeldingen. Goedaert heeft maar één van alle etsen in zijn boeken gesigneerd: de titelpagina van het tweede deel. Deze ets Helemaal ingekleurd

Nehalennia | 2016 | | pagina 7