x> 12 De jaren bij de krant Journalist Frankel aan het werk, 1909, bij de ingebruikname van de muziektent te Zierikzee kascommissielid. Uit het verslag van de vergadering van de Liberale Kiesvereniging te Zierikzee, op 12 december 1902, blijkt dat hij actief deelneemt aan de discussies. En bij de herdenking van het 25-jarig jubileum van koningin moeder Emma op 2 januari 1904 is Arthur ook als mede organisator van de partij. Positief persoonlijk nieuws is er ook te melden op 2 augustus 1903. Hun zoon Jacob wordt geboren. De derde joodse 'Stoepeschieter' van de 20ste eeuw. Jacob wordt later een lid van het le naoorlogse bestuur van de Neder landse Zionistenbond.21 In het begin van de jaren vijftig van de twintigste eeuw gaat hij op aliyah en vestigt zich als advocaat in Haifa. En ook op een ander vlak lijkt het geluk te keren. Op 30 november 1903 vergadert, in lokaal Verwer te Zierikzee, de Zierikzeesche Landbouw-Vereeniging 'Vooruitgang zij ons Streven'. Bij de gebruikelijke verloting wint Arthur een van de prijzen: een tienkopsmaat.22 De Zierikzeesche Nieuwsbode, Frankel zelf dus, doet er in haar editie van 1 december 1903 verslag van. Het lijkt erop dat de familie Frankel-Wijzenbeek haar plaats binnen de stad Zierikzee heeft gevonden. Hetzelfde valt te constateren binnen de joodse gemeen schap. Arthur Frankel is al vrij vroeg, als 'kerkbestuurslid', betrokken bij de benoeming van de heer J.A. van Zuiden tot godsdienstleraar (25 september 1902 - 26 januari 1904). Dat een benoeming van een godsdienstleraar niet vanzelfsprekend is blijkt wel uit de oproep tot financiële ondersteuning van de Zierikzeese gemeenschap die in het Nieuw Israëlitisch Weekblad van 19 september 1902 wordt gedaan: 'De groote offers, die de kleine gemeente voor hare instandhouding bereid is te brengen, zullen niet voldoende blijken, indien niet tevens van andere zijde hulp wordt verleend.' De joodse gemeenschap in Zierikzee heeft altijd zeer veel moeite gehad om, naast het minjan - het minimale aantal van tien mannen dat nodig is om een religieuze bijeenkomst te houden, ook voldoende finan ciële middelen bij elkaar te brengen. De oproep heeft succes. Op 15 oktober is er al een bedrag van 136,93V2 ontvangen en het is Arthur die, namens de Ned. Isr. Gem. te Zierikzee, een ieder daarvoor bedankt.23 De komst van Arthur Frankel is, net zoals bij zijn ontslag gebeurde, kort en zakelijk in de krant (van 1 augustus 1899) gemeld: 'Bericht. Met ingang van 1 Augustus is tot Redacteur van dit Blad aangesteld de heer A. Frankel, Oude Flaven A 348, aan wien men alle Ingezonden Stukken, Correspondentiën en alles wat de Redactie betreft gelieve te zenden.' Ondertekent door 'De Directeur-Uitgever, J. Waale.' In het jaar 1900 is het courantenlandschap in Zeeland nog zeer divers. Elk eiland, elke regio heeft nog haar 'eigen' courant. Op Walcheren de 'Middelburgsche Courant' (1758-1940), op de Bevelanden de 'Goessche Courant' (1795-1932), in Zeeuws-Vlaanderen onder andere de

Nehalennia | 2016 | | pagina 15