Activiteiten buiten de krant Maar ook als redacteur zelf; bijvoorbeeld in de Zierikzee- sche Nieuwsbode van 5 oktober 1917, waar hij oproept om het Centraal Israëlietisch Krankzinnigengesticht te steunen. En zo ook bij een oproep tot ondersteuning van joodse vervolgden uit Rusland; een oproep in de Zierik- zeesche Nieuwsbode van 21 november 1905. Andersom gebruikt hij zijn positie als hoofdredacteur van de krant om in een ingezonden brief zijn geloofsge noten op te roepen in actie te komen naar aanleiding van de watersnood in Zeeland van 1906, die in het bijzonder het eiland Tholen zwaar heeft getroffen. Op Schouwen- Duiveland waren voor zover bekend geen slachtoffers te betreuren. 'Men moge ons Joden van veel betichten, zij zijn een erkentelijk volk. Laten wij dat, nu Zeeland door een watersnood geteisterd is, opnieuw bewijzen.'27 En het is natuurlijk heel bijzonder om het verslag in het N.I. W. te lezen van de Bar Mitswa viering van zijn zoon in 1916. 'Zierikzee, 14 Augustus. (Niet van onzen gewonen correspondent). Verstreken Sjabbos was het in onze syna goge ongewoon vol. De mannenplaatsen waren dicht bezet, en ook op de vrouwengalerij waren de zitplaatsen bijkans allen ingenomen. Wat onderscheidde deze Sjabbos van de andere Sjabbosem? Was het misschien, omdat het Sjabbos Nachme (zondag genoemd naar Jesaja 40:1-26. 'Nacha- moe, nachamoe ami!' 'Troost, troost, Mijn volk.') was? In geenen deele. De reden was, dat een kleinzoon van wijlen den opperrabbijn, dr. Jacob Frankel zl., Sjabbos Barmitswo werd, en de geheele Seddre zou laïnen, en dat met het oog daarop familieleden en vrienden van den Barmitswo waren overgekomen Een voordeel van het hebben van con tacten, want zou het verhaal gepubliceerd zijn als Frankel niet...? Met het bovenstaande verslag in gedachten is het heel wel mogelijk dat hij in zijn eerste Brieven uit Zierikzee, van 1 november 1900, over hetzelfde ritueel heeft geschreven. Een van de handelingen, bij een Bar Mitswa feest is name lijk het voorlezen van een stukje vooraf bestudeerde tekst. Het is een lang citaat maar zeker de moeite waard: 'Toen ik nog jong was, moest ik bij zekere familie-gelegenheid een toespraak (ze was mijn eerste) houden. Meester had ze voor mij opgesteld, ik had ze van buiten geleerd, en mijn oudste zusje had zich een dag vóór het feest nog overtuigd, dat ik haar op mijn duimpje, zonder een oogenblik zelfs te haperen, van buiten kende. En jawel, op den dag van 't feest, toen familieleden en genoodigden in de feestzaal bijeen waren, en ik met zusje aan de hand in hun midden ver scheen, om het toespraakje te houden, waarvan zij, zooals zij zeiden, reeds zooveel hadden gehoord, toen bracht ik het niet verder dan tot "Waarde Feestgenooten". Ik was geheel en al de kluts kwijt, ik was de toespraak, die ik weken van te voren met zooveel zorg van buiten had geleerd, en die ik nog gisteren voor mijn zusje, zonder een oogenblik te hokken, had opgezegd finaal vergeten.' In één geval haalt Frankel als Brinio ook het N.I.W. Het is ook het meest duidelijke geval van beïnvloeding tussen de redacteur en de mens Frankel. Op 15 augustus 1902 wordt een deel van zijn '(Brinio-)Brieven uit Zierikzee' geciteerd. De aanleiding is het regeringsbesluit om de verjaardag van de koningin, die op zondag valt, om religieuze redenen op maandag te vieren. Hij wil dezelfde uitzondering hebben voor joodse soldaten die op de zaterdag vooraf deel moe ten nemen aan de Koninklijke verjaardagparade ter ere van Koningin-moeder Emma. Brinio stelt dat 'De betrok ken Minister had kunnen weten, dat de sabbath voor den geloovigen Israëliet zekerlijk dezelfde beteekenis heeft als de Zondag voor den geloovigen Christen.' Er moet paal en perk worden gesteld want de risico's zijn groot. 'Wat heden den devoten Israëliet te beurt valt, kan morgen in een anderen vorm ten opzichte van den vrijzinnigen Protes tant geschieden. En zoo het tijdstip daar is, dat de anti revolutionairen zich sterk genoeg voelen om het bond genootschap der Katholieken te kunnen missen, welken waarborg bezitten deze dan, dat zij in hunne godsdienstige gevoelens ten volle zullen geëerbiedigd worden.' Bij andere zaken trekken de journalist Frankel en de brievenschrijver Brinio ook gezamenlijk ten strijde. Twee voorbeelden die dit illustreren zijn de niet aflatende aan dacht om tot een eilandelijke waterleiding te komen en de landelijke strijd voor een premievrij staatspensioen. Zowel in brieven als in hoofdartikelen komen ze regelmatig aan bod. Beiden worden tijdens het redacteurschap van Fran kel niet gerealiseerd, en dat heeft hem met diepe droefheid vervuld'.28 Een andere bijzondere situatie had zich in 1910 kunnen voordoen. Het risico op belangenverstrengeling. Op 8 september 1910 laat de liberaal jonkheer J. R. R. de Muralt weten zijn ontslag te nemen als raadslid van de gemeente Zierikzee. De verkiezing voor diens opvolging op 9 de cember gaat tussen A. Timmerman en A. Frankel. Bij zijn kandidatuurstelling komt Timmerman met 29 namen; Arthur Frankel met 62. De uitslag van de verkiezing is voor Frankel teleurstellend: Hij krijgt 333 stemmen maar de antirevolutionair A. Timmerman krijgt er 418.29 Hij verliest dus. Maar stelt u zich eens voor; een journalist in de gemeenteraad! Wie moet dan de verslaggeving doen? En wat dan te doen, Brinio? Er lijkt hier sprake te zijn van enig opportunistisch gedrag. Voor Timmerman is de uitslag in ieder geval het begin van een jarenlang raadslid maatschap en vanaf 1930 tot 1936 wethouderschap. De lijst van lidmaatschappen, functies en activiteiten is lang en divers. Zonder uitputtend te willen zijn volgt hier een overzicht. Arthurs naam komt voor bij de Maatschap pij van Nijverheid Departement Zierikzee (1903-1909), sociëteit 'Ons genoegen' (1908), afdeeling Zierikzee van Volksonderwijs (1913), vereeniging 'Tot Nut en Genoe gen' (1901-1919), de Neutrale Middenstandsvereeniging (1915), de Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer (1901), de vereeniging Zierickzee (1911- 1912) en de Zierikzeesche ijsvereeniging (1913). Daarbij was hij voorzitter van de Bond voor Staatspensionneering afdeeling Zierikzee. Het penningmeesterschap en secre tariaat vervulde hij voor de Liberale Kiesvereeniging. Met

Nehalennia | 2016 | | pagina 17