u Nehaiennia winter 2016 nr. 194 Opa Pluus op de race-fiets. De leste Kiekplaete ip interesse ontstae. Ik ging foto's verzaemele van de ramp op in rond ut dorp. Ma naest de beelden in trieste verhaelen waere d'r helukkug ok leuke dingen te melden. Bienaeh anekdoties is't volhende. Ik kreeg van zeker drie ouwe Kruunnuhunaeren un zaallufde foto hemmaekt vanaf de Zandiek (daju zo over de Rijksweg nae 't durp kieke kan, over 't water toen, ik stuur'n mee, ie angt d'r an) Op die foto stae un verkeersbord. Tehen de paele van dah bord stae un fiets. Oalle drie die ouwe durpsgenoten zeije: "dat was mien fiets" Dat is wat je noemt echte "orral historie" mee un staertje, ..'k bin d'r darrum nooit achter kun nen komme van wie a die fiets noe eihunluk echt was, in eerluk hezeit, hin van die ouwe Krunnuhunaeren bin nog in leven, dus laet ik 't ma in 't midden of hewoon voe d'eeuwigheid tegen de paele an stae. De hroeten van Sakkeu ut Kruunnuhun. Ik kan nog wa meer schrieven dienk ik ma das dan ma voe un ahre keer. PS ik zaahhu Sakke omda mien vader Izak êhte in ik draehu dat ok (trots) in mun naem. "Sakke" das oud Kruunnugs vóh Izak. Ouwe Kruunnuhurs zeiju soms wa is kiek, hrote in kleine Sakke" tegen mun vader in mien as ze ons saemen tegenkwaeme. Sjaak van Loo, dialect van Kruiningen 't Was op 'n moaie zeumersen dag dat Jaap de racefiets nam. Ie wou 'n keêrtje nae Schouwen toe mit z'n bidon en z 'n boter'am. Ie ree toen over de Sturmvloedkeêrieng mit 'n noadgang, zogezeid as 'n zot. 't zweêt liep mit straelen langs z'n kop en voa z'n oagen dae 'stong 't snot. Gelukkig stong t'r bie ons 'n kleintje pils, d'n pedaleur kwam die dag nae ons toe. Ie ei 'n stuitje bie motte komme, hoster, wat was die kérel moe! De vorige Kiekplaete was toch niet zo eenvoudig als we dachten. Lag het aan het voorwerp of de foto toch niet alto duidelijk? Voor een aantal inzenders was het geen probleem. Mw. Bep Beereppot uit Wemeldinge, de heer Hans Rentmeester uit Goes, mw. Marie de Vlieger- Glerun uit Ierseke, de heer Rinus van Langeraad uit Hoofddorp, Roger Blaakman uit Oostburg, George Sponselee uit Hulst herkenden het voorwerp onmid dellijk en stuurden het goede antwoord in. Het was een voetenschabber. Om je schoenen, je zolen schoon te maken vóór je een huis of café binnenging. Je klompen deed je natuurlijk uit. Maar je schoenen? Die veegde je schoon. In het Zeeuws Woordenboek zie je er een afbeelding van op blz 853. Het voorwerp was bekend in heel Zeeland en op Goeree-Overflakkee. Deze foto maakten we in Gent. Was dan daar zoveel modder op straat? Nee, maar tot de Eerste Wereldoor log waren daar veel voetgangers en die liepen op de stoepen en op de wegen, waar ook paarden liepen. En ook het beste paard liet wel eens wat vallen... De nieuwe Kiekplaete zal geen probleem zijn voor onze lezers en lezeressen. Succes ermee. De oude Kiekplaete Na loting was de heer Rentmeester de gelukkige. De waardebon is al onderweg. Proficiat. De heer Teun Rosmolen uit Zierikzee dacht met het onderstuk van een pomp te maken te hebben.

Nehalennia | 2016 | | pagina 31