Nehalennia voorjaar 2017 nr. 195 Slot Oostende te Gons*7+3- van de Goesenaars ietwat opportunistisch voor Jacobas opponent van dat moment: Jan van Beieren. Vermoedelijk de eerste keer dat de kersverse stadsverdedi ging van Goes op de proef werd gesteld, was toen in 1425 Lodewijk van Montfoort en Floris van Haamstede - twee edelen uit het kamp van de geteisterde gravin Jacoba - naar Zuid-Beveland kwamen om namens haar de banden met Reimerswaal en Goes aan te halen. In Reimerswaal schaarde men zich achter Jacoba, maar in Goes was een groep die onder leiding van baljuw Wolfert van de Maal stede stond niet genegen haar nog te steunen. De beide edelen die namens Jacoba kwamen, hadden een onbekend aantal soldaten bij zich. De Goese baljuw op zijn beurt mobiliseerde een deel van zijn manschappen uit zijn Be- velandse ambachten, een legertje van maximaal 300 man. In of bij Goes troffen beide groepen elkaar, waarbij het legertje van de baljuw erin slaagde hun opponenten tot de aftocht te dwingen. De al genoemde weermuur zou moge lijk ook in de beginjaren van Van de Maalstede als Goese baljuw gebouwd kunnen zijn.6 Toen Wolfert van de Maalstede in 1446 overleed, verkeer de hij in staat van faillissement. Daaraan danken we een Wapensteen met drie bokkenkoppen van de familie Van der Goes, verbonden aan het slot van 1644-1747. Maalstede in Kapelle en het kasteel van 's-Heer Hendriks kinderen. Goes, stad sinds 1405, had in 1417 van gravin Jacoba van Beieren het recht gekregen om een stadsgracht aan te leggen. Nadat dit privilege goed en wel in de ar- chiefkist van de stad was opgeborgen, koos het merendeel 1L Het slot Oostende gezien vanaf de Singelstraat, gravure uit Tegenwoordige Staat van Tirion. Links met de pinakels bevindt zich het nog steeds bestaande bouwdeel de kasteeltoren. Het woonhuis op de voorgrond is dat van de schoolmeester, die aan huis schoolhield. Dit pand werd in 1661 op de fundamenten van de laat-14de eeuwse klokkentoren gebouwd. GAGoes, HTA.

Nehalennia | 2017 | | pagina 7