Nehalennia - zomer 2017 nr. 196 Litho's Talent 13 provincie, want En Zélande werd in dat jaar in Parijs uitgegeven door Lemercier, gevestigd aan de Rue de Seine. Het werk bevat naast het titelblad zes taferelen die werden vastgelegd in de Zeeuwse plaatsen Wemeldinge, Veere, Zierikzee, Goes, Brouwershaven en Tholen. Als vanzelf sprekend treffen we ook in deze serie een moeder met kind. Het zestal lithografieën staat afgebeeld op pagina 11 en 12. Net als vele andere binnen- en buitenlandse kunstenaars bezocht Charpentier het Walcherse Domburg en ont moette daar collega's. Eén ervan, de beroemde Neder landse schilder en tekenaar Jan Toorop, maakte van zowel Alexandre als van zijn vrouw Eliza Beetz een portret. Eliza schilderde hij in 1903, tijdens hun ontmoeting in Dom burg. Een jaar later tekende hij Alexandre. Dit portret maakte Toorop tijdens een bezoek aan Charpentiers atelier in Parijs. Het uit 1903 stammende schilderij maakt deel uit van de collectie van het Frans Halsmuseum in Haarlem; de uit 1904 stammende tekening wordt bewaard in het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam. Een lithografie is een door steendruk verkregen prent. Tij dens het procédé wordt gebruik gemaakt van een methode waarbij gedrukt wordt vanaf een vlak oppervlak, zoals een gladde stenen of metalen plaat, waarop de drukkende par tij inktaantrekkend en de niet-drukkende partij inktafsto- tend is. De uit het Grieks komende term lithografie bevat de woorden lithos en graphein en die betekenen steen en (be) schrijven/tekenen. Met de rond 1900 zeer populaire, stempelachtige druk techniek - de Fransen spreken van estampes - konden snel en veel afdrukken worden gemaakt. Zeker voor het dupliceren van bijvoorbeeld affiches en bladmuziek was dat zeer praktisch. Litho's werden tevens gemaakt als kunstobject voor de verzamelende elite. En Zélande is daar een voorbeeld van. Charpentier gebruikt overigens op het titelblad van zijn serie litho's de term gaufrées. Dat wil zeggen dat er in dit werk reliëf te ontdekken is. Wie goed kijkt, ziet in één van de litho's zelfs de contouren van een boerin in lokale klederdracht, die als het ware vanuit het papier naar voren komt. In deze reliëftechniek herkennen we Charpentier de beeldhouwer. Soms stuit je tijdens een bezoek aan een expositie bij toe val op een link naar Zeeland. Onderzoek naar het gevon den onderwerp levert meestal verrassende feiten op, zoals blijkt bij Charpentier. In dit geval kunnen we bovendien een kunstenaar in het middelpunt zetten die in Nederland geen grote bekend heid heeft gekregen. Het gaat nu eens niet over Monnet, Renoir, Gaugin of De Toulouse-Lautrec. Net als deze beroemdheden kreeg ook Charpentier een aangeboren talent mee, zoals zijn werk ontegenzeglijk bewijst. Om in de sfeer van de ondertitel van de serie lithografieën te blijven, kunnen we afsluiten met: Dieufit A. Charpentier, il 'En Zélande'. Jaco Simons publiceert veelvuldig over regionaal-historische onderwerpen in bladen als Nehalennia, Arneklanken, Den Spiegel en De Wete. (zie online: www.lacoda.nl) Bronnen: J. Verbeek, 'Jan Toorops portret van Alexandre Charpentier', in Bulletin van het Rijksmuseum, jrg. 1967, vol. 15, aflevering 4, p. 143. Internet https://msu.edu/course/ha/446/colorrevolution.pdf http://www.nga.gov/exhibitions/2006/charpentier/charpentier.pdf https://www.the-saleroom.com/en-gb/auction-catalogues/artauction/ catalogue-id-artaucl0000/lot-dce450f0-df8e-4b 1 l-bd48-a53f00bab0ad

Nehalennia | 2017 | | pagina 15