Nehalennia zomer 2017 nr. 196 Volkskunde Trouwen in vroeger tijd In ondertrouw 21 De mannen van Ambras, Van bij Ons, in BrasserieTruffino, Hulst Het Land van Saeftinge neemt een voorname plaats in je leven. Ja, in de Paal hebben mijn vrouw en ik een boot liggen. Daarmee ga ik vissen op de Westerschelde. Maar ik vind het ook ontspannend om zomaar wat te spelevaren. Soms gaat er een groepje mensen mee. Ja, een soort rondvaart door en langs Saeftinge. Het liedje van Miel de piel speelt zich in zon natuurgebied af. Je weet dat een piel een eend is? Vonden we laatst een enorm groot anker, dat we met veel moeite naar de kant wisten te brengen. Met drijvers eraan. Anders was dat niet mogelijk geweest. "Dat ligt nu bij d'n Emma, bij dat cafeeken." Er staat een groots gebeuren te wachten Ja, op 9 december presenteert Ambras He ja, dat ken ik. En vol trots laat Piet een soort plastic kaart zien, die de Zeeuws-Vlamingen vroeger voor 5 gulden kochten op het stadhuis en waarmee ze dan een jaar gratis met de pont konden overvaren. En in die kaart zit een chipje met daarop 1500 oude Nederlandse streekliederen. En verder zal er te zien zijn op dat chipje een video onder de titel Ambras goa vissen, een cd met de teksten uit de rubriek: Hé ja, dat ken ik. En tenslotte het liedboek Hoog in het hart en een clip Van Verre gekomen... En het leuke is, dat er een zoekmachine in dat chipje zit, zodat je op je computer direct de goede bladzij vindt van een verhaal of het geluid van een liedje. We kennen je eigenlijk nog van het scholenproject. Inderdaad, een jaar of vijftien geleden hadden we een project om dialect in de klassen te gebruiken op de basisschool. Er was een werkboek en er waren geluids fragmenten, waarop het dialect van diverse streken in Zeeland hoorbaar was. Kinderen konden dus de verschil len in de dialecten horen en er waren ook leuke verhalen om te beluisteren. De provincie Zeeland zag het nut van dit project in en ondersteunde mij om vulling aan het programma te geven. Daar denk ik altijd nog met veel genoegen aan terug. Het was niet de bedoeling dialect aan te leren. Helemaal niet, maar wel om de kinderen kennis te laten maken met streektalen in Zeeland. Op heel wat scholen wordt er trouwens nog zo nu en dan met onderdelen van dit project gewerkt. De jeugd praat weinig of geen dialect meer. Dat is nu eenmaal zo. Je kan de tijd niet terugdraaien. Dat neemt niet weg dat je er gepaste aandacht aan moet besteden. Net als folklore hoort het wel bij het streekeigene. In Piets werkkamer liggen een heleboel attributen die nauw aan de scheepvaart zijn verbonden, zoals een kompas, stuurwiel en scheepsbel. En op het gazon ligt een groot verroest stokanker. Aan alles zit een verhaal, denk ik. Piet praat de onderdelen wel aan mekaar. Rinus Willemsen. 'In ondertrouw gaan, daar is eigenlijk niets aan', zo vertellen bruidsparen, die ik als Buitengewoon ambtenaar van de Burgerlijke Stand ga trouwen, mij tijdens het voorgesprek regelmatig. 'Ik had me er iets heel anders van voorgesteld. Je hebt een afspraak gemaakt, je staat aan de balie, een ambte naar vraagt naar je gegevens, de benodigde stukken worden overhandigd en de ambtenaar vraagt welke achternaam de bruid wil voeren na het huwelijk. Je moet een formulier invullen met voorkeur voor welke trouwambtenaar je wilt. Vervolgens zegt hij: 'Dit gaat het kosten en hier kunt u pin nen', zo vertrouwde een bruid mij eens toe. Het bedrag is niet mis, vooral als je op een bijzondere locatie wilt trouwen, al is het in je eigen tuin. Dat ging er vroeger wel anders aan toe. Mijn zuster Jans is van het jaar 1928, nu bijna 89 jaar oud dus. Ze trouwde met Piet van Dam op 16 maart 1950. Hij kwam uit de Ouddorpse buurtschap De Oostdijk, die dichter bij Goedereede lag als bij Ouddorp. Ik, een nako mertje, was toen bijna vijf jaar. Mijn zuster beschouwde zich toen als een soort moeder voor mij. Ze kan zich alles uit die tijd nog helder voor de geest halen hoe het er toen allemaal rond de trouwerij aan toe ging. Zelf weet ik het ook nog heel goed. Mijn zus was in die tijd kleuterjuf op de kleuterschool

Nehalennia | 2017 | | pagina 23