De voorbereidingen De dag van het huwelijk Bruidspaar Van Dam-Heerschap die uitging van de diaconie van de Ned. Herv. Kerk van Ouddorp. Ze had daarvoor geen opleiding gevolgd, de hoofdleidster, juffrouw Spek, die wel gediplomeerd was, maakte de andere meisjes wegwijs, hoe de zaken in de klas aangepakt moesten worden. De kleuterschool maakte gebruik van drie lokalen van de openbare school. In begin was het salaris vier gulden per week. Al heel jong mocht ik af en toe met mijn zus mee. De meisjes van de openbare school sjouwden dan met mij rond op het plein, vóór schooltijd en in het speelkwartier, want ik was immers het broertje van de geliefde juffrouw Jansje. Per 1 maart nam mijn zuster ontslag om zich thuis voor te bereiden op haar huwelijk. Veertien dagen vóór het huwelijk gingen ze in ondertrouw. Dat was toen nog een plechtige gebeurtenis. Het bruidspaar werd in een aparte kamer in het gemeentehuis door ambtenaar van de bur gerlijke stand Bram Kapteijn ontvangen en er werd koffie geserveerd. Alles bij elkaar een plechtige ceremonie. Ze waren na afloop 'onger boön' fonder de geboden van de wet op het huwelijk). Dat was zo in Ouddorp de uitdruk king. De aankondiging van het huwelijk werd aangeplakt in het 'kastje', zoals dat genoemd werd. Dat was het gemeentelijke publicatiebord, een platte kast met deurtjes met gaas voor de openingen, die aan de zuidelijke gevel van het gemeentehuis hing. De uitdrukking was dan: 'Hei 't al 'ezieje, wie d'r in 't kassi hange.' Het was trouwens die dag feest bij ons thuis. Dat feest ging trouwens nog twee weken door, behalve op zaterdag en zondag. Allerlei gasten werden voor 's avonds beurtelings uitgenodigd: de ouders, broers en zusters van de bruide gom, ooms en tantes van beide zijden, neven en nichten, de buren, wederzijdse vrienden. Er werd koffie geserveerd met een koekje van de bakker erbij, want vanwege de drukte had men geen tijd om als gebruikelijk zelf koekjes te bakken. Daarna voor de mannen hoogstens twee bor reltjes, oude jenever of vieux en voor de dames 'n glaasje weck (ingemaakte vruchten uit eigen tuin). En niet te vergeten: de sigaren en sigaretten, die in grote glazen bekers in overvloed op de tafel gezet werden. Tegenwoordig niet meer voor te stellen. Iedereen was mondeling uitgenodigd. Kaarten waren in beperkte mate verstuurd. Ik zat inmiddels zelf op die kleuterschool. Wat ik vreemd vond, is dat ik in de weken voor het huwelijk elke middag een half uur vroeger naar huis gestuurd werd. Ik begreep daar niets van, maar op de dag van het huwelijk werd mij in het gemeentehuis van Ouddorp duidelijk waarom. Al weken voor het huwelijk begonnen de voorbereidingen. Data werden vastgesteld en er moest gezorgd worden dat er een mooie bruidsjapon was. Die werd voor mijn zus gemaakt door een nichtje van ons dat heel handig was met naald en draad. Moeder, die ooit opgeleid was voor coupeuse, ging met mijn jongere zus een dagje naar Rotterdam de stof ervoor kopen. De aanstaande bruid was er niet bij betrokken, zij moest overdag immers werken op de kleu terschool. Ze vertrouwde maar op de goede smaak van moeder. Het werd koningsblauw velours-chijfon, een soort zacht fluweel. Het werd een lange japon, met een sleep. Mijn zus heeft hem nog. Moeder maakte zelf een sluiertje van tule met fluwelen nopjes, de stof aangeschaft bij Keetje Mastenbroek, ook begrip in Ouddorp als het stoffen en hoeden betrof. De bloemen voor het bruidsboeket en de corsages werden uitgezocht bij bloemenzaak Korteweg in Middelharnis. Dat was natuurlijk een heel drukke dag. Een dure locatie was toen niet in beeld. Het bruiloftsfeest was gewoon thuis bij de bruid. Daarom moest de voorkamer helemaal 'omgeturnd' worden. Meubels werden naar een andere plek in huis verplaatst, alleen de tafel en de stoelen bleven achter. De bladen van de tafel werden uitgetrokken en de tafel werd bekleed met wit damastpapier. Stoelen werden bij buren geleend. Er ontstond een opstelling met stoelen twee rijen achter elkaar. Onvoorstelbaar hoeveel mensen er nu in gestouwd konden worden. Ieder ging zich op zijn 'paasbest' optutten. Haren werden gewassen in een teiltje in de gootsteenbak, want van een badkamer met wasbak ken en douche was toen nog geen sprake. Ieder rook naar shampoo en zeep. De bakker kwam de gebakjes brengen, de tafel werd versierd met bloemen en gedekt met glazen en bordjes. Natuurlijk werden ook de bekers weer gevuld met sigaren en sigaretten. Aan de einde van de morgen kwam Korteweg uit Middelharnis met zijn bestelwagen met houten ombouw de bloemen brengen: een boeket als een mattenklopper van anjers en aspergegroen, een cor sage voor de bruid en bruidegom en een diadeempje met anjers voor de bruid, waar het door moeder vervaardigd sluiertje werd bevestigd. En zo reden we vroeg in de mid dag in gehuurde en geleende auto's naar het gemeentehuis. Daar wachtte ons een verrassing: de kinderen van de kleu-

Nehalennia | 2017 | | pagina 24