m 24 Verhalen en gedichten De Schöönmaek het huwelijksregister van Groede. Het jonge Pietje Lampier moet dus al heel vroeg met zijn moeder mee om bedelend de kost bij elkaar te schrapen. Het noodlot slaat toe op 4 februari 1891 als het jongetje door het ijs zakt van de vaart en verdrinkt. Amper 5 jaar oud. Op 28 april 1903 overlijdt Simon Faro in zijn huisje, Dam straat 9 in Schoondijke. Hij werd slechts 60 jaar. Zijn vrouw, Francina den Hollander, overleeft haar man bijna 10 jaar. Zij overlijdt op 79 jarige leeftijd op 12 sep tember 1911 in dezelfde woning als haar man. Met heel veel dankbaarheid heeft Jacobus de le Lijs en zijn vrouw, Helena van de Velde, afscheid mogen nemen van deze goede en zeer bijzondere mensen. Zij hadden immers Jacobus in hun hart gesloten. Zij waren op beide begrafe nissen aanwezig, evenals de moeder van Jacobus. Helena van de Velde en Jacobus de le Lijs trouwen op 6 december 1894 in het gemeentehuis van Schoondijke. Een memorabele datum: Was Jacob op die dag jaren geleden te vondeling gelegd? Helena (Lène) was toen 19 en Jacobus (Ko) 21 jaar. Natuurlijk waren zijn stiefouders daarbij aan wezig. Omdat het jonge stel nog geen woning had, trokken ze in bij de familie Faro op het adres: Damstraat 9. Hier werd op 10 april 1895 hun oudste zoon geboren: Abraham de le Lijs. Toen Helena van de Velde ouder werd en ze haar krachten voelde minderen, vond ze het best moeilijk om haar zoon Jannis hier te moeten achterlaten. In het vertrouwde huis van opa en oma Faro. Op 24 februari 1959 was het zover dat Jannis voor altijd afscheid moest nemen van zijn moeder. Vader Jacobus was al overleden op 8 juni 1944. Voortaan woonde Jannis alleen met zijn herinneringen in het ouderlijk huis. Jannis heeft nog zon 20 jaar van zijn pensioen genoten. Hij kon hier blijven wonen vooral door de goede hulp van zijn buurvrouw Suzanna Goosen, waarvoor hij haar heel dank baar was. Jannis overleed op 17 november 1985. Toen Francina de le Lijs ouder werd, was het voor haar ook steeds moeilijker om bedelend door de streek te blijven lopen. De mensen zeiden dan ook: "Ze loopt voo schao en baote". Maar wat was eraan te doen? De mensen in Schoondijke hadden het er moeilijk mee, maar wie wist raad? En uitkomst? Niemand. De oprichting van Rozenoord in Sluis gaf misschien een oplossing. De gezamenlijke diaconieën van de hervormde kerken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hadden besloten in de leeggekomen villa Rozenoord in Sluis, een onderkomen voor bejaarden uit de streek op te richten. En Francina zou daar opgenomen kunnen worden. Het is de hervormde kerk van Schoondijke die zich hiervoor sterk maakte. De Eerste Wereldoorlog was nog maar enkele maanden aan de gang, toen op 24 november 1914 de plaatselijke dorpsveldwachter Francina met de tram naar Sluis bracht. Naar Rozenoord. Daar heeft ze nog een aantal goede jaren gekend. Op 13 januari 1923 kwam op 81 jarige leeftijd het einde aan het veelbewogen leven van Francina de le Lijs. Francina de le Lijs 1842-1923 Jacobus de le Lijs 1873 -1944 1Pieter Machiel Lamper 1858 -? Helena van de Velde - 1959 1886-1891 2. Abraham 1895-1963 3. Jannis 1913 - 1985 Bronnen: Gemeente-archief Sluis, Oostburg. Met dank aan: Archiefambtenaren. Bewoners uit Schoondijke. Ieder voorjaer in naejaer wast wêêr 't zelfde liejd'ie: de schóönmaek kwam d'r wêêr an. 't Was al half maert, dus Aegie vong 't haoge tied om d'r met te beginnn. s Oches vroeg, 't was bie vuuve in nog harstikke donker, lagge ze saeme in de bestee, Aegie zeit: 'Kommer joe kan op je nist blüüve ligge, mar ik góó beginne.' Noe mo' je wete dat Kommer mankerende was. Hie voel- nde z'n eige al daegen nie goewd. Gistere was 'n naer d'n dokter eweest. Niet dat 'n dat noe zelluf woe, mar Aegie bleef d'r mar over zaoneke. Ze zeit: 'Noe góó je êêrst naar d'n dokter aers góó ik 'ie brienge.' Aegie was nie iemend die 'n blad voor de mond nam, dus Kommer docht bie z'n eige: Lae 'k mar góó, ik wil 't m'n eige in d'n dokter nie andoewe da'k saeme mit Aegie deer naer toe mot. Toet 'n bie d'n dokter al z'n klachtn verteld hao, zei diejn ouwen Bulthuis: 'Ik denk dat u last heeft van een stevige blaasontsteking. Het beste is om de bedstede maar op te zoeken en 24 uur uw urine op te vangen. Morgenochtend om 11 uur kom ik even bij je kijken en dan neem ik gelijk de urine mee om deze op te sturen naar het laboratorium van het ziekenhuis. Hier zijn wat tabletjes waar je alvast mee kunt beginnen. Dan zal je zien dat het morgen alweer beter gaat.' Kommer gieng mit de raed van d'n dokter wêêr naer hüüs. In vertelnde alles an Aegie. Aegie zocht de nachtspiejgel

Nehalennia | 2017 | | pagina 26