Nehalennia - zomer 2017 - nr. 196 Uitgestorven Kerkbrand van 1799 In 1782 wordt er in de zuidelijke koormuur een ingang tot de grafkelder gemaakt. Deze ingang aan de buitenzijde van het kerkgebouw is omgeven door een fraaie hardste nen omlijsting. Boven de deur het opschrift 'Memento Mori' (gedenk te sterven) en daarboven 'Anno 1782' met het wapenschild, met als schildhouders een leeuw en een griffioen. Het geheel wordt "bekroond" door een stenen doodshoofd. Deze entree is nu nog aanwezig. Ervoor is een ijzeren hekje geplaatst. Op 17 augustus 1784 overlijdt Francois Jean op bijna twin tigjarige leeftijd, als laatste mannelijke afstammeling van het geslacht Van Aerssen van Sommelsdijck. Met de dood van deze jonge baron sterft dit geslacht uit. Eerst in 1825 wordt de ambachtsheerlijkheid Sommelsdijk verkocht aan David van Weel. Het uitsterven van de familie hoeft niet vanzelfsprekend te betekenen, dat de grafkelder in verval raakt. Er gebeurde in 1799 echter iets catastrofaals. In 1798 werden in het koor door fanatieke patriotten onder de leuze 'Vrijheid-gelijkheid-broederschap' vernie lingen aangebracht. Vooral afbeeldingen van familiewa pens vielen ten prooi. Bleef het hier maar bij, maar dat was jammer genoeg niet zo. Tot overmaat van ramp brandde het kerkgebouw op 23 september 1799 geheel uit.2 Hierbij Foto van de begraafplaats ter hoogte van het koor met de ingang van de grafkelder van de zijkant gezien en rechts de door klimop be groeide koormuur, ca. 1925. Tekening van de praaltombe gemaakt door W. van der Lelij op 27 oktober 1752. Verzameling grafmonumenten enz. door Van der Lelij aanwezig in de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage.

Nehalennia | 2017 | | pagina 5