Nehalennia - zomer 2017 - nr. 196 Renovatie 5 Zicht op de koormuur en de grafkelder en de achterzijde van de woningen aan de Dubbele Ring in de grafkelder zijn. De grote vraag is of de in Suriname vermoorde gouverneur Cornelis van Aerssen van Som- melsdijck nu wel of niet in het familiegraf is bijgezet. Zijn weduwe, die in Holland was achtergebleven, had immers aan de Staten-Generaal verzocht: 'Oock is ons vrundelick begeeren Uwel. Ed. gelieve te versorgen dat met d' eerste herwaerts komende schepen die in Zeeland aenkomen, het lijck van ons Gemael zal ged. moge overgescheept werde ende van 't aenkomen van selve schip in Zeeland aen ons bericht gegeven werde ende wij alsdan orde konnen geven, dat een schip van Sommelsdyck het kome afhalen om aldaer in de Vaderlijcke begraafplaats mede bijgeset te wer den.' Of haar verzoek is ingewilligd, is niet zeker. De archie ven verschaffen ons hierover geen duidelijkheid. Zien we de doodshoofden, dan valt het op dat in één schedel een gat zit. Cornelis was volgens de historie getroffen door meerdere kogels. Het zou dus de schedel van Cornelis kunnen zijn.5 Kort na de Tweede Wereldoorlog was de kelder weer in verval geraakt. Men wilde die zelfs dichtgooien. De heer A.J. Kruider uit Sommelsdijk - in 1949 initiatiefnemer voor de oprichting van een Streekmuseum voor Goeree- Overflakkee - wist dit te voorkomen. Door tussenkomst van F.A. baron van Aerssen Beyeren van Voshol (geen directe afstammeling) werd een nieuwe opbouw gemet seld. Door deze opknapbeurt werd de kelder voorlopig behoed voor verval. De laatste renovatie vond eind jaren negentig plaats in opdracht van en op kosten van de gemeente. Noten: 1. Voor meer informatie over deze familie zie o.a.: Epen, D.G. van: Het geslacht Van Aerssen - geslachtsregister met biographische en heral dische aanteekeningen ('s-Gravenhage-Brussel, 1902). 2. Sommige auteurs noemen abusievelijk 23 juli 1799 als datum van de tweede grote kerk- c.q. dorpsbrand van Sommelsdijk. 3. Oudschans Dentz, Fred.: De laatste rustplaats van Cornelis van Aers sen van Sommelsdijck, gouverneur van Suriname. In: De Nederland- sche Leeuw van maart 1950. Hier wordt tevens een opsomming gege ven van familieleden die (mogelijk) in de grafkelders zijn bijgezet. 4. Craandijk, Ds. J.: wandelingen door Nederland (z.p., 1878), p. 289. 5. Als noot 4.

Nehalennia | 2017 | | pagina 7