De Zeeuwse familienaam Dieleman in de kijker Nehalennia najaar 2017 nr. 197 Wat betekent de naam? Enkele naamsvermeldingen in Zeeland Zeeuwse bijzonderheden Bekende Zeeuwen met de naam Dieleman 13 De familienaam Dieleman werd in de volkstelling van 1947 1.140 keer genoteerd in Zeeland. Het is daarmee de op één na meest frequente naam in de provincie. De nummer één in Zeeland is De Jonge met meer dan 2000 naamdragers, de num mer drie is Dekker met 1.127 naamdragers. Ook in 2007 komt de naam nog meer dan duizend keer voor in Zeeland op een totaal van 1.681 vermeldingen. Waar komt de naam Dieleman vandaan? Veronique De Tier De naam Dieleman is een afleiding van de Germaanse voornaam Theudilo, waarin het element theud- correspondeert met ons woord diet 'volk'. De uitgang duidt een verkleinwoord aan. De oorspronkelijke betekenis van de naam - in het begin een voornaam die pas la ter als onderscheidende familienaam gebruikt is - moet 'dapper of machtig onder het volk' geweest zijn. Deze Germaanse voornaam is ook nog blijven leven in bepaalde voornamen: Diederik, Thierry, Dirk zijn daar voorbeelden van. Ook de Griekse naam Teutamides vindt zijn oorsprong hier. Volgens Frans Debrabandere, auteur van het Woordenboek van de familienamen in Zeeland, is er ook nog een andere verklaring mogelijk. Ook die gaat terug op een voornaam. Diele man is in dat geval een afleiding van Dielis, een naam die afgeleid is van een Brabantse naam Gielis. Deze namen vinden hun oorsprong in de voornaam Egidius. Zoals we weten, zijn familienamen pas of ficieel vastgelegd in 1811, maar lang daarvoor werden in bepaalde regio's de familienamen al erfelijk. De Oost-Zeeuws-Vlaamse tak van de Dielemans zijn volgens onderzoek van In niger afstammelingen van Petrus Dieleman, die geboren is in Wachtebeke in 1591. Hij was ge huwd met Johanna de Stoppelaere, ook geboren in Wach tebeke in 1594. Hij was de zoon van Jacobus Michielzn Dieleman. Eerste dateringen zijn niet altijd absoluut en kunnen bijgesteld worden afhankelijk van nieuw gevonden documenten. Ze geven wel een inzicht in het voorkomen van bepaalde namen in die periodes. Dieleman is een typisch Zeeuwse naam en komt vooral voor in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Op de verspreidings- kaart van de familienaam van 2007 is te zien dat de naam het frequentst is in de gemeente Terneuzen. In 1947 komt de naam meer dan 885 keer voor in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren (dat is ruim 75% van het totale aantal Zeeuwse Dielemans). Dieleman 1.681 personen 101 - 250 251 - 500 1000 1001 - 2500 www.cbgfamilienamen.nl Er zijn in Zeeland uiteraard heel wat personen met de naam Dieleman. Enkele ervan staan ook in de Encyclope 'bekend bestuurder die zich als advocaat in Mid delburg vestigde in 1899. Hij was lid van de Gedeputeerde Staten tot 1944. Piet Dieleman is geboren in Arnemuiden in 1956. Hij is een veelzijdig beeldend kunstenaar. Hij had zijn eerste solo-expositie in 1981 in Galerie 't Venster in Rotterdam. In 1982 won hij de Aanmoedigingsprijs voor Jong Zeeuws Talent van de provincie Zeeland en in 1983 de Van Bommel van Dam Prijs. Hij kreeg ook enkele werk beurzen. Een van zijn werken staat in de luchthaven van Schiphol. We blijven bij voornamen met een P. Peter Dieleman is

Nehalennia | 2017 | | pagina 15