Nehaiennia najaar 2017 nr. 197 Zeeuws-Vlaanderen Project-Zeeuws-Vlaanderen Volkskunde Hallo Nederland 17 Gerard van de Velde met de trogkrabber Inschrijving voor het boek is vanaf nu mogelijk bij het secretariaat. Het boek telt 84 bladzijden en kost 12,50. 't Was warm, heel warm zelfs die donderdag 22 juni. Al een hele week tegen de dertig graden en die dag steeg het kwik nog ietsje hoger. Dat weerhield echter niet de enthousiaste leden van de werkgroep een mid dagje in de verkoelde ruimte van Maquettezaal door te brengen. Na een exposé van Veronique De Tier over de plannen bij het Vlaamse Woordenboek in Gent een kaartenverzameling op de de gezamenlijke site van het Brabants, Limburgs en Vlaams Woordenboek ook tien tallen Zeeuwse begippen toe te voegen. Als voorbeeld gaf ze kaarten van het dikkopje, hoofdkaas (postekop) en het begrip gierig. Interessante kaarten, die mogelijk nog aangevuld zouden kunnen worden met woorden uit bijvoorbeeld Oostelijk Nederland. Allemaal toekomst muziek, maar toch. Na de pauze gaf ons ijverig en enthousiast lid Gerard van de Velde uit Oostburg uitleg over verschillende soor ten bietenspaatjes die vroeger in het Land van Cadzand werden gebruikt. Hij deed dat met verve en wist bij de aanwezigen een ware discussie los te maken over allerlei begrippen die met de bietencampagne te maken hadden. 'En dit dieng zunnen judder wè nie kénnen,' besloot hij zijn verhaal. Inderdaad, niemand kwam met het goede antwoord. Het was een trogkrabber, die door de smid van Cadzand omstreeks 1900 was gemaakt uit één stuk ijzer. En vervolgens kwam heel de story over het thuis bakken van brood en de trogkrabber aan de orde. Jan de Zwart behandelde een verzameling wilde planten (onkruid) en noemde daarbij de dialectnamen. Een inte ressante lijst die we meenemen in de rubriek van de inge komen vragenlijsten. Adri Scheele vertelde aan de hand van diabeelden over een moderne presentatie van kleding in het Axels streek museum. De nieuwe dameskleding is gedeeltelijk van gerecycled materiaal en gebaseerd op de traditonele vrou wendracht van het Land van Axel. Al met al een zeer geslaagde bijeenkomst met een grote variatie aan onderwerpen. En wat de sfeer betreft: het is inmiddels een hechte vriendengroep geworden. Bedankt voor jullie medewerking. Gelukkig stak in de loop van de middag buiten de wind op en kwam er verkoeling over het Zeeuwse land. Maar regen, die bleef uit. Het was gezellig druk die morgen van 20 juli in het Goese Streekmuseum. Niet alleen met bezoekers. Er waren na melijk speciale gasten. Een opnamegroep van Omroep Max. Die maakte opnames voor het programma Hallo Nederland. Vijf dames in klederdracht en één heer in een boerenpakje zaten geduldig te wachten om gefilm te wor den op een interessante lokatie in het museum. De secretaris van onze vereniging was er ook bij. Hij had een groot aantal spreuken en gezegdes van zijn inmid dels bekende Zeeuwse Spreukenkalener verzameld en die werden door deze mensen-in-klederdracht in dialect uitgesproken. We hoorden zuiver Thools, onvervalst Zuid- Bevelands, helder Walchers en prachtig Axels. Ook onze penningmeester school gezellig bij. Na een mor- gentje opnames gedaan te hebben, verdween de opname- ploeg rond de middag snel richting Hilversum. U heeft het natuurlijk al begrepen. De opnames waren voor het programma Hallo Nederland, dat op maandag tot Ontspannen wachten de dames en heer in het Museumcafé. De Thoolse dames zijn op dit moment bezig met de t.v. opnames

Nehalennia | 2017 | | pagina 19