20 Boekbespreking 'Tot op de draad', De vele levens van oude kleding' Vaak stonden er in de dorpen meerdere travaljes. Soms werden dubbele travaljes gebouwd. Sommige travaljes hebben een afdakje zodat de smid droog bleef bij het be slaan. De boeren stuurden namelijk hun paarden, wanneer ze beslagen moesten worden, op regenachtige dagen naar de smid omdat er dan toch niet op het land gewerkt kon worden. Op zulke dagen stond er een lange rij paarden te wachten om beslagen te worden. Ook stond er soms in de smidse zelf een travalje zodat bij slecht weer het werk toch kon doorgaan. Degenen, die in de buurt van een smidse voorzien van een travalje zijn opgegroeid, vergeten nooit meer de indringende geur van verschroeid haar wanneer de smid het hoefijzer om te passen onder de hoef van het paard plaatste. Tegenwoordig hebben hoefsmeden ver rijdbare travaljes die ze achter hun rijdende werkplaats kunnen hangen. In Sint Philipsland hebben ook verschillende travaljes gestaan. Nadat Sint Philipsland in 1645 weer bedijkt werd en de landbouw weer op gang kwam, ontstond al snel be hoefte aan een smid en een wagenmaker. In een akte van 1660 staat te lezen dat een smidse, die zeer waarschijnlijk op de Voorstraat gevestigd was, verkocht werd. In 1757 kwam deze smederij in bezit van de familie Geense, die de werkplaats vijf generaties lang (tot 1923) beheerde. In 1862 kwam er concurrentie van een tweede smederij. Wa genmaker Christiaan Gelok opende toen op de Oostdijk een wagenmakers werkplaats annex smederij met hoefstal. In 1927 is dit bedrijf verkocht aan de familie Roozemond. In de loop van de tijd groeide kennelijk de behoefte aan deze tak van dienstverlening want in de (crisis)jaren 30 van de vorige eeuw waren er zelfs drie smeden in het dorp: Roozemond, Verlinde en Faasse. Na de indijking van Anna Jacoba Polder door Del Campo in 1847 richtte hij tegenover de boerderij 'Hof Rumoirf aan de Langeweg een jaar later een smederij op, die on der zijn beheer stond. Nadat de landbouw zich verder ontwikkelde, werden in de nieuwe polder meerdere smederijen met travaljes opgezet. De zoon van de voor malige smid Zuidweg herinnert zich dat er vóór 1940 nog een andere smederij aan de Langeweg stond, die van de gebroeders De Jong. Later heeft zich in dit pand de kolen- en oud ijzerboer Arie Wesdorp gevestigd. Voorts was er nog een smederij met een ingebouwde travalje aan de Noordweg, die eigendom was van de familie Zuidweg! Helaas zijn nu alle travaljes op het eiland Sint Philipsland verdwenen. Bij bepaalde gelegenheden worden de huidige travaljes in Zeeland weer gebruikt om - zoals men vroeger deed - een paard te beslaan. Vooral kinderen vinden zo'n demonstra tie prachtig. Het is de beste manier om hen het doel en de werkwijze van dit cultureel erfgoed duidelijk te maken. Daarom blijft de in 2008 opgerichte 'Stichting Vrienden van de Travalje' ijveren voor het behoud én onderhoud van deze belangrijke en sfeerbepalende monumenten. Het doet onze Stichting dan ook veel genoegen te verne men dat de heemkundekring te Sint Philipsland plannen heeft een oude travalje te gaan restaureren. We wensen jullie veel succes hiermee. (Eerder verschenen in de Cronijcke, het verenigingsblad van de heemkundige kring St. Philipsland) J. van Haver, is Bestuurslid voor Publiciteit en Redactie van de 'Stichting Vrienden van de Travalje' (www.travalje.eu) Enkele maanden geleden is er een mooi boek versche nen waarin alle zaken over de vele levens van kleding uitvoerig behandeld zijn. Een aanrader voor iedereen die van kleding of mode houdt. Het is geschreven door Ileen Montijn, die al eerder boeken over cultuurhistorische ver schijnselen het licht heeft doen zien. Het boek bevat een zestal hoofdstukken,vooraf gegaan door een voorwoord en besluit met een epiloog. De titels van de hoofstukken met een korte karakterisering van de inhoud zijn: Mantel der barmhartigheid Wie vóór de twintigste eeuw arm was in Nederland - en dat waren er velen - kon nauwelijks aan kleren komen. Men was aangewezen op liefdadigheid, want recht op

Nehalennia | 2017 | | pagina 22