Nehalennia najaar 2017 nr. 197 N'n stikje 23 waren net bootvluchtelingen, die gasten. De een na de ander sprong in de kreek om aan Ré te ontsnappen, maar het enige wat hij zei toen we weer aan land kwamen was: jongens, niet meer doen hoor.' Denk ook aan de belevenissen van 'Pluh' (Willem de Blaeij) en zijn buurjongens Mechielsen ofwel 'Prik', die zich op een avond samen ontfermen over de peren van boer Wannesje. Pluh, Prik, jaja, bijnamen tierden welig op het Boerengat van die tijd. Het rijtje is makkelijk aan te vullen: Tak, Kalo, Duve, Prei, Peere. Zonder bijnaam telde je niet mee. Aan het eind van het boek worden de verhalen grimmiger, somberder. Als de sloop nadert en midden jaren negentig de beul onafwendbaar koers zet naar Boerengat, slaat de weemoed toe. Zelfs de Duitse vakantieganger die in het huis van de familie Leunis als enige particulier heel de 'amovering' overleeft is fassungslos als hij alles om zich heen tegen de vlakte ziet gaan. Verbijsterd, zo kijken velen ernaar. Hoewel de meeste Gattenaars begrip hadden voor de ves tiging van 'buurman Dow Chemical die vanaf de jaren zestig veel werkgelegenheid met zich meebracht, deed het ook zeer te zien hoe daardoor heel hun leefomgeving op zijn kop werd gezet. Eerdergenoemde Pluh bijvoorbeeld was faliekant tegen. 'Die fabriek stond hem helemaal niet aan', zegt zijn zoon Levien. 'Vader was een natuurmens, en Dow maakte vol gens hem die natuur kapot. Bovendien werd zowat heel de Nieuw-Neuzenpolder verboden terrein. Nee, voor hem was de prijs van de werkgelegenheid veel te hoog.' Zo zijn er meer, maar eraan gaan ze allemaal als bedrijfs leven (Dow) en overheden de handen ineenslaan en be sluiten dat 't Gat de bedrijvigheid in de weg staat. Het jaar 2000 haalt Boerengat niet meer... Voor het boek Terug naar Boerengat interviewde Jan Jansen zo'n zestig voormalige bewoners. Zelf opgegroeid in de aangrenzende Lovenpolder en klasgenoot van veel leeftijdgenoten van 't Gat op het schooltje op de Knol, kon hij zich goed inleven in de verhalen die hem werden toe vertrouwd. Om de sfeer van de beschreven tijd op te roepen is de schrijver kwistig met dialectwoorden en -uitdrukkingen. Zie wat hij noteert uit de mond van een geïnterviewde die na vele jaren naar de leegte kijkt: 'Mao, kiek noe toch. Alles weg. Da ka) toch nie behruup'n. Al die uusjes weg. En wao bin de kopboompjes? Ik von die kopboompjes altied zo mooi. Mao mao, 't bin hroote diengn, aod opoe hezeid...' Het idee voor het boek ontstond eind 2010 tijdens de laat ste zeer druk bezochte reünie van oud-Boerengattenaars. Vanaf het eerste uur was het de bedoeling om de mensen van 't Gat zelf hun geschiedenis te laten vertellen en zo is het ook uitgepakt. Hun verhalen maken 95 procent van het boek uit. Het archiefonderzoek daarnaast was beschei den. In het Zeeuws Archief en op internet kwamen oude kaarten van Boerengat aan het licht en uiteraard zijn de digitaal beschikbare bevolkingsgegevens geraadpleegd. Dat biedt wat meer inzicht in de wordingsgeschiede nis van Boerengat in de negentiende eeuw. Maar verder bepaalt het menselijk geheugen de reikwijdte van deze terugblik. Terug naar Boerengat bevat verder een groot aantal oude foto's, waarvoor het gros van de geïnterviewden met liefde in kasten en lades dook. Het boek wordt uitgegeven door de Heemkundige Vereni ging Terneuzen. De presentatie was op zaterdag 13 mei. De afgebrande en weer fraai herbouwde kerk in Hoek was tot de laatste plaats bezet. Jan Jansen: Terug naar Boerengat Uitgever Heemkundige Vereniging Terneuzen, W.H. (Pim) Broekhuysen, ISBN 978-90-803089-9-2,216 pagina's. Rinus Willemsen Deur schae in schande 'n Antal weken 'elee was ik bezig mit de voorbereidiengen voor de wèrme aevendmaeltied. Dêêr drienk ik steevast n glaesje rööie wien bie. Ik keek in de voorraedkaste: gêên róöie wien mêêr in huus! 't Was nog vroeg genoeg, dus ik docht: Gaauw even naer de Aldi in Zierikzêê om 'n döósje mit zes flessen 'Kaapse pracht'. Lekker goewkoap, ongeveer twintig euro. Ik snel even over d'n dam 'eree: ongeveer 30 kilometer naer Zierikzêê. Van de wien genote! Drie) weken laeter zat 'r 'n bon in de briejvebus: acht kilometer te harde 'eree. Kosten 50 euro. Vrêêd diere wien dus. Ik docht: Ik hao beter even naer de Ouddurpse 'Gall en gall kunne fietse. 'n Paer weken laeter wêêr 'n bon: noe êên van 106 euro. Wat was 't geval? Rinus Wullemse in ik waere naer Van Velzen in Krabbendieke 'eweest voor besprekieng van de Nehalen nia. Rinus pik ik dan altied op bie 't station van Goes. Op weg naer huus ree d'r op dat stikje vierbaenswegt bie Kats zoon teute voor m'n. Ik docht: Gaauw even inhaele. t Resul- taot kaj' hiervoor leze. Noe mof wete da 'k toet drie) jaer e'lee 36 jaer in snelle BMW's 'eree hè. Haest nóóit 'n bon 'ehaod. Ooit stieng in 'n handleidieng, in t Duus nog wel, n pa ragraafje over Economisch Fahren. 'E-adviseerd wier om altied mar mit maetige snelheid te riejene. 'n Zin uut die paragraaf hei m'n altied in toam kunne houwe. Hie luujende - Ik zal 'n mar in 't Nederlans weergeve -: 'Omdat u in deze snelle BMW rijdt, weet iedereen toch wel dat u sneller kunt, dus dat hoeft u niet te tonen.' Deur die BMW's was ik hêêl populaer op de Prins Maurits in Menheersen, toe 'k dêêr nog Nederlands gaf. As t r in Atheneum-6 wêêr 'n lêêrliengz'n riejbewies 'ehaeld hao, mocht die altied 'n stikje in mien BMW rieje. Ikke d'r altied naest netuurlek. Noe riej ik in 'n Peugeot 108. Dêêrvoor in 'n Hyunda 110, mar deer hè 'k al 's êêrder over 'eschreve. Op 't zicht: kleine autootjes, alletwêê. Mar je kunt d'r best

Nehalennia | 2017 | | pagina 25