Nehalennia najaar 2017 nr. 197 25 Willem van Gilst. Ook is hij vele jaren drager geweest bij begrafenissen, tot het te zwaar voor hem werd. Hij heeft vele boeken gelezen, ploos de kranten uit en bleef behoorlijk op de hoogte van wat er speelde dichtbij of ver der weg. Wat betekende mijn vader voor mij persoonlijk? Hij was een druk bezet man die in de avonduren heel veel weg was, maar overdag vrij veel in de buurt was door zijn werkzaamheden dicht bij huis. Een paar anekdotes wil ik u niet onthouden. Mijn vader is altijd erg gesteld op kinderen geweest en hoewel hij best driftig van aard kon zijn, onderging hij zeer lijdzaam mijn eerste kapsterpogingen. Ik bleef kam men en speldjes in zijn haar frunniken zonder dat hij in opstand kwam. (Ik ben overigens geen kapster geworden) Later is dit toch nog goed gekomen, want toen de dorps kapper zijn deuren sloot heb ik die taak overgenomen tot het eind van zijn leven. Toen ik verkering kreeg met mijn huidige man zochten we bij het afscheid nemen graag de warmte van de kachel op in het magazijn dat bij ons op het terrein stond. We hadden in die tijd geen auto en de winters waren toen nog koud. Mijn vader moest in de winterperiode vaak de weg op om te controleren of er al enige gladheid te bespeuren viel, maar meedenkend met jong verliefden kwam hij dan op zijn houten klompen stevig aan geklost, zodat we wisten dat hij in aantocht was en we niet voor verrassingen kwa men te staan. De kleinkinderen en later ook achterkleinkinderen wa ren alles voor hem. Hij zong versjes met hen op schoot, maakte grappen, gaf snoepjes en een extra centje als oma niet keek. De tijd die hij voor ons als kind vaak niet had, heeft hij ruimschoots vergoed aan de kleinkinderen en achterklein kinderen, zeker toen hij gebruik kon maken van de VUT- regeling en later was gepensioneerd. Ze waren dol op opa Brommertje. Deze naam had hij te danken aan het feit dat hij zelfs tot een paar weken voor zijn sterven op hoge leeftijd nog steeds op zijn brommertje door het dorp reed. Wat ben ik geschrokken toen ik een keer met mijn auto achter hem reed en er getuige van was dat hij door een andere auto werd aangereden en mijn vader met z'n brom mer zag vallen. Gelukkig constateerde de huisarts geen ernstige verwon dingen en stapte hij toen alles weer genezen was weer ge woon op zijn brommer. Na een kort ziekbed is mijn lieve vader overleden op 10 mei 2012. Hij is 90 jaar mogen worden en liet letterlijk en figuurlijk een grote lege plaats achter, ook voor mijn moe der na een huwelijk van 63 jaar. Wat was het vreemd toen ik mijn vader met zijn donker blauwe regenjas, sjaal en pet, gezeten op zijn snorrend brommertje niet meer hoorde aankomen rijden op ons erf. De laatste jaren van zijn leven heb ik als dochter en man- telzorger veel voor hem kunnen en mogen doen, waar ik dankbaar op terugkijk. Mijn vader was een markante onvergetelijke persoonlijk heid en de patriarch van de familie. Ach ja, dan denk ik zo vaak: als je dat toch nog eens wist!!!

Nehalennia | 2017 | | pagina 27