m Mien verzaemelieng De miniatuurboekjes van Paul Aarssen 26 Als je heel lang in een bibliotheek gewerkt hebt, is het niet zo gek dat je boeken verzameld. Of misschien juist wel omdat je er de hele dag tussen zat. Maar het wordt wel bijzonder als die boeken allemaal kleiner zijn dan 7,5 centimeter. Het begon heel lang geleden: tijdens een bezoek aan Lon den zagen we in een antiquariaat de volledige werken van Shakespeare staan in 40 zwarte bandjes, niet groter dan 5 centimeter. Meegenomen en thuis gekeken of er nog meer van die kleine uitgaven waren. Dat was het begin van een tot op heden voortdurende zoektocht. Wat maakt een boek nu een miniatuurboekje. Daar zijn geen regels voor maar in navolging van de grootste club van verzamelaars (Miniature Book Society) wordt een maximum van 3 inch hoogte aangehouden. Iedereen vraagt meteen: wat is het kleinste boekje in de collectie? Dat is een Japanse uitgave (Tokyo, 1979) van drie boekjes waaronder The Language of Flowers. Ze zijn 2x2 mm groot en de letters zijn 0,08 mm. Het telt 16 bladzijden en er zit zelfs een leren bandje omheen. Miniatuurboekjes zijn van alle tijden. Zelfs vóór de uit vinding van de boekdrukkunst was er sprake van Sumeri- sche kleitabletten van 40x30 mm. De Antwerpse drukker Plantijn gaf in 1585 het Kalendarium Gregorianum uit, 4 cm in rood en zwart gedrukt. In Middelburg werd in 1674 het Bloemhofje gedrukt. Drukkers deden dat om di verse redenen: papier was duur, gebedenboekjes moesten gemakkelijk meegenomen kunnen worden - soms in de vorm van een buidelboekje - en ook omdat de drukker en binder hun vakmanschap wilden tonen. Bij de uitgaven uit Oost-Europese landen is veel communistisch propagan damateriaal. Veel biografieën van Lenin en Marx en het Communistisch Manifest. In Middelburg bestond van midden 18e tot begin 19e eeuw het gebruik dat leerling drukkers een miniatuur boekje moesten zetten, drukken en binden als proef om toegelaten te worden tot het gilde. De omvang moest 4 ka ternen zijn van elk drie vellen(l). Zo gaf Pieter de Coebert in 1769 een proeve uit onder de titel Stigtelyke Gezangen. Van deze proeven zijn maar weinig exemplaren overgeble ven. Een meer recent Zeeuws exemplaar is Schiftsels van J.C. van Schagen. Soms worden boekjes voor speciale gelegenheden gedrukt. Zo werd in 1912 in Wenen ter gelegenheid van een con gres van bibliofielen een facsimilé uitgegeven van een ge bedenboekje dat in 1607 door Ludwig Bonnoberger werd wij leven vrij, wij leven euj C! «i

Nehalennia | 2017 | | pagina 28