Die gwoen aa"n tijd! en/of het gebruuk daè a het woord mie saemenviel. Noe mae es een paer voorbeelden. Scheuteldoek is een moai woord mae nie vergete. Het staè bovenan in de lieste van moaie Zeêwse woorden. Ruge- soat, koppespinder, hosternokke, katievig bin aol moaie woorden, mae nie vergete. Op merote gae, is een moai woord dat a je nie vee mi oart, mae nog goed bruukbaer is. Me gae op merote: me gae d'r op uit. Wellicht wordt het in Zeêuws-Vlaandere nog wè gebruukt. Daè komme ok uutdrukkingen binnen die a 'k nog noait ehoaren ao. Bijvoorbeeld 'dan vaol je mie je piester in t stróó'. Wie kan daè klaer'eid over geve? Is het familietaai? Een andere leuke uutdrukking was 'die staè nog a kort an de griffel'. Ik een vermoeden van de beteêkenisse, mae ik wachte de reacties mae es af. A je 't weet mag je het zegge. Een woord dat a 'k nog noait ehoaren ao was kulekot voe gevangenis, de nor of de bak. Een kotje onder het gemeêntuus voe een opgepakte dronkaerd, landloper of ruziezoeker. Dat woord kunne me nog wè gebruke, oewel a je d'r tegenwoordig noait mi van oart da ze mensen in t kot steke. Dan mó je a zowat een moord epleegd voe a je mag gae zitte. Lure en schoere bin woorden van op 't randje. Jonge men sen gae om luiers of pampers. Luren, mie de herinnering an het uutwassen van poepluren, wor weinig mi ezeid. Schoere is ok een twufelgeval. Zelf gebruuk ik het nog volop. Mae of a de fysiotherapeut nog schoeren masseert, betwufel ik. Woorden voe daegelijks gebruuk were: garre (kier), dao- ken (straks) en een eêle goeien vond ik 'een kommetje kof fie'. En dan gaèt het natuurlijk om het kommetje. Beschei denheid siert de Zeêuw en dat is t'r een prachtig voorbeeld van. Gin komme, nie het modieuzere kopje, mae een kommetje. Een eimelijken voe een stiekemerd liet het belletje ok rienkele. Of stiekemerd precies angeeft wat a t'r mie een eimelijken bedoeld wordt, weet ik eigenlijk nie. Nog wat vondsten. Reekje voe een rijtje, ieversten voe ergens, (in-)strieke voe smaere, snerke is schrijnen, smoe of smie voe soepel of smeuïg, kortbrak voe bros, breekbaar. A je joekte eit mó je krauwe en bleinen dat bin blaeren op je voeten of op je duum a je d'r op eslogen eit. Ko Kodde uut Eintjeszand maekt'n een recept voe stamp pot mie een eêleboel van die min of meêr vergete woor den. Recept voe stamppot van peeën en juun: de peeën en de juun in stikken snieë en koke in waeter toet a ze zochte bin; afgiete en uut laete lekke in 't stremien. Dan stamp je ze tehaere mee de gekookte aerepels toet a de stamppot zo smie is dat 'n zonder vee te knauwen nae binnen kan slie- re. Lei wè de schele op de panne om het werm 't ouwen. Dudelijk of nie? Zó ja, lang dan een zootje petaoten uut de kelder en peeën uut d n óóp en eet smaekelijk.. Ak azjuu nog is trug pês on djien tijd dak nog ne krabbe- koker was van un jour of twolf. Da wunde kik in un don kere zandstraat wor agge in 't achterjor amets tot aon ouw knoesels deur de moor most. Dan ist da nou toch ammel veel anders gewurren, maar ik dink er nog dikkels aon. Da was die gewoen aan tijd. Maor 'k zou toch vouren a ta nog terug most kommen. We speeldemen den nog mi merrebols en mi kalleboeze of mi un nonne. En de meskes die aon een spring-tao of nun dialbolo. Mi vodder, djien dzempeljêr die etter wa vur gedaon da kudde wel pêzen mi drê van die snotneuzen op de grjuute school en da nog jiênen bij de kakketuutskes, ja da wazze kik. De nog een paar jour mi d'n urs gereen en uk nog lank kloddegourder gewist. Mar 't mjieste et ei gedaon op de baon, den deet ei agossie mi klêngesmê lek as nestelin gen, aate spellen, rekkers, stekskes, sljuuvers en ammel zju- ken spel. Da rwoeden eij ammel mar tjuup in zin bazasse. I ed uk nog mi gjernort geleurd, mar da liep schjief af. Gi kun wel pêzen; e siekten gjêren en den ljuupte nei hjielen dag te spuggelen en de toebaksap ljiep van zijn kaoken. Ei reej toen mi nu kruiwagen van éigen mi een ansjiel en dê roop tei krekels en gjernort en ei a gjein krekels. Eij ed uk nog 't zondags op de baon gewist, dê leurden eij mi ammi- vellen. Mar da brocht uk ni veel op en eij docht 'k gon tis preberen mi pielekekaat vur een paor senzen. Ak da ammel, dejuu, nog es bepês, den eij mi vodder dor wa vur gedaon om ons wezen open t aan! Dialect van Heikant, Leon Herrewegh Heikant is een woongemeenschap langs de Belgische grens, onder Hulst. In de beantwoording van de vragenlijsten staat er dan meestal: ZVO-Zd wat betekent: Zeeuws-Vlaanderen Oost, het zuidelijke deel. Niet zo eenvoudig te begrijpen en zeker niet om te lezen. Daarom geven we hier de vertaling. Die goede oude tijd! Die goede oude tijd! Als ik zo nog eens terug denk aan dien tijd dat ik nog een ventje was van een jaar of twaalf. Dan woonde ik in een donkere zandstraat, waar je in het najaar soms tot aan je enkels door de modder moest. Dan is dat nu toch allemaal veel anders geworden, maar ik denk er nog dikwijls aan. Dat was die goeie ouwe tijd. Maar ik zou toch niet willen als dat nog terug moest komen. Wij speelden dan met knikkers en stuiters of met een tol. En de meisjes die hadden een springtouw of een diabolo. Mijn vader, dien arme man, die heeft wat meegemaakt, dat kan je wel begrijpen met drie snotneuzen op de lagere school en dan nog eentje op de kleuterschool. Ja, dat was ik. Hij heeft nog een paar jaar met de malle jan gereden en ook nog lang voddenboer geweest. Maar het meest heeft hij geweest op de baan. Daar verkocht hij kleine huis houdelijke benodigdheden, zoals veters, houten spelden, elastiek, lucifers, en allemaal van zulk spul. Dat deed hij allemaal maar samen in zijn tas. Hij heeft ook nog met garnalen geleurd, maar dat liep slecht af. Je kan wel begrij pen. Hij pruimde graag en dan liep liep hij de hele dag te spuwen en de tabakssap liep langs zijn wangen. Hij reed toen met een kruiwagen, vanzelfsprekend met een draag band over zijn schouders en dan riep hij: 'Kreukels en gar nalen.' En hij had geen kreukels! Hij is ook nog 's zondags op de baan geweest. Dan ventte hij metMaar dat bracht

Nehalennia | 2017 | | pagina 30