De Buffels op Tholen Over het middeleeuwse riddergeslacht Buffel op Tholen* Geografische situatie De eerste Buffels Invloed Graven van Holland Het riddergeslacht Buffel komt reeds eind 12e eeuw op Tholen voor. Beter is om te melden dat dit op Schakerlo was, het eiland waarop later Tholen zou ontstaan. De herkomst van deze Buffels is onbekend. Waarschijnlijk was het een Brabants geslacht, waarvan een tak zich gevestigd had op Schakerlo. Gerard van der Wal Voordat we ingaan op dit riddergeslacht is het goed om de geografische situatie te schetsen van wat later het eiland Tholen zou worden. Dat zag er aan het begin van de der tiende eeuw totaal anders uit. Het bestond toen uit vier (eigenlijk) vijf eilanden, Schakerloo (in tweeën geschei den door een water), Scherpenisse, Sint Maartendijk en Stavenisse (dat het meest nabij lag bij Duiveland). De eilandengroep waaruit Tholen ontstond, naar Hollesteile Het viel toen deels onder Brabants gezag (Schakerloo) en deels onder Zeeland. Het was een strategisch belang rijk verbinding tussen de mondingsgebieden van de Schelde, Maas en Rijn en waar de Hertog van Brabant een tol had gevestigd (nabij Schakerloo), dat werd later verplaatst. Het gebied telde toen al woonplaatsen en burchten, waarbij Poortvliet, Schakerloo, Westkerke, Stavenisse, St Maartensdijk (toen nog land van Overbordene )en Scher penisse toen al werden vermeld. In de oorkonde gedateerd tussen 937 en 1147 wordt Schakerloo vermeld, toen de hertog van Brabant zijn tol vestigde aan de Striene. Ook de Vlamingen hadden daar belangen. Zo is bekend dat Poortvliet een Vlaamse kastelein (Lambertus) heeft gehad voor zijn burcht. De eerste Buffel die we vinden is Nicolaas dictus Buffel die als getuige wordt vermeld in een oorkonde van 1222 inzake de verkoop van gronden en een grangia (klooster boerderij) van abdij Ter Duinen aan Dankert van Welle en Wolfert Wissezoon van Burgh. Dekker meldt dat de genoemde grangia Wilmarswaard nabij Waarde in 1186 werd gesticht door de cisterciënzers van Ten Duinen. Blijkbaar had deze Nicolaas Buffel goederen daar en hij was als edelman getuige. Een Hendrik Buffel wordt in 1235 vermeld. Hij verwerft dan goederen in Dreischor. Dat Hendrik waarschijnlijk al eerder goederen in bezit had wordt nog eens bevestigd door een oorkonde. In 1249 waarin Graaf Willem II Graaf van Holland en Rooms ko ning, zijn broer Floris Ruwaard van Holland en Zeeland gelast om Hendrik Buffel in zijn verkregen bezit te hand haven, die hij en zijn voorouders had ontvangen. Hij had, zover bekend, twee zonen Hendrik en Gilles. Belangrijk is om te weten dat de Hollandse graven Willem I (graaf van Holland 1203-1222) en zijn zoon Graaf Floris IV (graaf van Holland 1222-1234) bezittingen wisten te verwerven in dit toen Brabantse gebied, waarvan dus de Hertog van Brabant leenheer was. Na een turbulente pe riode (de Loonse Oorlog 1203-1206), wist hij zijn oudere broer graaf Dirk VII als graaf op te volgen. Een periode volgde waarin de Thoolse eilanden oorlogsgebied waren en veldslagen en belegeringen (onder andere bij het kasteel van Poortvliet) plaatsvonden. De verwerving van bezittin gen die Willem I in dit gebied deed, kwam mede door zijn huwelijk in juni 1220 met de Brabantse hertoginnendoch- ter Maria van Brabant. Zijn zoon Floris IV was gehuwd met haar jongere zuster Machteld van Brabant. De verwor ven gebieden waren onder andere Schakerlo en Poortvliet. In de loop van de 13e eeuw kwam geheel Tholen en Scha kerlo en de nieuw bedijkte polders in Oost Zuid-Beveland aan de Graven van Holland. Daarmee gingen niet de tolrechten over naar de Graaf, die hield de Hertog aan zichzelf en aan de Heer van Breda. Het dorp Agger, wat in 1246 en 1257 nog een leen was van de Heer van Breda, werd door Graaf Willem I beleend aan zijn vertrouweling Hendrik Buffel. Die hem had vergezeld op de vijfde kruis tocht (tussen 1217-1219). Graaf Willem was daarbij be velhebber van de gecombineerde Keulse-Hollandse-Friese vloot van meer dan 200 schepen. Het is Hendrik Buffel, die waarschijnlijk samen met de graaf, in 1220 een bedijking uitvoerde, grenzend aan het oude land van Schakerlo van de huidige Vijftienhonderd Gemetenpolder met daarin het kasteel Klein Egypte, dat het stamslot werd van de Buffels (het kasteel wordt voor het eerst schriftelijk vermeldt in }jct ItfUU? „cVt cUurUn" 9* MuW «N

Nehalennia | 2017 | | pagina 4