Nehalennia najaar 2017 nr. 197 Gebroken en een bescheiden rol De latere Buffels Afbeelding kaartje bezittingen Hendrik Buffel (zelf vervaardigd) Buffel de jonge Boven Welmete 91 pond Jan die Waerd den hoge werf 94 pond, Hugo Swarthoot Heer Symons- werf in totaal 56 gemet. Waarschijnlijk heeft Jan van Beaumont in 1318 het kasteel Klein Egypte laten herbouwen en bestuurde hij of zijn rentmeester van daaruit zijn Thoolse goederen. In ieder geval blijkt uit oorkonden dat zijn kleinzonen onder an dere Jan van Blois in 1361, 1372 en 1374 in Tholen op zijn kasteel, oorkonden uitvaardigde. Zo in 1372 waarin Ren- ger Willemanzoon erfelijk beleend wordt met het ambacht en het kasteel Cats Daarbij was overigens ook een Hendrik Buffel aanwezig als getuige. Ook Guy van Blois, zijn broer en opvolger, verbleef regelmatig op dit kasteel. Na de machtsovername door de graaf van Henegouwen in Holland en Zeeland en dan als Graaf van Holland en Zee land regerend was de macht van de Buffels gebroken. Wel bleven ze een bescheiden rol spelen. Zo vinden we Hendrik Hendrikzoon Buffel, knaap, ge huwd met een onbekende jonkvrouwe en uit dat huwelijk een geboren dochter Alenen, die in 1318 wordt vermeld als Ghosins van der Oyes echtgenote en waarschijnlijk ook nog een zoon van Hendrik, uiteraard een Hendrik, die reeds in 1290 wordt vermeld. Hendrik onderwerpt zich in 1307 als balling in Vlaanderen, samen met andere Zeeuwse edelen aan Graaf Willem III. In 1299 vinden we nog een Hendrik Hendrikszoon Buf fel als geestelijke en als getuige bij zijn zuster Margeretha Hendriksdr Buffel. Zij is dan non in de abdij Loosduinen en bezit land in Schakerlo en in Screve en Loosduinerland. In 1339 vinden we een Hendrik Hendrikzoon Buffel als eigenaar van 45 gemet op Tholen en pachter van gors Poterwaart, (later Oost Duiveland). Tevens als Heer van Agger en Iemhof en hij bezit goederen op Duivelant, wat blijkt als hij in 1354 deelneemt aan een grote bedijking van Oosterland (eerste fase van 4500 gemetsamen met Boudewijn van Rhoon. (ook vermeld als uter Duvelant) Hendrik had blijkbaar nog rechten op dat land. In 1341 is er een dagvaart te Cats om 'met den here te spreken op vridach na half vastene'. Daar was Hannin Buf fel afgevaardigd voor Stavenisse, St. Maartendijk, Poortv liet en Scherpenisse. De reeds vermelde Hendrik Buffel de jonge, vinden we opnieuw in het ontvangstenoverzicht voor Jan van Beau mont in 1343 en dan bezit hij goederen in Boven Welmete (op Dreischor). met een waarde van 91 pond. Dat was dus een 'goed' van zijn grootvader.

Nehalennia | 2017 | | pagina 7