Zeeuwse familienaam De Nooiier in de kijker Wat betekent de naam? Enkele naamsvermeldingen in Zeeland Zeeuwse bijzonderheden Varianten Bekende Zeeuwen met de naam De Nooijer De familienaam De Nooijer werd in de volkstelling van 1947 900 keer genoteerd en daarvan woonde ruim tweederde in Zeeland. In 2007 is het aantal de Nooijers opgelopen tot 1184, waarvan er ongeveer 750 in Zeeland verblijven. Waar komt de naam De Nooijer vandaan? Veronique De Tier Volgens de Zeeuwse dialectoloog/naamkundige Meertens en de Vlaamse Debrabandere, die ook een boek schreef over de familienamen in Zeeland, moeten we de herkomst van de naam De Nooijer zoeken in de beroepssfeer. Vol gens beide heren verwijst de naam naar de kleermaker: het zou dus een dialectische uitspraak zijn van de naaier. De familienaam De Naaijer of De Naeyer is immers een vaak voorkomende naam in het Nederlandstalige gebied. Toch is er ook enige twijfel. De naam De Nooijer of een variant ervan komt nauwelijks voor in Vlaanderen, waar naaier op dezelfde manier wordt uitgesproken als in Zeeuws-Vlaanderen. Een andere mogelijkheid is een Franse naam zoals Denoyer of Denoyers. Die namen verwij zen naar een toponiem Noyer(s), dat verwant is aan noyer 'notenboom'. De Nooijer zou dan in oorsprong geen kleermaker geweest zijn, maar iemand die in de buurt van een noten boom woont. In dergelijke gevallen kan genealogisch on derzoek zeker bijdragen om de herkomst van namen te achterhalen. Zonder de historische kennis kunnen we enkel de verschillende mo gelijkheden noemen. Familienamen zijn pas officieel vastgelegd in 1811, maar lang daarvoor werden in bepaalde regio's de familienamen al erfelijk. De naam De Nooijer komt in Zeeland voor het eerst voor bij de kinderen en kleinkinderen van Ma- rinis Marinisse Ariaantje Jobs van Belsen, die in 1702 in Arnemuiden huwden. Marinis is een nakomeling van Claes Crinsen (Quirijns) en Jacqueminne Blaes die in Arnemuiden in 1603 zijn getrouwd. Eerste dateringen zijn natuurlijk niet altijd absoluut en kunnen bijge steld worden afhankelijk van nieuw gevonden documenten. Ze geven wel een inzicht in het voorkomen van bepaalde namen of naamsva rianten in die periodes. Volgens een onderzoekje van telefoonboek.nl is De Nooij er de meest voorkomende naam in Vlissingen en haalt De Nooijer een tweede plaats in Oost-Souburg. Ook in 2007 was De Nooijer al een frequente naam op Walcheren, zoals op de frequentiekaart te zien is. Andere gelijkaardige namen zijn De Nooyer en De Noier. De schrijfwijze De Nooyer komt vrijwel nooit voor in Nederland. Ook de naam De Noier is niet sterk vertegen woordigd. In 2007 wonen er enkele naamdragers in de zak van Zuid-Beveland, in 1947 woonden de 46 De Noiers in het westen van Noord-Brabant en geen enkele in Zeeland. Dennis de Nooijer is een Nederlandse oud-profvoetballer, die gedurende zijn carrière vooral speelde als centrale aanvaller. Hij is de vader van profvoetballer Jeremy de Nooijer. De Nooijer werd geboren in Oost-Souburg en is de oudste van een tweeling. Zijn tweelingbroer Nooijer, de Nooyer, de 1.194 personen www.cbgfamilienamen.i 2500+

Nehalennia | 2017 | | pagina 22