Zeeuws-Vlaanderen Projett-Zeeuws-Vlaanderen 22 s Op woensdag 4 okt. kwam de werkgroep in Biervliet weer samen. Eerst van er een presentatie van de Gentse onderzoekers Verononique en Liesbeth, die boeiende pro jectkaartjes toonden van onder andere het kikkervisje en de salamander. We zagen niet alleen de spreiding van dat woord in Zeeuw-Vlaanderen, maar ook in Oost- en West- Vlaanderen. Na het invullen van de vragenlijst (met heel veel discussie) kwam een nieuw onderdeel van deze middag. Het tonen van oude voorwerpen. In de vorige aflevering lazen we over de trogschrabber. Deze keer had Sjaak Hermans een voorwerp meegenomen dat een koelvat bleek te zijn. Daarin legde vroeger de huis slager het verse vlees om af te koelen. Volgens Roger Blaakman is het een botervat. Hij ontdekte een identieke kuip in het Agrarisch Centrum voor Agrari sche geschiedenis. Roger deed navraag bij Marlies de Vos, van kaasboerderij De Vos onder Biervliet. Zij noemde het een botervloot. Mw. De Vos is geen Zeeuwse. Ook ging Roger te rade op kaasboerderij Schellach, op Gapinge (W) en daar kreeg hij te horen dat ze het daar een weibak noemden. Mogen we stellen dat deze bak zowel bij de kaas- en boterbereiding werd gebruikt en door de slager? Korte tijd daarna was er een bijeenkomst in het Sluisse Belfort en daar zeiden enige dialectliefhebbers uit het Land van Cadzand, dat het een koelvast. Zo wist Rinus Leenhouts (Sluis) te vertellen, de huisslager daar vroeger de warme worsten en krippen in legde om af te koelen. Vandaar die naam. In het Zeeuws Woordenboek staat op blz 87 een afbeelding van deze kuip. In het boek over de dialecten in West-Zeeuws-Vlaanderen lezen we op blz 107 dat de kuiper Louis Vincke vroeger o.a. was- en spektob- ben maakte en koelvaten. In het Supplement komen we het lemma koelvaten niet tegen. Op die laatste bijeenkomst waren ze er niet: de heer en mw De Hullu-de Feijter. Of onder ons gezegd: Bram en Janneke. Maar op 14 november waren ze wel van de partij, want op die dag vierden ze hun 75-jarig huwelijksjubileum in De Eenhoorn is Oostburg. Namens de dialectvereniging onze gelukswensen nog maals. Van rechts naar links: Roger Blaakman (Hoofdplaat), Sjaak Herman (Nieuwvliet), Gerard van de Velde (Cadzand) en George Vervaet (Biervliet).

Nehalennia | 2017 | | pagina 24