Toer door Biervliet 24 eigenlijk een groot wonder dat ik dat allemaal zo maar zelf kon lezen. Ik ben de oude kleine meester nog altijd dankbaar dat hij het me ooit geleerd heeft. Die leeshonger is altijd gebleven en het heeft er zelfs toe geleid dat ik ooit Nederlands ben gaan studeren. Waar haalde je nu al die boeken vandaan? Lenen na tuurlijk, uit de schoolbibliotheek, de bibliotheek van de Jongelingsvereniging en van kennissen en familie. Nu had ik hoofdzakelijk nichten en daardoor heb ik de hele reeks Rozemarijntjes van W.G. van der Hulst en zelfs Goudelsje gelezen. Verder kreeg je ook boeken met Sinterklaas en met je verjaardag. Zo kreeg ik het boek 'Snuf, de hond' en nam het ook mee naar school zodat de meester het voor kon lezen. De hele klas smulde! Later las ik het zelf voor, toen ik meester was, elke dag een kwartier, aan het einde van de dag. Zo kwamen alle delen van 'Snuf' aan de orde. Alleen lezen dus tijdens de winteravonden? Nee, er werd ook geknutseld. Zo had ik met Sinterklaas Meccano gekre gen, maar dat vond mijn vader eigenlijk leuker dan ikzelf. En natuurlijk moesten ook de gespaarde sigarenbandjes ingeplakt worden of moest er met een aan de tafel ge schroefd plankje gefiguurzaagd worden en de resultaten daarvan weer geverfd met plakkaatverf. Maar lezen is toch altijd mijn passie gebleven, tot op de dag van vandaag. Soortgelijke ervaringen? Laat ze ons weten: dialect@het- net.nl Dan komen wij er op terug. Pau Heerschap Weten jullie het nog? Die 14e mei toen Feyenoord lands kampioen werd en tienduizenden enthousiaste aanhangers de binnenstad feestend bevolkten. Tientallen feestvierders spongen in de vijver op het Hofplein. Een soort religieus ritueel. Het hoort bij sport, zeker bij voetbal. Eigenlijk op elk niveau. Twee weken eerder reed door Biervliet een tractor met daarachter een boerenwagen, vol geladen met hossende voetballertjes. De wagen wordt eigenlijk gebruikt voor het vervoer van schapen van de ene wei naar de andere. 'n Schaopenkarre. Aan de voorkant zie je nog een paar geleidehekken om de dieren gemakkelijk te laden en los sen. Maar die zaterdag werd die voor het vervoer van het kampioenselftal ingezet. Daarom was er aan de achterkant een spandoek vastgemaakt. Toeterend en zingend reden de jongens en meisjes door het dorp. In hun geel voetbal tenue. Zwaaiend met een schaal; de overwinningstrofee. Kan het nog mooier? Dat is een traditie, zo'n toer door het dorp, die nog niet zo oud is. Misschien tien of twintig jaar. In elk geval de moeite waard om in Nehalennia te vermelden. Reactie op de lezing van Jacques Van Keymeulen Jan de Smit uit Nuenen, oorspronkelijk van Oostburg, was erg enthousiast geworden van de lezing die prof. dr. Jacques Van Keymeulen op de dialectendag hield. Thuis gekomen zocht hij naar een herinnering van zijn Zuid- Afrikaanse reis. We publiceren het stukje hier onder.

Nehalennia | 2017 | | pagina 26