9>'m In gesprek met Zeeuwse Sien Nien verzaemelieng De verzaemelieng elpees van Jan Both Tijdens de presentatie van het boek over Bruinisse, trad de bekende Zeeuwse Sien op. Dat was de aanleiding van dit gesprek. Sien, je treedt al jaren op in het dialect. Wat is eigenlijk het geheim van je succes? Inderdaad, ik treed al jaren op in het dialect van Walche ren. Speciaal in het dialect van Aagtekerke en daarin kan ik al mijn gedachten verwoorden. Dat is heel belangrijk. Ook mijn gevoelens en emoties kan ik prima in mijn dialect vertolken. Het maakt weinig uit in welk deel van Zeeland ik een optreden heb. Overal wordt ik prima be grepen. Hoe kom je aan je onderwerpen? Dat is geen probleem. Mijn onderwerpen liggen voor het grijpen of bij wijze van spreken: mijn inspiratie ligt ge woon op straat. Ik kijk naar de mensen en ik zet ook mijn oren open. Dat komt allemaal in mijn hoofd. En in dat hoofd, daarin gebeurt heel veel. Echt waar, ik heb daar een speciaal plaatsje voor. Alles wordt opgeslagen en komt op het juiste moment naar buiten. Hoe ben je begonnen? Vroeger speelde ik in een toneelgezelschap de rol van huis houdster bij twee ongetrouwde broers. Dat is misschien al 12 jaar geleden. En eigenlijk is het steeds doorgegaan. Dan eens komt er dit bij, dan weer dat. Maar de broers blijven in mijn optreden altijd centraal aanwezig. Ze hebben alle twee een eigen karakter en dat weet ik prima uit te beel den. Het publiek vindt dat geweldig, want het is grappig en ook zo herkenbaar. Een soort typetjes? Ja, inderdaad. En ik ben zelf ook zon typetje. Ik zet mijn pruik en bril op, kleed me in de mode van de vooroorlogse jaren. Dat geeft natuurlijk al een heel bijzondere sfeer. Je bent ook goed van de tongriem gesneden? Ja, gelukkig wel. Moest ik het hebben van schrijven of tik ken op de computer, dan was het een magere boel. Maar praten, ja dat is mijn sterke kant. Je geeft me maar een mi crofoon en ik praat heel de avond aan elkaar. En jullie heb ben het wel gehoord en gezien: ook zingen doe ik graag. Gelukkig heb ik een prima geluidsman en het komt altijd pico bello voor mekaar. Ik leef gewoon in deze rol van de huishoudster. Maakt de opvoering in dialect het niet oubollig? Helemaal niet. De onderwerpen zijn eigenlijk van deze tijd. Het gaat over het platteland, de problemen van nu. De komst van het toerisme, maar ook een politieke grap slin ger is zo de zaal in. Maar inderdaad, het belangrijkste is natuurlijk de emotie. En zoals ik al zei: In mijn dialect kan ik me prima uitdrukken. En dat waardeert het publiek. Nog iets voor de toekomst? Ja, ik hoop velen van jullie het komende theaterseizoen te ontmoeten en een onvergetelijke avond te bezorgen. Ik reis de hele provincie door. Dus dat moet wel lukken. Al van jongs af aan ben ik geïnteresseerd in popmuziek. Zelfben ik niet muzikaal, maar het luisteren naar muziek is wel een van mijn hobby's. Wat er hedendaags op de radio te horen is, kan mij niet bekoren. Hoe anders was dat eind jaren 60 en in de jaren 70. De muziek uit die tijd was over het algemeen veel beter. Helaas heb ik die tijd niet bewust meegemaakt. Geboren in 1968 was ik nog een broekje in de jaren 70. Wel keek ik al op jonge leeftijd met mijn moeder naar Toppop en eind jaren 70 zat ik met mijn cassetterecorder in de aanslag luisterend naar de radio te wachten op dat ene nummer. Binnen de popmuziek zijn diverse stijlen en stromingen. Mijn smaak ging al vroeg uit naar de rockmuziek en dan met name symfonische of progressieve rock. Ook de ou derwetse hardrock kan mij nog steeds bekoren. De eerste elpee die ik kocht was 24 Carat van Deep Purple. Van mijn zakgeld kocht ik zo nu en dan een plaat. In 1983 kwamen de eerste compact-discs op de markt. Dit luidde het einde in van de langspeelplaat op vinyl. Zo rond 1990 was de verkoop van elpees in Nederland drastisch gekelderd; de plaat was ten dode opgeschreven. Iedereen kocht voortaan cd's. Vanaf midden jaren 80 ging ik serieus elpees verza melen. Door de opkomst van de cd deden mensen massaal

Nehalennia | 2017 | | pagina 30