Nehalennia winter 2017 nr. 198 m-Mtm IOXELY HEARTS hun elpees van de hand. Als beginnend verzamelaar van oude elpees was dit een gouden tijd. Met enige regelmaat ging ik naar Rotterdam en bezocht daar de zaken in twee dehands elpees en kwam dan elke keer met dik gevulde tassen thuis. Daarna was het enkele dagen luisteren naar de nieuwe aanwinsten op de draaitafel. Dit ging jarenlang zo door en het aantal elpees steeg van enkele honderden tot een kleine drieduizend. Wat begon met enkele van mijn favoriete groepen en artiesten, groeide uit tot een steeds breder spectrum van artiesten. Het begint bij de bekendste groepen, maar je ontdekt steeds meer bands uit het verleden, die toch ook wel de moeite waard van het verzamelen zijn. Dan is er nog zoiets als solowerk van groepsleden of zo genaamde afsplitsingen. Er zijn groepen waar dat wel zeer van toepassing is. Het is dan de sport om ook al het aan die groep gelieerde werk te pakken te krijgen. Je bent dan bijna bezig als een genealoog. Als zo'n groep zelf circa 20 albums heeft uitgebracht, dan kan het verwante materiaal vele malen meer zijn. Overigens valt het solowerk vaak nogal tegen, zeker in vergelijking met het werk de oor spronkelijke band. Maar ja, je wilt het toch hebben. Naast de muziek zijn de albumhoezen vaak ware kunstwerkjes. De elpeehoes was immers de wijze hoe een artiest zich wilde profileren. Je kon aan een hoes vaak al zien met welke muziekstroming je te maken had, zonder een noot van de muziek te hebben gehoord. Met de komst van de cd in van die plastic doosjes was het 'artwork' niet zo belangrijk meer, dan dat wel was voor de grote elpeehoes. Daar kwam eigenlijk de videoclip op televisie voor inde plaats. Over elpeehoezen is veel te zeggen en te verzamelen. Je hebt een enkele hoes, maar van dezelfde elpee bestaat ook een (openslaande) klaphoes. Die moet je natuurlijk heb ben. Dan zijn er ook de spraakmakende hoezen. Veelal was de censuur in de Verenigde Staten nogal streng. Som mige hoezen konden toen echt niet - nu gezien valt dat allemaal wel erg mee. We praten dan over circa 40 jaar geleden. Naast de originele hoes wil je dan ook de gecen sureerde hoes hebben. Lang niet alle elpees waren gemakkelijk te krijgen, soms alleen via speciale import. Wanneer je zo'n elpee kon bemachtigen voor een zeer schappelijke prijs, was je de koning te rijk. Wat dat betreft wijkt het verzamelen van elpees niet veel af van welke andere verzameling dan ook. Lange tijd werd je een beetje vreemd aangekeken als je een verzameling elpees bezat. 'Elpees, wat moet daar nu mee? Heb je dan nog een draaitafel?' Welnu, hoe anders kan het gaan. Door de digitale beschikbaarheid van muziek via internet is de verkoop van cd's gekelderd. Een andere muziekdrager is al enige tijd in een opmars: de elpee. Momenteel worden er in Nederland meer elpees verkocht dan cd's. Niet alleen nieuw uitgebrachte muziek wordt uitgebracht op elpee, ook oudere albums worden opnieuw geperst. De jongere generatie heeft de elpee weer herontdekt. En ik ben met mijn verzameling elpees weer helemaal hip.

Nehalennia | 2017 | | pagina 31