fcBEr1- Nehalennia winter 2017 nr. 198 Anna Anna's album srn./WË» JiVv jH.v Het album van Anna van Ceters komt niet voor in Rein- ders' werk omdat zij haar onderzoek niet op Zeeland richt te, maar op andere gebieden in de Nederlanden. Reden te meer om Anna en haar album in deze bijdrage in het kort onder de aandacht te brengen. Anna van Ceters was een dochter van de zeer vermogende koopman Aernout van Ceters, grondlegger van 't Huys te Gapinge en ambachtsheer van Gapinge. Aernout was ge trouwd met de uit de hogere kringen afkomstige Anna van der Hooge. Anna Marta van Ceters werd geboren op 6 september 1600 in Middelburg. Op 12 november 1623 huwde ze met Johan van der Stringe (1598-1667). (afb. 3 en 4) Samen kregen Anna en Johan twee kinderen, Johan jr. en Maria. Anna overleed op 4 februari 1639 in Middelburg, slechts 39 jaar jong. Weduwnaar Johan hertrouwde na haar dood met Maria Boreel, in 1641, en later met Agatha Bom, in 1652. Het Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis heeft afbeeldingen van twee bij elkaar horende schilderijen van Anna en Johan in zijn collectie. De originele kunstwer- Portret van Anna. (afb. 3); portret van Johan. (afb. 4) ken bevinden zich in een privécollectie. De maker van de schilderijen is anoniem gebleven. Ook het Zeeuws Mu seum in Middelburg bezit portretten van Anna en Johan. Die lijken sterk op de hierboven genoemde schilderijen. Anna's album amicorum bevat meer dan 200 pagina's en daarnaast een 16-tal zowel ingeplakte als afgezette prenten, poëzieplaatjes zouden we nu zeggen, (afb. 5) Die werden ü.\w ie»! f. fftNovuSsaiv'.iXA Het wapen van de ambachts heerlijkheid Gapinge. (afb. 7) speciaal voor deze albums gemaakt door of voor degenen die in het boekje schreven. De prentjes zaten oorspronke lijk in het boekje geschoven, maar worden nu separaat in een kartonnen hoesje bij het album bewaard. Helaas treffen we weinig informatie over de namen van de scribenten en de jaartallen van schrijven, want op een enkele uitzondering na ontbreken deze gegevens. Mogelijk omdat de eigenaresse toch wel wist van welke hand een bijdrage was; het vrouwenalbum kwam immers niet bui ten de eigen huiselijke kring. Enkele pagina's zullen we in het kort nader bekijken. Het boekje opent met een soort titelpagina waarop de ei genaresse van het boekje haar naam bekend maakt. De tweede bladzijde bevat een genealogisch getinte tekst die rond 1700 werd geschreven door Anna's zoon Johan van der Stringe. Hieruit blijkt dat hij, nadat zijn moeder was overleden, het album had doorgegeven aan zijn doch ter Anna van der Stringe. Na de dood van deze dochter ging het boekje over op Johans kleindochter Cornelia Buttler. (afb. 6) Aan het begin van Anna's boekje zijn diverse wapenschil den opgenomen. Dat is bijzonder, want die komen in vrouwenalba weinig voor. We treffen eerst het wapen van het Walcherse dorp Gapinge met het jaartal 1610, het jaar waarin vader Aernout het ambachtsheerschap van Gapin ge kocht. (afb. 7) Vervolgens zien we de wapens van fami lies Van der Hooge (moeders kant), Van Borsele (moeders kant) en Van Ceters (vaders kant), (afb. 8) Het album bevat vervolgens serieuze teksten in de vorm van sonnetten (afb. 9), gedichten en spreuken. Soms treffen we geheimschrift, (afb. 10) Het familiewapen Van Ceters. (afb. 8) Twee van de reeks gekleurde prentjes die bij Anna's album horen, waaronder één van een gestrande walvis, (afb. 5)

Nehalennia | 2017 | | pagina 5