't Was lente Mee z'n buuk op 'n plankje over de dulleve loerde 'n naè benee naè't oónder-waèterleven da zich vó z'n oagen aofspeelde. Schotevissen in sallemaanders zwomme deü z'n eige spiegelbeêld in't waèter. 'n Groate geelgeraande waèter-kever schoot mee driftige bewegingen van z'n ach- terpoaten eên in were om z'n maèltied te vergaèren uut de duzenden laèrfjes in jonge visjes. De zomervakansje was dien dag begonne. Ie was t'r a vroeg op uut etrokke mee z'n botaniseer-trommel, z'n pakje broad in 'n flèsje sjukkelaode-mèllek, die z'n moeder den vorigen aèvend gereêd ezèt ao. Ie was nèt zeventien jaèr oare. Biologie was z'n lievelingsvak op schole. Daèrom besteêdde 'n z'n vrieën tied zóvee mogelijk an't zwèrreve deü de prachtige omgeving van 't durp. D'r was vrie'wè gin plaante of ie kende n'm bie naèm in toenaèm.'t Meêst ield 'n van de waèterplaanten in de moaie vurmen die ze in d'r eige natuurlijke milieu bete zie. In z'n kaèmer tuus ao d'n 'n aquarium, waèrin d'n perbeerde die natuurlijke omstan- dig'eden te imitere. Ie ao z'n eige vór enome op dien eêste vakansjedag zóvee mogelijk waèrnemingen te doe in 't zoetwaèterdulfje dat 'n wist te léggen op 'n paèr kilometer van 't durp verwiederd. 't Beloofde 'n waèreme dag te oaren in daerom ao d'n 'n korte broek an'etrokke in 'n paèr gemakkelijke klomp schoenen. De wind waoide vrie deü z'n gemillimeterde aèr. "Eé perfesser," d'r kloönk ineêns 'n meisjesstèmme achter z'n. Nieuwsgierig keek 'n achteromme. 'n Meter oager, op de kaante van 't duifje stieng 'n figuurtje, gekleêd in 'n vurmeloaze overall. Omda t'n tege de zonne in mos kieke herkende 'n d'r nie. "Wie bin jie," vroeg t'n. "Kom mien noe nie vertèlle da je mien nie mi ként, noe je op die oage schole zit," smaèlde ze. Stief van 't lange in eên ouding zitte, kwam t'n moeizaèm overènde. Ie keek in t' smoe zelige gezichtje vó z'n. Toe herkènde 'n d'r. 't Was Anna die 'n klasse laèger in 't zèllefde lokaol ezeten ao. D'r kort geknipte witbloónde aèr ieng 'n bitje vó d'r oagen. De overall oóntnam 'm 't zicht op d'r figure. Achter in d'r aols ieng 'n groate stroaien oed. "Ik bin noe koeiewach- ter," zei ze, mee 'n knik naè 'n stik of twintig koeien dié rustig in de bèrrem van 't zaandwèggetje liepe te graèze. "Om vuuf ure sogges mèlleke in om zeven ure in weer in wind mee de koeien naè bute om ze te laète graèze. Noe bin ik op deze plèkke in de aandere weke wi èrreges aanders. In jie, studeer je aard om 'n groate geleerde te oaren?" Oónder 't praèten waère ze neffen mekaore in 't gos gaè zitte. Jan pakte z'n boterammen uut z'n trommel. "Lus je d'r ok eêne," vroeg 'n. Ze nam de boteram van z'n an. Vóda ze d'r in beet, tilde ze de punte op om te zie wa z'n moeder 'm mee egeven ao. Mm, lekker, amme," zei ze verrast. Ze keek 'm lachend an. Jan zag da d'r taanden nog moaier waère dan vroeger. Ze ao 'n vule vege over d'r neuze. "Verveel jie je nie rot, d'n eêlen dag mee die koeien die niks tege je zégge?" vroeg t'n. "Niks zégge riep ze ver- oóntwaèrdigd. "Die beêsten praète d'n eêlen dag tegen mien. Nie mee woord'n, ma mee tekens in gebaèren. In dan 'k nog de veugels." Ze aèlde 'n boekje uut de bost- zak van d'r overall. 'Weidevogels en hoe ze te herkennen' stieng d'r op. "Noe ik dit boekje vin ik 't vak van koeie- wachter 't moaiste dat t'r bestaèt." Ze keek 'm triomfaante- lijk an. Jan vond d'r aolsma moaier in begeerlijke oare. In 'n kuutje in d'r aols zag 'n d'r arte kloppe. Koos in Willem bin klasgenoaten van Jan. Ze roake a in as ze saème op 't schoolplein op de bèlle staè te wachte, ze d'r sigaretje losjes tussen d'r lippen. Da gee ze 'n manne lijk anzien. Mee d'r aanden diep in d'r broekzakken kieke ze de meisen naè die op wègte naè de schole passere. Ze stoate Jan an as d'r 'n moai klasgenoatje verbie komt. "Joan Jan, noe mó je toch 's kieke. Dat is toch 'n beêldje. Kiek toch 's naè de in'oud van dat bloesje." Ze lachen smaèlend om z'nomda Koos zeit dat 'n nog gin vraauwevleis an z'n botten eit. "Èlleke dag die je verbie laèt gaè, kom noait mi terug," weet Koos te vertèlle. Jan schaèmt z'n eigeomda t'n op die grappen over vraauwen gin aantwoord weet. Wat mekeert d'r toch an mien, dienkt 'n bie z'n eige. Komt 't omda 'k alleên ma tweê zusters In zien fermielje is gin plèkke vo pikaante veraèlen over vraauwen. Is t'n daèrom 'n bitje verlege? "Kiek, da's 'n tureluur in das 'n wullepe," 't was de stèmme van Anna die 'm terugbrocht op 't stille plèkje an 't zand- wèggetje. Ie keek in de peilloaze diepte van d'r blauwe oagen. Toen zag 'n da z'n staèren d'r zenuwachtig maèkte "Kiek nie zó naè mien," zei ze. "Je maèkt da 'k m'n eige eêmaè raor begin te voele." "Ik voele ok ies da 'k nog noait evoeld aantwoordde Jan oón'aandig. "Da kom mis schien omda jie 'n meise bint in ik 'n joan. Ik nog noait 'n meise van zó dichtebie bekeke, alleên mien zusters." "In jie dan nog noait 'n meise ekust?" vroeg Anna verlege. "Jao, da wè," aantwoordde 'n. "Ma dan alleên mien moeder in zusters, vaèrder nog noait." Ie stak 'n verzichtige vienger uut naè 'n weerbarstig bloónd lokje da op dat oagenblik d'r uutzicht belèmmerde. Mee 'n teder gebaèr streek 'n 't opzie. Ie zag da ze bloasde tot achter d'r oren. "Da was nie de bedoeling, perfesser," zei ze zach- jes. "Jie dienke zeker dat 'n koeiewachtertje 'n makkelijke proai is vó 'n joan van d'oage schole?" Ma in plaès van op 't ouwen, gieng z'n vienger as van eiges deü, langs d'r slaèpe. "As ze beginne te protestere mó je vaèrder gaè," zeit z'n vriend Willem vak-kundig. "Da betekent da ze riepe bin om geplukt t'oaren." Jan voelt dat 'n 'n oag-roaie kleure kriegt as t'n naè die woorden luustert. Dien aèvend, an de eettaèfel, mee aolletweê z'n zusters tegenover z'n, stélt 'n de vraège die 'm a d'n eêlen dag bezig oudt. "Stél je vó da je 'n meise wil kusse in ze protesteert, betekent dat dan da ze riepe is om geplukt t'oaren?" Z'n zusters laète aollebaaie mee 'n kletterend geluud d'r vurken op d'r borde vaolle. Ze kieken 'm veroóntwaèrdigd an. "Mien kleine broertje gaèt z'n eige op 't pad van de liefde begeve," roept z'n jongste zuster. "1e wil meisjes gaè plukke. Laè m'n je gauw vertèlle mien vintje dat meisjes d'r eige nie zó gemakkelijk laète plukke in as ze weigert, respecteer dat dan, ma gaè noait vaèrder." Ie mérkte dat 'n nog stees over d'r slaèpe zat te strele. Ze ao d'r oagen eslote. Ie boog z'n eige verzichtig over d'r eêne Nehalennia voorjaar 2018 nn 199 in drukte de eêste kus van z'n leven op d'r moónd. "Ik was a verliefd op joe toe m'n nog saème op schole zaète," fluusterde ze in z'n ore. "Ik keek aoltied naè joe as je bie de aandere jonges stieng." Ie voelde oe de oóntroering over die bekèntenis 'm even 't praète benam. Ie drukte d'r ver zichtig achterover in 't gos in kuste d'r opnieuw. Ze protes teerde nie, d'r viel dus niks te respectere, doch t'ntoe d'n z'n eige de lessen van z'n zusters erinnerde. Ie voelde oe Anna 'm terugkuste. D'r lippen voelden vochtig an. Tusse de geopende knoapjes van d'r overall zag 'n de zacht'eid van d'r borstjes. Ze kusten mekaore steês vrieër. "Of ik je nog oait terug za zie?" kloónk d'r stèmme bienaè geluud- loas bie z'n ore. Ie keek d'r mee vlammende oagen an. "Je gaè mien èlleken dag van je vaèrdere leven terugzie, ik laè je noait mi in de steek," riep t'n vol artstocht. Z'n reactie was zó eftig, dat 'n bienaè z'n eige woorden geloafde... Joop van Zijp Dao moe je net voor uut Zêêuwsch-Vlaonderen kommen Mee al da gedoe, me daorom nog gêên bak koffie gedroenk'n, zegt een wat oudere man tegen zijn vrouw en 't is noe toch a teegen twaolven. Een groep vutters loopt over het station richting restauratie. In Rotterdam hadden ze te weinig tijd gehad om koffie te halen, maar hier moest het wel lukken. Ze hadden immers nog de hele middag om de stad te bekijken. Me gaon êêst achter de koeken en de koffie zegt een man met een wandelstok en een handig tasje rond zijn nek en hij beent snel door de openstaande deur. Hij is schijnbaar de leider van het groepje. Met de ober maakt hij afspraken en de tafel is snel gevonden en ingericht. De glimmende gangen en de middeleeuws wapentuig in een aparte kamer trokken ook veel belangstelling. Kiek, noe kanjej'n eihen toch nii voostell'n dat 'r vroeger 'n vint in zöö'n iezder 'arnas kon zitt'n eel, zegt een oudere man met een bol gezicht en twee lekkere rode dikke wangen, mao 'tgoeng toch eel En tegelijkertijd gaat hij naast het harnas staan om de maat te nemen. Hie 'ei te vee buukspek, joengen, zegt één van de vrouwen en ze schudt d'r hoofd. De Zeeuwse ridder doet een stap opzij en zegt: Maor Ier- mao, hie zou t 'r daorom ook nii in pass'n 'óór. Da zien 'k toch ook wè op 't êêste gezicht. De groep loopt verder en komt in een vertrek met Goudse pijpen. Pupen joengers, zegt de vrouw die bij het har nas al het hoogste woord had. In een prachtig glanzen vitrine liggen honderden pijpen te pronken: bruine mooie gesneden, witte gebakken en zelfs met zilveren en gou den inscripties op de stelen. Kiek, zegt de man met de rode bolle kaken, 'iere 'ei je zelfs nog een daomespuupje uut 1820. Toen waoren d'r dus ook a daomes...En voordat hij zijn zin kon afmaken, kraaide Ierma door de zaal Zeg Frans, 'ouwe hie noe 's op mee je stomme praot. Moet'n me dao noe 'n 'êêle dag nog nao luuster'nl Dan 'ao mao beter in de polder gebleev'n. In de keuken met de groene pomp, die deels ook nog van een glimmend rood koper was, kwamen alle tongen los. De borden, de schalen, de messen en vorken, maar vooral de koperen vormen voor het bakken van broden en tuul- banten trokken ieders belangstelling. Mao joengers, wa blienkt 's allemaol ee. Zóó schóóne. In een hoek naast een kastje hing een vergiet. Een stenen vergiet. Donker bruin, met gele visjes erop. Alles prachtig geglazuurd. En op de beide oren de letters P en D. Noe moei iere 's kieke'n roept Irma, terwijl ze naar het vergiet stapt en het van de wand wil halen, kraait ze: 'n Stremien, zó as wudder da vroeger ook thuus 'aon. En dat 'ang 'iere zó in 't museum en wudder gaov'n 't mee de vuultekarre mee. A voo d'n oorlog. Precies 't zelfde mee die visjes en die twii letters d'r op. Mao bie ons was 't glimmeneersel d'r afgesproeng'n want m'n zuster 'ao 't 'n 'n kêê op de kachel gezet. Vandaor ee. Bijna heel de groep komt naar de hoek van de keuken, waar Irma haar verhaal houdt. Mao da magge hie dao niet aflang'n 'óór, zegt één van de andere dames, 't is iere om te kiek'n en nii om an te pampel'n. Da zou wè móói ziin as iederéén zó maor alles in z'n 'and'n pakkende. Een andere groep komt de keuken in. Zeker Hollandse vrouwen aan het accent te horen. Die binnen anders ook nii beschimmeld hoor ik iemand uit onze groep zeggen. Op hetzelfde ogen blik wordt de pomp gebruikt en komt er een plens water in de teil die onder de pomp staat. Een Amsterdamse bedient zich van haar moedertaal en laat weten dat een gulp water op haar jurk en in haar schoenen is gekomen. Ze vliegt op de keukendoek af en mopperend droogt ze haar kleren, voeten en schoenen, terwijl een deel van haar groep glimlachend staat te kijken. Kiek, zegt Irma, die pakt toch ook wa van de muur. Mao 'k san 't stermien wè wee trug'ang'n 'óór. Op de terugweg door de winkelstraat, slentert het groepje van de ene stand naar de andere. Maar net als in alle Nederlandse stadjes met wat toeristen, zijn het ook hier de traditionele bekende stickers, molentjes en sleutelhangers die te koop zijn. 'k Gaon 'n paor kaorten meeneem'n zegt Frans en verdwijnt in een boekenstalletje. Twee kaarten koopt hij: één van het stadhuis en één van het museum. Nee, postzegels heeft hij niet nodig. Ze zijn eigenlijk voor zijn kleinzoon, die allerlei dingen spaart. En als hij mor gen die kaarten zal geven, dan zal hij er ook een verhaal bij vertellen en de datum op de achterkant schrijven en erbij pennen, wat hij daar gezien heeft. Dat vindt Peter altijd mooi. Opa, zegt hij dan, en was t 'r ook een 'ööge toorenl 'Öögerdan den diejen van Kerzandl Alli tochl Vorig jaar was opa naar Zwitserland geweest en had hij wat foto's en kaarten meegenomen van de bergen. Binnen die bèrgen nog 'óóger dan de waotertooren van Öósburgl Hoe is 't mogelijk ee, had Petertje gezegd, da gaon morgen tegen de juffrouw zegg'n. Een brokke ongerust Of ze ook al euro's hebben uit andere landen? Ja, Italië, Griekenland, Finland of Spanje. Het meisje draait zich om en haalt vijf jampotjes uit een laatje. Op elk potje staat een etiket, met daarop de naam van een land. Néé Belgen is nii nöödig juffrouw, me weunen dichte bie Belgen ee. Vandaor. 23

Nehalennia | 2018 | | pagina 13