2 6 8 9 Nehalennia Inhoud 1 12 12 13 17 18 20 24 25 25 27 Kopij Omslag Van de redactie Tijdschrift van de Zêêuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 199, voorjaarsnummer, maart 2018 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. Gerard) van der Wal R. RinusWillemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl). De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96 INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Van de redactie Pau Heerschap Markten in Veere J.H. Midavaine De Calandpolder bij Arnemuiden Rinus Willemsen Zeeuwse familienamen Veronique De Tier Van de bestuurstafel Rinus Willemsen Uit de regio's Rinus Willemsen M'n stikje Jan Lauret Volkskunde Pau Heerschap, Rinus Willemsen In gesprek met Peter de Bakker Mien Verzaemelieng Kommer Hoek Verhalen en gedichten Pau Heerschap, Jan Lauret, Rinus Willemsen en Joop van Zijp Zeeuwse volksraadsels Adri Scheele Varia Kees Martens Beantwoording vragenlijst 197 Nieuwe vragenlijst Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDV\ dhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15,4521 AS Biervliet. voor het volgende nummer uiterlijk 20 april 2018 indienen bij de redactie. Een hoogaars tijdens de watersportdag in Middelburg in 2017 Nehalennia voorjaar 2018 nu 199 Als dit nummer van Nehalennia bij u in de bus valt, is het inmiddels voorjaar. Sneeuwklokjes, krokussen en andere vroege bloeiers zijn dan alweer bijna uitge bloeid, maar paardenbloemen, narcissen en boterbloemen en vele andere bloemen steken dan de hoofden weer op. De tuin wordt voorbereid voor het nieuwe seizoen en vogels kwinkeleren dat het een lust is. Alle boodschappers van nieuw leven. Zo gaat het ene jaargetijde voorbij en dient het andere zich weer aan. Het is daarom dat in de rubriek 'volkskunde' aan dit alles aandacht wordt geschonken. Ook de eerste vlinders, witjes en citroenvlinders vliegen weer rond. In dit nummer ook aandacht voor een imposante natuurverzameling van circa 8000 vlinders, kevers en vlies vleugelen van de Ouddorpse Kommer Hoek. Een beetje een natuurthema in deze aflevering dus. 1 Ook aandacht voor iets anders, namelijk de maritieme historie. Nu nog wel niet in woord, maar wel in beeld. Op de omslag prijkt de afbeelding van een mooie hoogaars, een in Zeeland gebouwd scheepstype en onder het voorwoord de oude haven van Ouddorp. Aan de maritieme onderwerpen, zoals havens, vaartuigen en de zeilvaart zijn veel dialectwoorden verbonden. Dat maritieme komt in het Woor denboek der Zeeuwse Dialecten nauwelijks aan de orde. In de regioboeken is er wel behoorlijk wat aandacht aan besteed, maar een samenvattend geheel is eigenlijk nooit gepubliceerd. Het ligt dan ook in de bedoeling van de redactie om met dit on derwerp aan de slag te gaan. In het ideale geval ook met deskundigen op dit gebied. Zoals u aan de inhoudsopgave van dit eerste nummer van de nieuwe jaargang kunt zien, heeft de redactie er weer naar gestreefd er een evenwichtig geheel van te ma ken. Zowel streekhistorie, dialect en volkskunde komen aan de orde. Mocht u zelf een bijdrage willen leveren, dan weet u ons te vinden. De oproep in de vorige Nehalennia voor een nieuwe penningmeester heeft helaas niets opgeleverd. Dus ook in dit nummer een nieuwe dringende oproep. Heeft u iets met dialect, u hoeft het zelf nog niet eens te spreken, en bent u een (beetje) financieel onderlegd, neem dan contact op met een van de bestuursleden. Tot op heden heeft een aantal leden jammer genoeg de contri butie nog niet betaald. Misschien bent u het gewoon vergeten. Maak die 25,— snel over naar het in deze Nehalennia vermelde rekeningnummer. Namens de redactie wens ik u weer veel lees- en kijkplezier. Pau Heerschap, hoofdredacteur

Nehalennia | 2018 | | pagina 2