©Ijemattfet Matlltu/ fsJ5urs6emetftcrj0f cng)cö^jcitcit Dec p--!*. ^t)RD ÖN.N'Aft TI M/'?£tt&eüanöcr vere/ opDrCoojttwnarcKt/ «ttütfaaitttpopöetftambanDocras %ÊS?}- - men op tit marcbt oftt&tte* - ftra&HttfelPtt&ttfw/ s foo fj itt tiacc twlflfjt. MIDDELBVGH, Jöp Syraen Moulert, tDOOtWtl&e tit &e€tttötatt/ intui&Mbttiie. flitma 1397* huizen en op zolders opgeslagen om later naar Spanje en Portugal te worden uitgevoerd. Waar de korenmarkt in de Middeleeuwen werd gehouden is niet bekend. Na 1500 bevond die zich tussen de Vismarkt en de Vuilstraat, dus aan de noordzijde van het tegenwoordige Oranjeplein. In 1579 werd hij naar de Breestraat ver plaatst, waar hij op het blauw geplaveide gedeelte tussen de Stadshuisstraat en het huis De gouden Molen werd gehouden. De naam van de straat waar hij tot dusver was gehouden werd veranderd in d' Oude Corenmarckt. Om oneerlijke concurrentie te voorkomen mochten de handelaren voor openingstijd geen zaken doen. Wie dat toch deed, riskeerde een boete van 20 schelling (zes gul den)14. Nadat in de eerste helft van de 16e eeuw een eind aan de Oosterse handel was gekomen, werd er alleen graan van boeren uit de omgeving verhandeld. Op de kadastrale kaart van Veere van 1832 wordt de plaats van de vroegere zuivelmarkt aangeduid als de 'Goese Koorn-markt', maar uit niets blijkt dat daar ooit graan is verhandeld. De zuivelmarkt Op de zuivelmarkt brachten boeren uit de omgeving hun zuivelproducten aan de man. Hij vond plaats op de Suyvelmarkt, de tegenwoordige Oliemolenstraat. In het eerste kwart van de 16e eeuw werd hij verplaatst naar de Breestraat, waarna de straatnaam werd veranderd in d' Oude Suyvelmarkt. In de eerste helft van de 17e eeuw werd de naam vanwege de aanwezigheid van twee oliemo lens opnieuw veranderd en sindsdien heet hij de Oliemo lenstraat. Toen in 1546 vrouwen uit Holland en andere lieden van buiten de stad met boter, kaas, hoenders en eieren voor het tolhuis gingen staan, werden ze door het stadsbestuur verwezen naar dat gedeelte van de Breestraat waar zuivel werd verhandeld. Ook konden ze kiezen voor een aange wezen plek aan de westzijde van die straat1'. De jaarmarkt Al sinds hertog Albrecht de stad in 1368 het recht op een vierdaagse jaarmarkt had gegeven, werd hij ieder jaar gehouden16. Hij vond plaats in de tweede week na Pink steren en ging gepaard met kerkelijke activiteiten, zoals een processie, speciale missen in de kerk en optredens van rederijkers. Net als in andere steden zullen de kramen wel rond de kerk hebben gestaan. Op de jaarmarkt werden producten aangeboden die normaal niet in de stad ver krijgbaar waren. Vanwege de bouw van de Grote Kerk in 1479 werd hij naar de Breestraat verplaatst. Na de Reformatie werd de jaarmarkt in de eerste week van juli gehouden en stonden er ook kramen op een gedeelte van de Kaai. De volgorde van de kramen was ieder jaar hetzelfde17. In de 17e en 18e eeuw gebeurde het regelmatig dat vreemde schoenmakers op verzoek van het Veerse schoenmakersgilde niet tot de jaarmarkt werden toegela ten omdat hun schoenen goedkoper waren dan die van de Veerse schoenmakers, die daardoor een week lang minder omzet hadden. Sinds 1663 plaatste men de kramen met de achterkanten tegen elkaar, met het open gedeelte naar de huizen, zodat er meer ruimte was voor het winkelend publiek. In 1871 werd de jaarmarkt, die in de 19e eeuw niet meer was dan een kermis, voorgoed afgeschaft18. Nehalennia voorjaar 2018 nu 199 5 Titelpagina van de Ordonnantie ghemaeckt by Bailliu, Burghe- meesters ende Schepenen der stede van der VERE op de Cooren- marckt, midtsgaders op het staen van de cramen op de marckt ofte Bree-strate der selver Stede. Noten: 1. Zeeuws Archief (ZA), Rechtelijke Archieven Zeeuwse Eilanden (RAZE), inv. nr. 231, fol. 115v., 22 dec. 1520: 'Vonnesse op 't broot van buten. Men sal op te weeckmart dach altijt mogen vreemt buten broot te vercoope binnen deser stede als den woensdach oft alst den woensdach heylich dach es opten merctdacht den tijt weke dienende'. 2. Ibid., inv. nr. 280. fol. 8r., 17 dec. 1552, 'Burgemeesters ende Schepenen verclaeren dat de ghene die huere halsdoucken, banden ende dierge- lijcke goederen vercoopen van buten comende, sullen hen stane ende regelen in 't staen met huerlieder cramen in alle manieren gelijck de lijnwaet cramen staen moeten, achtervolgende de ordonnantie alhier gemaect op 't staen van de cramen'. 3. Ibid, inv. nr. 243, fol. 27v., 27 mei 1556: 'Op hudent wesende vrijdach (welken vrijdach burghmeesters. ende scepenen verstaen te wesen zoe wel een vrijen merctdach van der weke als woonsdach). Nadien Bouwen Lenarts als lakesnijder deser stede van der Vere hem geop- poseert hadden tegen seker lakevercoopers van buten slants, te weten van Amiens, die hier opte merct voort gedaen hadden met huerl ieder lake cramen. Soe hebben burghmeesters. verclaert den voorschreven Bouwen Lenarts qualick gefundeert in zijne oppositie, ende verclaren voorts de lakevercoopers van buten slants mogen voort staen met huerl ieder lakecramen eenen dach ter weke tzij den vrijdach of den woonsdach ter tijt toe anders bij schepenen hen daer inne voorsien sal zijn'. 4. Ordonnantie ghemaeckt by Bailliu, Burghemeesters ende Schepenen der stede van der VERE op de Cooren-marckt, midtsgaders op het 4. De Markt of Breestraat. Detail van de platte grond van Veere uit M. Smallegange, Nieuwe Cro- nyk van Zeeland, Middelburg 1696, t.o. pag. 568. (collectie J.H. Midavaine). staen van de cramen op de marckt ofte Bree strate der selver Stede, Middelburg, 6 oktober 1597. De korenmarkt werd gehouden voor de tegenwoordige huizen De witte Swaen en De roode Rose. 5. ZA, Archief Stad Veere (ASV), inv. nr. 78, fol. 21v.. 24 dec. 1584. 'Is geresolveert dat men van nu voorts an de gaerenmerct, rau lijwaet merct ende vlas merct zal houden ande oostzijde van de Breestrate van de Dry Coningen af streckende naer 't vlee- schuys toe'. 6. In de ordonnantie van de viskopers uit 1492 (ASV, inv. nr. 311, fol. 58r.) is sprake van de verkoop van 'stuer (steur), bruynvisch of zeylhont (zeehond), vis, palinck oft rivyervisch'. 7. V.d. Horst, Kerkelijk Veere, in Bijdragen Bisdom Haarlem, deel VIII, blz. 66: 'De cooper van alle ha- rinck is gehouden den kerckmeesters te betalen van elcke last harinck ter puyen vercocht, vier grooten, ende des sal de stierman nyet voorts vercoopen, de kerckmeesters en zullen eerst vander voorsz. godspenninck te vreden ende voldaen wesen opde boeten van XXVI grooten vlaems'. Een last haring 14 ton - 17 kantjes. 8. ASV, inv. nr. 311. Ordonnantie op de vismarkt, 23 dec. 1553, fol. lllv. 9. Ibid., inv. nr. 13, 3 aug. 1709. Aanbesteding van de nieuwe vismarkt, en inv. nr. 1693-IV (tekening): 'Memorij van beraminge aan haar edel agtb. over het maken van een afslaagers visperk bij de groote brugge volgens de schets der teijkeninge dat omtrent sal moeten kosten eene somme van 10 -Vis'. 10. Arno Neele, Veere en de wereld, Amsterdam 2005, p. 114. 11. Kees Leeman, De geschiedenis van de Veerse vis serij, Middelburg 1995, p. 17. 12. RAZE, inv. nr. 359, fol. 7r. en 143v., inv. nr. 362, fol. 16v. en volgende. 13. Ibid., inv. nr. 362, fol. 125v„ 25 dec. 1566: 'Het cleene vishuys dwelc onlancx ghemaeckt es'. 14. Ibid., inv. nr. 280, fol. 5v., 22 januari 1522. 'Cornelis boij Jaspar in de Borse ende Adriaen de molenare worden elc gecondempneert in de boete van twintich schell. alzoe zij bevonden zijn op de corenmerct geweest thebbende voor de clocke elf ende een half', en ibid., inv. nr. 281, fol. 21v., 15 nov. 1595: 'Op te anclachte gedaen bij mijn heer den bailliu op ende tot laste van Symon Tas ter oorsake van dat den zeiven als voorcooper zijnde zoude verschenen zijn up de coorenmarct voor de clocke elff uren wordt den zeiven Symon gecondemneert in de boete van XX s. gr. Vlsl 15. Ibid., inv. nr. 240, fol. 187v., 28 juli 1546: 'Op te hoender wijffs. De hoender wijfs ende andere lieden van Gorckem of andere buten plaetsen die hier ter Vere brengen hoendren, eyeren, kase, boter ende alle andere sulcken waren sullen tot solage ende geryve van der gemeente mogen comen staen hier ter Vere ter noente ende ter merct alle de weke duere, gheene dagen noch tijden vut gesteken, mits staende opte zuvelmerct, of mogen gaen staen aen den west zijde van der Breestrate aen gheene zijde van De Sterre toebehoorende Corn. Boom, dat es voor hij de Kerckstrate'. 16. L.H. Remmerswaal, Een duurzame Alliantie, Gilden en regenten in Zeeland, 1600-1800, Middelburg 2009, p. 124. 17. Tussen het stadhuis en de Kerkstraat stonden de kramen van de vreemde schoenverkopers, de maljeniers en de handelaren in koper werk, tin en blik. Bij de Kerkstraat werd een deel vrijgehouden om het verkeer naar de Vuilstraat door te laten. Daarna volgden de kramen met sajet, kousen, rijglijf, leren broeken en vellen. Aan de overzijde stonden de kramen met boeken, galanterieën, Neurenburger spullen, poppen, spiegels, linnen en laken stoffen en voorbij de Vuilstraat de wafel-, koek- en broederkramen. Op het eind van de Markt stonden nog enkele kraampjes van Joden. Op de Kaai was glas- en aardewerk te koop en tot slot mochten de stadsboden op tafels in de hal van het stadhuis ook nog wat spullen aanbieden. 18. Krantenbankzeeland.nl, Goessche Courant, 7 april 1871, p. 2.

Nehalennia | 2018 | | pagina 4