De Zeeuwse familienaam Heilboer/Heiboer in de kijker HERHAALDE OPROEP Wat betekent de naam? De oorsprong van deze naam is gemakkelijk te achterha len. Een van de vele benoemingsmotieven in de naam kunde was het beroep van de naamdrager. Heijboer/Hei boer is een voorbeeld van een van de vele beroepsnamen in Nederland. De voorouders van de Heijboers, Heyboers en Heiboers waren ongetwijfeld boeren die op de heide woonden of werkten. De naam is te vergelijken met bij voorbeeld de Duitse familienamen Heidemann, Heidel- meier, Heid(en)bauer. Andere familienamen met -boer in Zeeland zijn bijvoorbeeld Nieboer en Nijboer (iemand die een nieuwe boerderij is opgestart) en Oosterboer (een boer uit het oosten), Spijkerboer (een boer op een spijker of graanschuur). De naam Ryckeboer en Wildeboer hebben niets met landbouwers te maken, maar zijn vervormingen van plaatsnamen. Enkele naamsvermeldingen in Zeeland Familienamen zijn pas officieel vastgelegd in 1811, maar lang daarvoor werden in bepaalde regio's de familienamen al erfelijk. Zo komt in 1628 in Sint-Maartensdijk Maiken Cornelis Heyboers voor en in 1632 Mattheus Willem - sen Heyboer. De vorm met eij komt voor als naam van een landbouwer in Sint-Maartens dijk: Willem Matteussen Heijboer, geboren in 1600 en gestorven na 1656. Zijn familienaam is voor het eerst gevonden in het doopboek van Stavenisse in 1627. Eerste dateringen zijn niet altijd absoluut en kunnen bijgesteld worden afhankelijk van nieuw gevonden documenten. Ze geven wel een inzicht in het voorkomen van bepaalde namen of naamvarianten in die periodes. keer. Er woonden er in heel Nederland in 2007 ook maar 25. Varianten In 1947 maakten de 500 Heijboers in Zeeland de helft uit van het totale aantal in Nederland. Wat de vorm betreft is de naam zeker niet exclusief of speciaal Zeeuws. De naam komt ook voor in andere delen van Nederland. In België wonen er nog geen twintig. Bekende Zeeuwen met de naam Heijboer G. Heijboer was een verzetsman die al in 1938-1942 een advertentieblaadje in Sint-Annaland verzorgde. In 1944 nam hij de leiding op zich van een wekelijks mededelin genblad voor Tholen en Sint-Philipsland, waaruit in 1948 De Eendrachtbode is voortgekomen. Zeeuwse bijzonderheden De naam Heijboer (de variant met eij dus) komt vooral voor op Tholen. In 2007 woon den er op Tholen 188 van de 1.518 Neder landse Heijboers, iets meer dan 10% dus. Behalve in Hulst komt de naam in elke Zeeuwse gemeente voor. De vormen Heiboer en Heyboer komen veel minder vaak voor. De naam Heiboer - zonder j - kwam in 2007 binnen Zeeland enkel voor op Walcheren en Zuid-Beveland. De vorm met y komt in Zee land nauwelijks voor. Enkel in Middelburg is de naam geattesteerd, en dat minder dan vier Nehalennia voorjaar 2018 nr. 199 Van de bestuurstafel Naast de voorbereidende gesprekken over de komende dialectdag in oktober, kwamen onderwerpen als De Zeeuwse Taele en het jubileumjaar 2019 uitvoerig ter sprake. De Dialectdag houden we weer in Kapelle en wel op zaterdag 20 oktober. We vonden onze streektaalconsulent mw. Veronique De Tier bereid die morgen een inleiding te houden over de regioboeken. Zij vormden destijds de rijke voedingsbodem voor het Supplement op ons Woorden boek van de Zeeuwse Dialecten (2003). Het belooft een boeiende inleiding te worden. De stichting de Zeeuwse Taele is in 1990 opgericht om het Supplement te realiseren. Toen het boek eenmaal in 2003 op de markt was, heeft deze stichting met veel succes allerlei activiteiten in de provincie gerealiseerd in samen werking met het S.C.E.Z. Na verloop van tijd kwamen er andere gezichtspunten op het functioneren van deze stichting en bleek de noodzakelijkheid ervan achterhaald, waarna ons bestuur besloot tot opheffing. Dat gebeurde in februari. Bedankt alle medewerkers/sters voor jullie inspanningen. Volgend jaar is het 90 jaar geleden dat onze vereniging werd opgericht en het bestuur is van plan dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Een werkgroepje gaat met ideeën aan de slag. We kunnen natuurlijk altijd toegestoken handen gebruiken en goede suggesties voor diverse activiteiten zijn ook altijd welkom. Neem dus gerust contact op met één van uw bestuursleden. Tenslotte melden we nog dat helaas de vacature van pen ningmeester nog niet is ingevuld. Een goede verstaander heeft maar één oor nodig. Jaarverslag 2017 Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek Het jaar 2017 heeft voor onze vereniging vier hoogtepun ten te zien gegeven. Allereerst verkregen we de Anbi- status. De presentatie van het kijk- en leesboek "Ik komme van Bru" tijdens een feestelijke bijeenkomst in Bruinisse. Verder noemen we de jaarlijkse dialectdag in Kapelle met als gastspreker prof. dr. Jacques Van Keymeulen. Tenslotte melden we de uitgewerkte plannen een film te ontwikke len onder de naam Buuten. Het bestuur kwam vijf keer in vergadering bijeen. Nehalennia verscheen vier keer met daarin de gebruike lijke vragenlijsten. Deze werden individueel, maar ook groepsgewijs ingevuld door de werkgroepen-Noord, Zuid- Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. De website werd zorgvuldig onderhouden en kreeg een andere naam: www.zeeuwsedialecten.nl In de afvaardiging naar de stichting de Zeeuwse Taele trad Rinus Willemsen toe. In de loop van het jaar begonnen besprekingen over de opheffing van deze stichting. Het beleidsplan werd aangepast en verscheen op onze website, waardoor de toekomstplannen zijn gewaarborgd. Met de provincie Zeeland was regelmatig een prettig ver lopend overleg. De jaarvergadering vond plaats op 21 oktober 2017. Het bestuur van de ZDV was in het verslagjaar als volgt samengesteld: Hans Jebbink Middelburg voorzitter, Rinus Willemsen Biervliet secretaris, Prieneke van Hoeve Goes, penningmeester, Pau Heerschap Ouddorp vice-voorzitter, Kees Heule Bruinisse waarnemend penningmeester, mw. Thea de Bruine - de Smet Sluiskil, Peter Vleugel Nieuwer- kerk en George Will Oosterhout. Op de dialectdag werd afscheid genomen van de dames Prieneke van Hoeve en Thea de Bruine. Ook George Will vertrok. Zij werden benoemd tot ere lid. De vergadering benoemde Peter de Bakker uit Hulst als nieuw bestuurslid. De ledenadministratie was ook dit jaar weer in vertrouwde handen van Rien Passieux. Aan het eind van het verslagjaar bedroeg het aantal leden 330. Dit jaarverslag is goedgekeurd in de bestuursvergadering van 20 februari 2018. Namens het bestuur, Rinus Willemsen, secr. De familienaam Heijboer werd in de volkstelling van 1947 504 keer genoteerd in Zeeland, ongeveer de helft van alle Heijboers in Nederland toen (1.014). Dat aantal liep op tot 1.543 in 2007 (1.518 Heijboers en 25 Heyboers). Van de variant Heiboer zijn er in 1947 slechts 25 geteld in Nederland, waarvan 8 in Zeeland; in 2007 waren het er 36, waarvan ongeveer de helft in Zeeland. Waar komt de naam Heijboer/Heiboer vandaan? Heijboer Heyboer 1.543 personen www.cbgfamilienamen.nl 2500+ Het bestuur is nog steeds op zoek naar een enthou siaste penningmeester voor onze dialectvereniging. Heb je iets met financiën? En misschien met dialect? Dan ben jij de persoon die we zoeken. Het kost je een uurtje per week en deze functie geeft je veel vol doening. Of misschien ken je iemand uitje omgeving die je geschikt vindt. Neem dan contact op met een van de bestuursleden die op de omslag van Nehalen nia staat. Een verênigieng zonder penniengmêêster, dat kan nie'öör. Bronnen Familienamendatabank Meertens instituut: http://www.meertens.knaw. nl/nfb/ Famielienamendatabank België: www.familienaam.be Debrabandere, F. (2003), Woordenboek van de familienamen in België en Noord-Frankrijk. Debrabandere, F. (2009), Woordenboek van de familienamen in Zeeland. Geraadpleegd op http://www.naamkunde.net/ Driel, van L. (2007), Van Aarnoudse tot Zachariasse. Zeeuwse familiena men Meertens P.J, (1947), Zeeuwse familienamen Zeeuwse encyclopedie: https://encyclopedievanzeeland.nl/ Categorie:Zeeuwen Meer informatie over de naam Heijboer Heijboer, K., Voorlopig onderzoek naar de familie Heijboer, Lelystad 1995; vgl. Genealogie-CBG 2 (1996), nr 3, p 63 Giljam, A.J., Tien familienamen op "Iholen en Sint Philipsland, V, Drei- schor 1996

Nehalennia | 2018 | | pagina 6