Van de bestuurstafel Uit de regio's De Zeeuwse vertelweek in woord en beeld Op 20 maart is er elk jaar een wereldverteldag. In Zeeland probeerden we er een Zeeuwse vertelweek van te maken met een wedstrijd voor verhalenschrijvers en drie avonden en middagen vol verhalen. Op de verteldag zelf kwamen enkele vertellers samen in Sas van Gent. De bibliotheek bracht er in samenwerking met de SCEZ en vertellerscol lectief De Vertelvalies een namiddagprogramma. De ver halen van Christianne Buijs, Eriek Verbeecke en Raymond Wauters werden afgewisseld met zang van Ellen Shae. In Zaamslag en Ellewoutsdijk konden de deelnemers aan de verhalenwedstrijd hun verhaal komen vertellen of voorlezen. Op 16 maart gingen we van start in Zaam slag, waar een eerste reeks vertellers hun vertelkunsten etaleerde en op 23 maart was het tijd voor het Kerkje van Deze keer valt er van de bestuurstafel niet zoveel nieuws te vertellen. We zijn druk bezig voor de a.s. dialectdag in Kapelle, op zaterdag 20 oktober. Het belooft een fantasti sche dag te worden met 's morgens een interessante lezing en 's middags een ontspannend cabaretdeel in dialect. Wat denken jullie daarvan? Dus maar even die dag blokkeren op de kalender. Volgend jaar is de vereniging jarig. Die jaardag gaat niet geruisloos voorbij. Kroonjaar: 90 jaar. Ik zal niet zeggen dat onze club nog springlevend is. Dat niet, maar... we mogen best nog gezien en gehoord worden. Bedankt voor jullie steun. Verder beginnen we binnenkort met een onderzoek naar de Zeeuwse woorden die gebruikt worden bij de bouw van de hoogaars. Een scheepstype, dat op de omslag van de vo rige Nehalennia stond. Wie daarvoor belangstelling heeft, laat dat weten aan het secretariaat. Tenslotte mogen we ook met trots melden, dat al onze le den op een paar na, de jaarlijkse contributie op tijd betaal den, meldde een trotse penningmeester tijdens de laatste bestuursvergadering. Ellesdiek. Allemaal prachtige bijeenkomsten met veel enthousiaste vertellers. Hun verhalen werden afgewisseld met muziek. In Zaamslag bracht Jan Hamelink zijn liedjes op het toneel, in Ellewoutsdijk was dat Peter Wessel. De ingestuurde verhalen werden door een jury gelezen en beoordeeld. De jury bestond uit Jopie Minnaard, Engel Reijnhoudt, Jaap Murre, Rinus Willemsen en Corry Ver burg. De winnaar in de categorie 'ingesproken verhalen' was Sankie Koster met het verhaal Vier. In de categorie verhalen waarvan geen ingesproken versie werd ingele verd, koos de jury voor 4 winnaars. Nummer één werd Ina Braber uit Zierikzee met Wieze dwaezen, dwaeze wiezen. De Zeeuws-Vlaamse Anita Maas-Tournois werd tweede. Op de derde plaats was er een ex aequo voor Wim de Vrieze met Over ut sluusje van zo'n 90jaer elee en Bas Cha- muleau met 't Liekmèèl. Nehalennia zomer 2018 nr. 200 Vier Buüten gaot ut noga tekeer. Een julende wind snokt an de blind'n. De maone kruupt achter slierten wolken. Dert, dauwd'n de deure open en kon ost nie adem'nzoö art waait ut. 'Eelaba, Dert van Vlaanderen, blüüf noe toch tüüs,' riep z'n meissen. 'J'ei je vaoder toch oek wé a eus oor'n zegg'n, da bie arte sturm de éksen rond ut vier van de smisse kunn'n dansen.' Dert moe nao buüten, wa of t'r oek gebeurt! Mee ut zweet op z'n kop probeert die d'r deu te geraok'n. Mao de natuur is um de baos. De wind sleurt Dert apmao verder mee. Ineens stong tie ongewild in de smisse. Oe da ta kost, weet die nie, da smisse vier schoot ineens an. Grote vlamm'n, over a. Een ieseluk gekrijs, nog arder dan de wind, die voeld'n iets schieluks lanks z'n been gaon. In een reflex trekt Dert z'n mes. Wao ze vandaon kwam'n, geen idee. Mao ineens was die omsingeld deu ammao zwarte katten. Pikzwarte katten. Di 's m'n ende, docht die. En gooid'n z'n mes nao die jan kende en krijsende beesten. A blaozend, schoten ze alle kanten op. Een paar jaor laoter gao Dert nao een opening. In de nieu we Art-Gallery krieg tie van een vrouwe een bakje koffie an gebooj'n. En nest z'n borretje cake leg ze een mes in plekke van een vurkje. Sien mes! Ze trekt eur rok omoog en laot Dert eur bovenbeen zien, een mottig groot litteken staot d'r op. 'Vintje, da ein'k an joe te dank'n,' sist ze. Schiitende benauwd voo eur refans en ost zonder adem, dauwt die de deure open mee dao boven een sticker uit gang De Zwarte Kat. Wa t'r ooit nog za gebeur'n, één dieng weet tie zeker: at sturmt gao die never nooit nie mêê nao buüten. Wieze dwaezen-dwaeze wiezen 's Winters kiek ik aelke aevond op mun yohakrukje nae een kookprohramma op tillevisie. Da vink zo mooi ee. Jonge maensen koake de meast vrim- de diengen ongder leiding van ele hoeie koks. Dur bin derbie, dae oar je benauwd van ae je ze zie. Wat oa'k graeg mee moe iernae hekeke. "Doe nie zo dwaes" zou ze hezeid ebbe. Ete koke, de hè je toch niet om striee? Brei liever un sok- ke". Ik von vroeher nie da moe hoed koke kon. Ze kookte éan keer in de weke dikke hrutte mee un kuutje. In dat kuutje hing dan stroopsause mi roombutter. Ik speelde der op mun bord diekdubraekje mee. Mit de lepel de hrutten- diek breke en de stropezeeë stroamde ni buute. Noe ka je t wi koape: biologische boekweithrutten. Emae hip. Mun aete vaek herechten mee malek. Moe oa wat mee koeien. Ze vertaelde hraeg oe ze mit de ramp voa pa, mun broer, mun zusjes in evacuees zurgde. 't Fruitkweekbedrief van mun ouwers stong onder waeter en ze ware vertrokke nae een hroat uus oag in de duunen. De loshebroke koeien die t overleefd oade, liete dereige graeg maleke du moe. Mun aete roare combinaosies. Paeling in macaroni mee maelek in suuker toe. Want pa die zette fuuken in zun kwekerie. Een keer most um in een boam overnachte, omdat het oag waeter wier. Wat was moe benauwd! Ma de volgende dag aete mun paeling. Wat ik ok zo vrimd vind bie dat kookprohramma is dat ze nog steeds overa butter du doe. Of hanzevet. In ma schod- de mee die flesse oliefolie! Ik magge t niemè van de dokter. Ie zei: jie mo je verstangd hebruuke in wies weze. Ma moe deed t ok! Was moe dan nie wies? Ze behonne 's ochus mee un balletje witte woste. Ze maekte avokaote taerte in zei hroosier zitte alleen ma hoeie diengen in: roam, eiers, boerebutter, brandewien. As ik gin twi stikjes nam zei ze: "da kind is nie wiesder". Van de weke deeë ze op teevee wat mi zeakrael. Ik ging he- liek overaande zitte. Die zeakraal kwam natuurlijk nie uut Zealand, da kan nie. Pashelehe bin dur we tien verhunnin- Voorzitter van de jury Jopie Minnaard brengt zelf een heel mooi verhaal over een onverwachte ontmoeting met een bewoner van een verzorgingstehuis op de vertelavond in 't Kerkje van Elles- diek. Levien de Groote vertelt over de Koeschorre op de vertelavond in Zaamslag. Op de dialectdag komen we ook mensen in klederdracht tegen. De Vlaming Eriek Verbeecke vertelt in Sas van Gent het verhaal waarmee hij tweede werd in de wedstrijd De Grijze Kanarie. De Grijze Kanarie is de prijs van een landelijke vertelwedstrijd voor vertellers die boven de vijftig zijn.

Nehalennia | 2018 | | pagina 11