snee ca 15 cm) vervolgens de deegbakjes vormen. Die ko men op een beboterd bakblik te staan en gaan in de oven, nadat de randjes eerst zijn bestreken met geklopt ei. Dat waren nu taartjes, die in het Land van Cadzand ge presenteerd werden aan de bezoekers op een verjaardag of andere bijeenkomsten van de familie en bekenden tot voor de oorlog. De kêêzetaortjes kwamen op tafel zo rond een uur of drie. En wat dronk men erbij? Thee, alleen thee. Meer weten: Kezanse Kost, door M. A. Aalbregtse. Kruukels Vanof't voorjaer gieng ie kruukels (alikruiken) zoeke an de Zuuddiek in Ouddurp. Dat begon zóó in de weken voor Paese in dat gieng dan de hêêle zeumer deur. Dat zoekene gieng allêêne as 't lêêg waeter was. Op 't keiwèrk van d'n diek slierende je soms uut op de klapborren (blaasjeswier), dus je most goewd oppasse. Je kantelende de stêênen omme om te kiekene of dêèr meschien gróötere zatte. Dat mocht eigelek niejt, mar je dee't geweun. Op 't slik lagge oak vuuflioeken (zeesterren). 't Was stille, 'over 't land lag allen tied', 't Leek wel of't slik aesemende. Die stilte wier of en toe verstoord door 'n gog- ge (zilvermeeuw) die 'n schorre schrêêuw uutstöótende. In de vaorte of in toe 't geroop van de liewieten (scholek sters). As 't onweersachtig was hao je last van de mêêziken (onweersbeestjes). Dan gieng ie wêêr naer huus, d'n diek over mit je nem- mertje vol. Soms flitsende d'r deur 't gors 'n muushonge'ie (wezel). As ie thuus kwam was 't al 'n bee'ie schemerig. In de hegge lichtende 't wit van de pispotten (haagwinde) op. Ëêrst gienge m'n dan ete, bróód, nêê nog niejt mit kruukels. Die moste êêrst nog 'n daegje spieje (spugen). Ze wiere in 'n grótere nemmer mit waeter 'estort. Dêêr gieng dan 'n behóórleke kwak zout bie, zóódat 't haest pekel was. De kruukels spogen noe de slik uut. Je mocht wat langer opbluuve, omdat 't vekansie was. Dan wier de lampe anedraoid in 'n uul (nachtvlinder) vloog z'n eige haest te pletter tegen 't glas. Op 't behangsel zat 'n pae- remogge (langpootmug). D'n aoren dag wiere vlak voor 't aevendeten de kruukels 'ekookt. 'n Gróóte panne mit waeter wier op 't gasstel ezet. As 't waeter kokende, wiere de kruukels d'r in'estort. D'r wier kwistig peper op'estróóid, in as 't waeter wêêr ko kende, dan waere ze goewd. 't Waeter wier d'r of'egote dan ete mar. Voor de openieng van de schelpe zat 'n hoewdje van hoorn. Dat most ie d'r êêrst mit 'n (stop)naelde of- wippe. Dat gieng 't beste as ie de openieng van je of hiew, want dan kon je ze zóó op 't dekje van de kruukel wippe. Dan bleve je haon schóóne. Vaoder kon dat niejt zo han dig: z'n haon zatte altied vol met bruune dekjes. Je kon de kruukels op je bróód doewe, mar je kon ze d'r oak al pellend geweun bie ete. Op je bróód zat dan vaorde gêên beleg, allêêne roambuttter of margrine (ku(n)stbutter) zeie de ouwe ménsen dêêrtegen. 'n Delicatesse mit Paese was (safraon)krintebróód mit kruukels. Pau Heerschap Readies van lezers Mw. Rie Rosmolen schreef ons dat vroeger op Poortvliet de volgende activiteiten tijdens de wintermaanden plaats vonden: Naar de radio luisteren, warme chocolademelk drinken, bordspellen doen, kaarten, tekenen, lezen, breien, zingen met de zusjes of voor je zusjes voorlezen. Ada van Klooster uit Dreischor heeft nog goede herin neringen aan de radio-uitzendingen van Paul Vlaanderen, de Bonte Dinsdagavondtrein, Koek en ei, Negen heit de klok. Die onderdelen zijn trouwens nog op de computer te beluisteren, Ada. Verder noemt ze nog Beurzen Open en Dijken Dicht. Dat was wat anders dan erwten en bonen lezen! Verder natuurlijk de spelletjes zoals Domino, knik- kerbordspel en Monopoly. En wat te denken van poppen- kleren breien, lezen of chocolademelk drinken? Kees Heule kent ook nog een heleboel van deze activi teiten en speciaal noemt hij figuurzagen en op woensdag naar Swiebertje kijken. Herinneringen aan mijn 'Appa' Mijn grootvader van moederskant was Jan Schoenmaker. Van hem heb ik mijn 'tuingenen' geërfd. Mijn appa, Bruus voor opa, was landarbeider, maar na het werk was hij in een heel groot "of bezig, waar hij groenten kweekte, die mijn opoe dan weer verkocht. Er was ook een broeibak met plat glas, waar komkommers en meloenen in gekweekt werden. Mijn grootvader was ook lid van de muziekvereniging van Bruinisse en hij had meestal de hoofdrol bij de uitvoering van een toneelstuk door diezelfde vereniging. Hij was één van de oprichters van de landarbeidersbond. Mijn grootvader huldigde de spreuk: 'Een mens heeft plichten, maar ook rechten', en aan dat laatste mankeerde het in die tijd wel. Maar nu nog even over mijn tuingenen: Ze zijn er nog wel, maar de kracht ontbreekt om ze uit te voeren. Ik moet het bewerken en zaaien enz. aan een ander overlaten. Spijtig! Maar ik geniet nog wel van mijn moestuin en spreek de plantjes regelmatig toe. Neeltje Kok-Kik Nehalennia zomer 2018 nr. 200 Verhalen en gedichten 'Oe mooi is 'n duifkant 'Oe móói is 'n duifkant, vlak voe die gemaoid 'oord, Mie margriet'n en fluitekruid boov'n 't waoiende gos. Mie pienksterblomm'n en tiengels dao tuss'n En tuss'n de stêên'n wa zacht wollig mos. 'Oe móói is 'n duifkant, vlak voo die gemaoid oord, 't Is as 'n reeke van móóie boekett'n, Waovan je d'r 't liefst êên zou af will'n trekk'n Om dan in 'n vaoze op je taofel te zett'n. 'k Zien klaprooz'n en weieblomm'n, 'onsdul en klaover, Dad alles staot dao zó uutbundig te bloei'n. En om al da móóis nog schóóner te maok'n Staot dao boov'n de wilde zuurienk te bloei'n Daoboov'n staot dan wee de meidoorn te pronk'n En wilde roosjes en vlienderstruuk'n. 't Is voorjaor in Zeeland en 't is wonderschoon Nie alléén om te zien, maor ook om te ruuk'n. 'k Komm'n woord'n tekort om 't al te beschriev'n. Al da schóóns an de weg en de waoterkant. Ik kiek'n d'r nao, mie wied oop'n óög'n En zucht'n dan: Oe móói is m'n Zeeuwse land. M.J. van Leeuwen-Hamelink 23 De zeumerse ochend Et fluust'rend geluud van de ruusende wind Zoeft tussendeur bibberende blaêren Nest êêl têêre knopjes, nog dinne en iel Bin lichtgroene taksjes t' ontwaêren Bie 't duifkantje in 't overjaêrige riet óór je jonge veugeltjes piepen De strekblaêuwe lucht wor' allêênig deursneen Deur ienkele pluuzige striepen. In 't zunnetje foenkelen paêreltjes dauw Een wertel vlieg op mie gesnaêter De rietpluumen wiegelen hissen en weer En 'n puut sprieng mie 'n ploengs in et waêter Een koppespinn'nett' is een kunststik apart Je zie tet in 't zonnelicht blienken Bedauwd zit in 't artje de spinne op wacht Ie oopt op een próóie, een flienken. Een schootevis schuult in et lichtgroene króós In 't goskantje roef len twi vienken De liester in 't vleerbosje ziengt onderduut En lit rollend aria's klienken De schaé van de bóómen schuuf langzaam veruut A 't zunnetje óóger gaê stiegen 't Is aal bie mekaaren een têêken d'r van Anim' een êêl móóie zeumerdag kriegen. Bei Cok Zeumerlandschap, foto Pau Heerschap. Bloeiende slootkant, foto Pau Heerschap.

Nehalennia | 2018 | | pagina 13