13 Nehalennia Inhoud 1 2 4 7 11 12 14 17 18 18 21 21 23 31 33 35 Kopij Omslag Van de redactie Tijdschrift van de Zêêuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 200, zomernummer, juni 2018 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl). De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96 INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDVdhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15,4521 AS Biervliet. Van de redactie Pau Heerschap Namen, de dood en bijgeloof Jan Zwemer Een plekje in de Tienhonderdpolder Gerard van de Velde Zeeuws en Afrikaans vergeleken voor 6 klankverschijnselen Jacques Van Keymeulen Ut Geloaf je Wim Kesteloo Typisch Oosterlands Rinus van Langeraad Ontwikkeling in de vormgeving van de omslag Maarten van der Graaff, schrijver Pau Heerschap Zeeuwse familienamen De Jonge en Dekker in de kijker Veronique De Tier Van de bestuurstafel Rinus Willemsen Uit de regio's Veronique De Tier M'n Stikje Rinus Willemsen Volkskunde M.A. Aalbregtse, Pau Heerschap, Neeltje Kok-Kik Verhalen en gedichten Bei Cok, M.J. van Leeuwen-Hamelink, D.K. Soldaat-Poortvliet, Nel Slager-den Engelsman, A.H. Tanis, Pau Heerschap Varia Beantwoording van vragenlijst 198 Nieuwe vragenlijst voor het volgende nummer uiterlijk 20 juli 2018 indienen bij de redactie. De illustratie op de omslag is een afbeelding van de Nehalenniatempel in Colijnsplaat, foto Pau Heerschap. Nehalennia zomer 2018 nr. 200 Deze Nehalennia is heel speciaal. Dan is plotseling het ogenblik daar: aflevering 200. We kunnen dus met recht spreken van een jubileum nummer. Als redactie hebben we uitgezien naar dit moment en we hebben ons best gedaan om een bijzondere Nehalennia samen te stellen. Voor het samenstellen heb ik de 199 nummers van Nehalennia eens doorgebladerd. En dan ontdek je dat aflevering 100 ook een speciale uitgave was. Jan Berns geeft daarin een uitvoerig overzicht van niet alleen de werkzaamheden van de vereniging, maar ook van de betekenis van een tijdschrift. Hij schrijft: 'Toen in 1964 ook de laatste aflevering van het woordenboek der Zeeuwse Dialecten verscheen, betekende dat een mijlpaal in de bijna veertigjarige geschiedenis van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Maar één jaar later al, in 1965, nam de Vereeniging het besluit voort te gaan met het onderzoek ten einde mettertijd een supplement op het woordenboek te kunnen uitgeven.' Dat supplement is inmiddels in 2003 verschenen, maar het onderzoek gaat tot op de dag van vandaag nog altijd door. Het verenigingsblad heeft daarbij altijd een grote rol gespeeld en doet dat nog. Aanvankelijk heette het blad 'Bulletin van de werkgroep historie en archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen'. Al vanaf aflevering 4 (zomer 1965) wordt een rubriek 'Vragen en wensen' van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek opgenomen met een los antwoordblad erbij gevoegd. Dat gaat jaren zo door, tot besloten wordt de vragenlijst vanwege kostenbesparing weer in het blad op te nemen. Pas vanaf het eerste nummer van 1979, aflevering 31, kreeg het bulletin de naam 'Nehalennia'. Het is niet mijn bedoeling om de hele geschiedenis hier opnieuw te schetsen. Kort samengevat: het bulletin heeft zich ontwikkeld van een dun gestencild blaadje op A5- formaat tot het huidige full-color glossy-magazine op A4-formaat. Het leek mij leuk om de ontwikkeling te laten zien aan de hand van een collage van afbeeldingen van omslagen. Enkele zaken zijn mij opgevallen bij het doorbladeren. Veel werkzaamheden zijn in de loop van de tijd verricht, maar ook een aantal personen kwam voorbij, van wie velen niet meer in leven zijn Toen het onderzoek voor het supplement voorbij was, werd het soms moeilijk om aan voldoende kopij voor de dialectafdeling te komen. Het instellen van vaste rubrieken bleek toen een oplossing. Voor dit nummer leek het mij interessant om wat oude verhalen op te nemen. De bulletins bleken lange tijd behoorlijk wat zwart en grijs te vertonen. Pas in nummer 23 verscheen er voor het eerst een kleurenfoto op de omslag, natuurlijk een afbeelding van de godin Nehalennia. Aan het einde van 2016 gaf het bestuur van de werkgroep historie en archeologie te ken nen om zelfstandig verder te gaan. Aan een lange samenwerking kwam toen een einde. Nehalennia is sindsdien volledig in beheer bij de Zeeuwse Dialect Vereniging. Maar de uitgangspunten zijn dezelfde gebleven: Nehalennia bleef een blad voor historie en dialect. Ten slotte: de oproepen voor een penningmeester in de vorige twee afleveringen hebben tot nu toe niet tot een kandidaat geleid. Ook'roept de redactie schrijvers op om bijdragen te leveren voor Nehalennia, want anders blijft het te veel werk voor te weinig mensen. U weet ons te vinden. Namens de redactie wens ik een ieder weer veel lees- en kijkgenot. Pau Heerschap, hoofdredacteur

Nehalennia | 2018 | | pagina 2