het eerst vermeld in schepenbrieven van 2 maart en 1 juni 1581. Zijn vader, Jan Anthonis Pieterse was lakenkoper van beroep en stond ook bekend als 'Ouwe Jan Thonisse'. Francois Clement de Jonge - in Zierikzee geboren in 1766 en in Middelburg overleden in 1788 - was bestuurder en volksvertegenwoordiger. Ook Marinus Jan de Jonge was bestuurder en Zeeuws officier. Hij is geboren in Tholen in 1730 en overleed in Zierikzee in 1783. Enkele jaren later werd daar Johannes Cornelis de Jonge geboren. Hij was archivaris en overleed in 1853. Jacob de Jonge was burgemeester van Arnemuiden van 1975 tot 1981. Hij was lid van de SGP. Laurentius Petrus de Jonge is beter bekend onder zijn pseudoniem Lou Vleugelhof. Deze dichter en dramaturg werd geboren in Ovezande in 1925. Ron de Jonge, geboren in Vlissingen in 1953, is een Nederlandse ex-handbaldoelman, afkomstig uit Vlissingen. Voor nog meer naamdragers verwijzen we naar de Encyclopedie van Zeeland. Het nummer drie in Zeeland: Dekker Wat betekent de naam? Dekker is een beroepsnaam. De voorouders van Dekker waren dakdekker, leidekker, strodekker of rietdekker. Deze beroepsnaam kan voorkomen zonder toevoeging, met een lidwoord de, met een verbogen lidwoord den, of met een uitgang -s. Deze vier types zijn niet willekeurig verspreid over het Nederlandse taalgebied, maar zijn streekgebon den. Het type Dekker domineert in de noordelijke helft van het taalgebied, het type met de genitiefuitgang -s is autochtoon in het zuidoosten ervan en het type met het lidwoord is oorspronkelijk in het zuidwesten van ons taal gebied. Het lidwoord-type kan nog worden onderverdeeld in een de-vorm, die homogeen verspreid is in Oost- en West-Vlaanderen, en een den-vorm, die in Zuid-Holland en het Rivierengebied naast andere vormen optreedt. Enkele naamsvermeldingen in Zeeland Naamsvarianten - alle met ck - van Dekker vinden we al in 1318. Het gaat om Kerstiaen de Deckre in Hulst. In 1475 woont in Aardenburg een Willem de Deckere. In 1622 woont Jan Coppen Decker in Scherpenisse. Zeeuwse bijzonderheden De naam Dekker is heel algemeen en heeft weinig Zeeuwse bijzonderheden. In Zeeland komt de naam Dekker vooral voor op Walcheren (453 van de 1127 in 1947). Varianten In Zeeland komen behalve Dekker ook nog enkele andere vormen voor: in 1947 zijn er 98 mensen die Den Dekker heten, 18 die Dekkers heten en geen enkele die De Dek ker heet. De Decker komt 25 keer voor en Den Decker 24 keer. In de zuidelijke provincies is er immers een mix van oude en nieuwe spellingen. Dat heeft te maken met het ogenblik waarop de burgerlijke stand werd ingevoerd in België (1795) en Nederland (1811) en het invoeren van de spelling Siegenbeek in 1804. Slot Namen als Dekker en De Jonge zijn de familienamen die samen met Dieleman de top drie van Zeeland vormen. De naam Dieleman (zie in een vorig nummer van Nehalen- nia) is een echte Zeeuwse naam. De Jonge en Dekker zijn dat niet - ook in de rest van Nederland komen ze frequent voor - maar verdienen uiteraard ook een plaats in een overzicht van familienamen in Zeeland. Nehaiennia najaar 2018 nr. 201 Van de bestuurstafel Ingevoegd in dit blad is de uitnodiging voor de jaarlijkse dialectdag op 20 oktober 2018 in De Vroone, Kapelle. Ter informatie voor die jaarvergadering plaatsen we hier het jaarverslag. De notulen van de jaarvergadering, 21 okt. 2017, publi ceerden we al in Nehaiennia no 199 op blz 10 en 11. De financiële gegevens worden uitgereikt aan de bezoekers en komen op de website van onze verenging. Ook worden ze op aanvraag toegestuurd. Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek Jaarverslag over 2017 Het jaar 2017 heeft voor onze vereniging vier hoogtepun ten te zien gegeven. Allereerst verkregen we de Anbi- status. De presentatie van het kijk- en leesboek "Ik komme van Bru" tijdens een feestelijke bijeenkomst in Bruinisse. Verder noemen we de jaarlijkse dialectdag in Kapelle met als gastspreker prof. dr. Jacques Van Keymeulen. Ten slotte melden we de uitgewerkte plannen een film te ontwikke len onder de naam Buuten. Het bestuur kwam vijf keer in vergadering bijeen. Nehaiennia verscheen vier keer met daarin de gebruike lijke vragenlijsten. Deze werden individueel, maar ook groepsgewijs ingevuld door de werkgroepen-Noord, Zuid- Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. De website werd zorgvuldig onderhouden en kreeg een andere naam: www.zeeuwsedialecten.nl In de afvaardiging naar de stichting de Zeeuwse Taele trad Rinus Willemsen toe. In de loop van het jaar begonnen besprekingen over de opheffing van deze stichting. Het beleidsplan werd aangepast en verscheen op onze website, waardoor de toekomstplannen zijn gewaarborgd. Met de provincie Zeeland was regelmatig overleg dat pret tig verliep. De jaarvergadering vond plaats op 21 oktober 2017. Het bestuur van de ZDV was in het verslagjaar als volgt samengesteld: Hans Jebbink Middelburg voorzitter, Rinus Willemsen Biervliet secretaris, Prieneke van Hoeve Goes, penningmeester, Pau Heerschap Ouddorp vice-voorzitter, Kees Heule Bruinisse waarnemend penningmeester, mw. Thea de Bruine - de Smet Sluiskil, Peter Vleugel Nieuwer- kerk en George Will Oosterhout. Op de dialectdag werd afscheid genomen van dames Prieneke van Hoeve en Thea de Bruine. Ook George Will vertrok. Zij werden benoemd tot ere-lid. De vergadering benoemde Peter de Bakker uit Hulst als nieuw bestuurslid. De ledenadministratie was ook dit jaar weer in vertrouwde handen van Rien Passieux. Aan het eind van het verslagjaar bedroeg het aantal beta lende leden 315 Dit jaarverslag is goedgekeurd in de bestuursvergadering van 20 februari 2018. Namens het bestuur, Rinus Willemsen, secr. Algemene Verordening Gegevensbesiherming In het kader van de bovengenoemde nieuwe EU-wetge ving die vanaf 25 mei 2018 van kracht is, laat het bestuur van de vereniging weten dat het van de leden een bestand bijhoudt waarin staan vermeld: naam, adres, woonplaats en indien bekend e-mailadres. Van degenen die met auto matische incasso betalen beschikken de penningmeester en de ledenadministrateur ook over bankrekeningnum mers. M'n stikje Oans böögerdje Dikkels a 'k bie m'n appelbóómpje stae mö 'k dienke an het bóógerdje vroeger bie oans thuus. Achteraf bekeke was 't mae een klein stikje land, mae in oanze kinderogen was het een enorme lappe, daè a je in zou kunne verdwale, mae me wiste de pad tussen de rijen. Wat een genoegen was het om daè tussendeur te lópen. Het begon mie een rije Ma- deleintjes. Dat were de vroegste appels. Ze were zó groen as gos en bienae riepe were ze het lekkerst. A ze goed riepe were, wiere ze melig en was 't lekkerste d'r af. De twidde rije were stoofperen, daè ao 'k nie zövee mie. Dan kreeg je eêle lekkere appels: Hollands Glorie, een groate gele appel mie een bleusje. D'r zat wè eêl gauw wurmstekel in. Ver volgens een rije Jonathan en een rije Goudrenetten. Zoete appeltjes were d'r ok. Zoeten Aermgaerd eêtt'n die. Die were goed om te braeën. Het waeter lopt nog deur m'n mond a 'k daè over dienke. Vadder ao me nog James Grieve en Cox en laeter ok Golden Delicious. Van aolles een bitje en nie zó as tegenwoordig vee van weinig. De leste rije were zure morellen. Jammer dat het gin kezen were, mae morellen brochte meêr op. Je most 'r wè vee moeite voe doe. Veraol de 17 De familienaam Dekker in Nederland in 2007 (Familienamendata- bank Meertensinstituut: www.meertens.knaw.nl/nfb): Hoe don kerder de kleur, hoe frequenter de naam voorkomt. Bronnen Debrabandere, F. (2003), Woordenboek van de familienamen in België en Noord-Frankrijk. Debrabandere, F. (2009), Woordenboek van de familienamen in Zeeland. Geraadpleegd op http://www.naamkunde.net/ De Tier V. A. Marynissen red.) (2001Het dialectenboek 6. Van de streek. De weerspiegeling van dialecten in familienamen. Groesbeek: Stich ting Nederlandse Dialecten, 416 p. Driel, L. van (2007), Van Aarnoudse tot Zachariasse. Zeeuwse familiena men Familienamendatabank Meertens instituut: http://www.meertens.knaw. nl/nfb/ Familienamendatabank België: www.familienaam.be http://encyclopedievanzeeland.nI/Categorie:Zeeuwen Marynissen, A. (2001Dialecten en familienamen: een afspiegeling van elkaar Over klanktegenstellingen en lexicale varianten in de Nederlandse familienamen en hun tegenhangers in de dialecten. In: V. De Tier A. Ma rynissen (red.), Het dialectenboek 6. Van de streek. De weerspiegeling van dialecten in familienamen. Groesbeek: Stichting Nederlandse Dialecten, 75-92. Meertens P.J, (1947), Zeeuwse familienamen Meertens P.J. (1947) Zeeuwse familienamen D«kker 27.946 personen www.cbgfamilienamen.nl

Nehalennia | 2018 | | pagina 10