Topvondsten in 'geroerde grond' drs. Nathalie de Visser Senior KNA archeoloog bij Edufact Advies in Erfgoed In 2008 werden tijdens rioleringswerkzaamheden in het centrum van Aardenburg1 bijzondere archeologische res ten aangetroffen. De graafwerken werden onder Archeo logische Begeleiding uitgevoerd, maar tot een eindrapport is het helaas (nog) niet gekomen2. Bij dergelijke projecten wordt vaak geroepen dat de bodem onder wegdekken en bij rioleringen al verstoord is en dat daar niets meer is te vinden. Feit is dat de oude riolering slechts een minimale verstoring in de bodem heeft veroorzaakt3; de huidige kli matologische eisen (de huidige riolering met gescheiden stelsel voor hemelwater en afvalwater) vragen veel diepere en bredere verstoringen. Omdat het project een flink aantal straten besloeg werd als het ware een doorsnede van de bodem door Aardenburg gemaakt. De nadruk van het onderzoek lag dus ook op het documenteren van de profielen, zodat die doorsnede kan dienen als uitgangspunt voor het archeologiebeleid en toekomstig onderzoek. Sporen uit de prehistorie In totaal werden 30 sporen uit de prehistorie aangetrof fen, waaronder zeven haardkuilen en een afvalkuil met aardewerk. Ook werden vuurstenen artefacten en visres- ten opgegraven. Het aardewerk dateert mogelijk uit de Nieuwe Steentijd, die op hun beurt de visresten ook in deze periode kunnen dateren. Sporen uit deze periode zijn in Zeeland zeer zeldzaam. Recent werden in de Autriche- polder in Westdorpe enkele haardkuilen uit deze periode aangetroffen in het dekzand4. Bij dit onderzoek werden in totaal 30 vuurstenen verzameld waaronder 1 kling uit de Midden-Steentijd of Mesolithicum (8.000-5.500 voor Christus), zie afbeelding 2. Nehalennia najaar 2018 nu 201 0 3 cm x In Aardenburg werden al vaker haardkuilen ontdekt in de vorige eeuw bij opgravingen in het centrum5. Langs de Sint-Bavostraat werden drie vuursteenconcentraties uit het Vroeg-Mesolithicum aangetroffen (circa 8000-7100 voor Christus) en aan de Reinaertstraat één uit het Midden-Me- solithicum, (ongeveer tussen 7100 en 6450 voor Christus). Het onderzoek uit 2008 heeft een aantal nieuwe zaken aan het licht gebracht die nog niet eerder in Aardenburg gevonden waren. Het gaat om aardewerk uit de Nieuwe Steentijd en prehistorische visresten. Vooral deze laatste zijn tot nu toe in heel Zeeland onbekend. Nader onder zoek naar deze resten, bijvoorbeeld door het Rijk of de Provincie, zou dan ook zeer wenselijk zijn. Romeinen in Aardenburg Tussen 180 en 280 na Christus was in Aardenburg een Romeins fort of castellum gelegen, zie op afbeelding 3 de vermoede contour getekend. Dit maakte deel uit van de kustverdediging tegen de Germaanse stammen uit het gebied van de Chauci. In en direct buiten Aardenburg werden reeds vele resten en vondsten uit de Romeinse tijd teruggevonden, dus de kans dat deze bij de rioleringswerken zouden worden aangetroffen was groot. Dit bleek meer dan het geval. In de Westmolenstraat werd een intacte podzolbodem aange troffen die doorsneden werd door een Romeinse kuil, met daarbinnen een middeleeuwse kuil. In de onderste vulling van deze laatste kuil zat een complete pot met standvoet uit de dertiende eeuw. Het bleef niet enkel bij de vondst van deze kuilen. Ook werden resten van drie Romeinse waterputten aangetrof fen. Het waren typische vierkante Romeinse waterputten waarvan niet veel bewaard is gebleven. Ze bestonden uit houten planken die met een pen-gat-verbinding in elkaar gestoken werden (zie afbeelding 4). Het kleine stukje hout dat is overgebleven werd bemonsterd om houtsoortbepaling te doen. In de onderkant van de vulling werden veel metalen voorwer pen gevonden. Deze zijn nog niet uitge werkt. Al gauw kwam de ene mooie vondst na de andere uit de riool sleuf naar boven. Bij bijna elke schop die in Aardenburg de grond ingaat is het raak. Van scherven tot munten, middeleeuwse grafkelders en Romeinse wegen tot prehistorische haardkuilen. Aardenburg, de stad van wijlen oud-provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger, heeft al haar geheimen nog lang niet prijsgegeven -WssensstrKat' ■Helvnèc-itunsi Afbeelding 1Uitsnede luchtfoto van het centrum van Aardenburg waarop de straatnamen zijn weergegeven die in de tekst voorkomen (Bron: Google Earth 2018). Afbeelding 2: Kling uit de Midden-Steentijd of Mesolithicum (circa 8.000-5.500 voor Christus). (Foto: Archeomedia 2008). Afbeelding 4 a en b: Romeinse waterput die in 2008 bij riole ringswerken werd aangetroffen. De andere helft is in de bodem behouden omdat deze niet verstoord werd. Op de foto is goed te zien dat de onderkant van de waterput vierkant is. De inzet rechts is een reconstructietekening van doe deze waterput er uit heeft gezien. (Bron: de Visser 2009). N»rtf Afbeelding 3: Schets van het centrum van Aardenburg. Ligging zone waar archeologisch onderzoek plaatsvond in 2008 (groene zones) bij rioleringswerken en de vermeende contouren van het Romeins fort met torens. De torens waarvan in de 20ste eeuw uit- braaksporen teruggevonden zijn, worden in rood weergegeven. (Bron: auteur). Afbeelding 5: Romeinse waterput aangetroffen in de Westmolen straat, deels gecoupeerd. (Foto Archeomedia 2008). 3

Nehalennia | 2018 | | pagina 3