Uit een greppel kwam een bijzonder stuk keramiek. Een vondst die wij in Zeeland nog niet hebben gezien. Is het een fragment van een pottenbakkersoven? In een publicatie van de gemeente Den Haag uit 20117 staat een vergelijkbaar fragment afgebeeld dat is aangetroffen in een Romeins complex van de Cannaefaten vanaf het midden van de tweede eeuw na Chr. bij opgravingen aan de Uithofslaan in Den Haag (zie afbeelding 10). Op afbeelding 8 is een flink fragment te zien, mogelijk zijn er nog meer delen aangetrof fen. Aan de binnenzijde van de fragmenten zijn sporen van verbranding zichtbaar. Twee fragmenten hebben concentri sche cirkels aan de vermeende voorkant van het object. Ook is een fragment versierd met een vierspakig wiel. Zowel dit wiel als de cirkels verwijzen mogelijk naar de Keltische zon- nesymboliek, die ook vaak op Bataafse munten terug te vin den is. Het fragment in Den Haag hier gezien als mobiele haard. Een reconstructie is overgenomen uit de publicatie uit Den Haag op afbeelding 10. De delen die in Den Haag teruggevonden zijn, worden in oranje afgebeeld. Nehalennia najaar 2018 nr. 201 Waar we de Romeinse weg verwachtten werd deze ook aangetroffen in de Zuidstraat. Over een lengte van zes me ter werd deze doorsneden. De weg komt uit het Romeinse castellum naar het westen toe. De opbouw wordt beschre ven onder afbeelding 12. In het noordprofiel werd de greppel teruggevonden. De andere greppel in het zuidpro fiel niet, omdat deze verstoord is door een middeleeuwse waterput. Het volledig profiel van de weg kon op deze manier wel in beeld worden gebracht. Deze middeleeuwse waterput was rond van vorm en bestond uit baksteen. Zijn houten voorganger zat vol met vondstmateriaal. Het is duidelijk dat de houten Romeinse waterputten uit de Westmolenstraat, die in het dekzand gelegen zijn, slecht bewaard zijn gebleven in tegenstelling tot de middeleeuw se houten waterputten die in de klei gelegen waren. Vroege en late middeleeuwen Opvallend zijn de vondst van twee mantelspelden offibu lae die in de late vijfde eeuw en eerste helft van de zesde eeuw na Christus gedateerd worden. Uit eerder onderzoek in Aardenburg zijn slechts twee andere vondsten bekend met een datering tussen 550 en 650 na Christus. Deze vondsten vormen bewijs voor activiteit in Aardenburg in de Frankische periode en tevens een aanwijzing dat Aar denburg door de eeuwen heen, bewoond is gebleven. Deze periode is nog een duidelijke leemte in kennis die met meer en beter onderzoek ingevuld kan worden. Met name het herkennen van vroegmiddeleeuwse vondsten door sys tematische inzet van specialisten bij onderzoek kan deze kennis vermeerderen. Een bijzondere laatmiddeleeuwse vondst is een holle boomstam vol met middeleeuws aardewerk gedateerd vanaf de elfde eeuw, zie afbeelding 12. Deze werd in het profiel in de Zuidstraat aangetroffen, op de flank van de voormalige waterloop de Rüdanna. De onderzijde van de boomstam reikte tot 3 meter diep, tot in het dekzand. De voorlopige interpretatie is een waterput, maar het is wel licht een vreemd iets om een waterput in de rand van een riviertje te hebben. Uit de laatste berichtgeving is duidelijk geworden dat de vondsten in het tijdelijke depot van het opgravingsbedrijf verloren zijn gegaan omdat deze niet geconserveerd werden. Nader onderzoek is dus helaas niet meer mogelijk naar deze boomstam. In het zuidprofiel van de Zuidstraat, nabij de ingang van de huidige school, werden resten van de middeleeuwse Rüdanna aangetroffen met onderin een Andenne-kruikje. In de Busschieterstraat is de zuidelijke kademuur van de laatmiddeleeuwse stadsgracht aangetroffen (zie afbeelding 13). De noordelijke kademuur werd verwacht op tien meter naar het noorden, maar deze kon niet gedocumen teerd worden om veiligheidsredenen. Het riool is er dwars doorheen gegraven. De binnenkant van de kademuur is opgevuld met basaltblokken. Afbeelding 6: Profiel op de kruising van de Westmolenstraat en Peurssenstraat met een greppel met veel Romeins vondstmate riaal, waaronder een aantal vuurstenen artefacten in secundaire context. Uit deze greppel is de Romeinse kom van afbeelding 7 afkomstig, die op deze foto onderin de greppel zit. (Foto: Archeo- media 2008). Afbeelding 7: Romeinse kom in terra sigillata6 type Dragendorff 37 die op de kruising van de Westmolenstraat en Peurssenstraat werd opgegraven. (Foto: Archeomedia 2008). Afbeelding 8 a en b: Een bijzonder fragment keramiek uit de Ro meinse tijd gevonden in Aardenburg. Dit zijn mogelijk fragmen ten van een mobiele haard (Foto Archeomedia 2008). Afbeelding 9: Resten van mobiele haarden die zijn aangetroffen bij de opgraving aan de Uithofslaan in Den Haag (naar: Kerckhove 2011,afb. 4.12) Afbeelding 10: Reconstructie van een mobiele haard, (naar Kerck hove 2011, afb. 4.13) Afbeelding 11Profiel van de rioleringssleuf ter hoogte van de Zuidstraat. Van onder naar boven: een intact podzolprofiel in het dekzand met daarop een veenlaagje. Een 20 cm puinpakket over een breedte van 6 meter met rechts een greppeltje. Dit is een doorsnede van de Romeinse weg die komt vanaf de westelijke poort van het castellum. Het rode puinpakket is de verharding die het wegdek vormt. Hier en daar was te zien dat het wegdek ook is hersteld. Daarboven een overstromingspakket, het vroege Duin- kerke li-pakket waarin een cultuurlaagje met een greppel zit. De datering is vermoedelijk in de twaalfde eeuw. Daarboven ligt een puinpakket uit de Late Middeleeuwen. (Foto Archeomedia 2008) Afbeelding 12: Holle boomstam aangetroffen op een diepte van 2,20 meter onder maaiveld. Deze vondst werd in zijn geheel ge licht om nader onderzocht te worden in het laboratorium. Door dat de boomstam niet goed werd geconserveerd kan uitwerking niet meer plaatsvinden. (Foto Archeomedia 2008)

Nehalennia | 2018 | | pagina 4