De Admiraliteit en het arsenaal in Veere Vervolg Symbiose van heden en verleden Aardenburg, waar in de Midden-Steentijd jagers-verza melaars rondliepen, waar een Romeins kamp was gele gerd en waar de bewoning is gebleven tot in de huidige tijd en hopelijk nog lang gaat blijven. Aardenburg dat in de middeleeuwen een groot centrum was met dubbele grachten. Aardenburg, vestingstad die omringd wordt door vele schansen en Aardenburg, dat veel geleden heeft in oorlogen, maar ondanks dat een grote archeologische schat in de bodem bewaart. Afbeelding 14 vertelt in feite alles: een Romeinse greppel naast een recente rioolbuis. Beide sporen hadden mogelijk dezelfde functie en werden op gelijke hoogte in de bodem bewaard. Een symbiose van het verleden en het heden van Aardenburg. Helaas valt er op dit moment niet meer te vertellen dan dit verhaal over deze vondsten van de rioleringswerken uit 2008. Nieuwe ronde, nieuwe kansen? Reken maar. In 2019 staan de volgende rioleringswerken voor de deur die dwars door het centrum van Aardenburg heen gaan. Er zal over de gehele lengte een opgraving plaatsvinden. De verwachtingen zijn hoog gespannen. De resultaten worden deze keer uitgewerkt en gerapporteerd, zodat u over een paar jaar een mooi verslag kan verwachten over wat er allemaal boven de grond is gekomen. Ik kan niet wachten... Proportionele archeologie Met dit verhaal van de weliswaar niet uitgewerkte vond sten wil ik graag duidelijk maken dat het zin heeft om onderzoek te doen bij rioleringswerken in historische plaatsen, waar de nieuwe verstoringen breder of dieper gaan. De kenniswinst in dit project is groot en zou nog groter geweest zijn indien alle vondsten en monsters uit gewerkt konden worden. Daarbij wil ik ervoor waken dat er te snel gesteld wordt dat bij rioleringswerken de grond 'toch al geroerd is' en er niks meer aan waardevolle vind plaatsen kan zitten'. Het tegendeel is al meerdere malen bewezen. Het is de moeite waard om te onderzoeken of kenniswinst behaald kan worden. Maar om heel kort door de bocht te gaan en simpelweg te stellen dat het oppervlak dat onderzocht wordt te klein is om kenniswinst te beha len wil ik met dit artikel graag bijstellen. De uitdaging is om archeologie en de graafwerkzaamheden hand in hand samen te laten gaan. Nehalennia najaar 2018 nr. 201 J.H. Midavaine In de Middeleeuwen had de graaf nog geen vloot tot zijn beschikking. Alleen havensteden bezaten oorlogsschepen die bij een bedreiging van de stad of tot konvooiering van hun handelsvloot ingezet konden worden. Hierin kwam in 1438 verandering toen door een verstoring van de handelsbetrekkingen tussen Holland en Zeeland en de Hanzesteden in het Oostzeegebied de Hollands-Wen- dische Oorlog uitbrak. Voor het eerst in de vaderlandse geschiedenis liet Philips de Goede een nationale vloot uitrusten. Onder aanvoering van enige burgemeesters voer vanuit Amsterdam een Hollandse vloot uit van 54 grote en 50 kleinere schepen, waarbij zich in de Wielingen een Zeeuwse vloot voegde onder aanvoering van de Veerse heer Hendrik IV van Borsele. Hendrik stond bekend als een expert in maritieme zaken en behaalde in deze strijd een grote overwinning. Zeven jaar later volgde zijn be noeming tot 'lieutenant-general sur le fait de la guerre de la mer' van de Franse koning. In 1470 bevond Hendrik zich weer in Bourgondische dienst en versloeg als vloothoofd onder Karei de Stoute de Engelse graaf van Warwick die de Zeeuwse en Hollandse kusten onveilig maakte en al vele uit de Nederlanden afkomstige koopvaardijschepen had gekaapt. Onder de Bourgondische hertog Philips de Goede werden de eerste stappen gezet in de richting van één centrale instelling die moest toezien op de regeling van de zeeza ken in de Nederlanden. Dit resulteerde erin dat rond 1448 Jan van Luxemburg, lid van de raad van de vorst, werd be noemd tot general admiral de la mer d'Artois, de Boulenois, de Hollande, Zeelande et Frise'. Bij hun zeepolitiek konden de Bourgondische hertogen niet meer om het geslacht Van Borsele heen en in 1466 volgde Wolfert VI, heer van Veere, Jan van Luxemburg op als admiraal-generaal. In 1485 werd Wolfert, die nogal scheepsverliezen had geleden, opzij geschoven en vervan gen door Philips van Kleef, een trouwe volgeling van Maxi- miliaan van Oostenrijk. Deze behield de functie slechts drie jaar, waarin hij nauwelijks gelegenheid kreeg zich met zeezaken in te laten. Zijn opvolger, Philips van Bourgondië, heer van Beveren, woonde op kasteel Zandenburg bij Veere en was getrouwd met Anna van Borsele, de oudste dochter uit het huwelijk van Wolfert VI met Charlotte de Bourbon. te organiseren. Erin werd het ambt van admiraal voor het eerst nauwkeurig beschreven. Er werd een Raad van Admiraliteit opgericht die het oppertoezicht kreeg op de oorlogsvoering ter zee en de maritieme rechtspraak. Niet alleen werd daarmee structuur gegeven aan een instituut, maar er ontstond ook een organisatie met een permanent karakter. Zoals hierboven reeds staat geschreven menen sommigen dat hiermee de grondslag voor de Koninklijke Marine is gelegd. Na het overlijden van de heer van Beveren op 4 juli 1498 volgde zijn oom Philips van Bourgondië, heer van Blaton, hem als admiraal op. De vader van de heer van Beveren Inmiddels had Maximiliaan van Oostenrijk op 2 februari 1488 een belangrijke ordonnantie uitgevaardigd met als doel de Admiraliteit eens en voorgoed als staatsinstelling 7 Noten 1. Westmolenstraat, Brouwerijstraat, Peurssenstraat, Hennequinstraat, Zuidstraat, Busschietersstraat en Wandeldreef. 2. Het uitvoerend bedrijf heeft het rapport tot op heden (1 juni 2018) niet opgeleverd. 3. Men groef vroeger vaak recht naar beneden omdat de Arbo-eisen nog niet bestonden. 4. Coppens2017 5. Jongepier 1995 6. Typisch Romeins import materiaal dat eruit ziet alsof het nieuw is met ook de typerende rode kleur. Letterlijk betekent het 'gestempeld', omdat de producten die op systematische wijze gemaakt werden in speciale centra, vaak van een stempel van de potenbakker of de baas van het productiecentrum werden voorzien. 7. Kerkhove2011 Bronnen: Coppens, E., 2017. Westdorpe Autrichepolder Glastuinbouw kavels 1-2. Gemeente Terneuzen. Een Archeologische Begeleiding protocol Inventariserend Veldonderzoek door middel van Proefsleuven (Artefact rapport 81). Diependaele, S. 2008. Archeologische Begeleiding ten behoeve van het Rioleringsplan 2007 in de stadskern van Aardenburg (gemeente Sluis). Evaluatieverslag. (Archeomedia verslag A08-445-N), niet gepubliceerd, van Kerckhove, J., 2011. Aardewerk uit de Romeinse tijd (vindplaats 3) in: Pavlovic, A., D.J. van Baardewijk G.P.A. Besuijen et all, Archeolo gisch onderzoek aan de Uithofslaan, gemeente Den Haag. Deel LSporen van bewoning uit de Ijzertijd (vindplaats 6) en Romeinse tijd (vindplaats 3), Haagse Archeologische Rapportage nummer 1122, 159-160 de Visser, N.J.G., 2010. Aardenburg die Scone. Lezing op de Zeeuwse Amateur Archeologen Dag te Middelburg 29 mei 2010. Jongepier, J., 1995. Zeeland in de prehistorie. Middelburg. Afbeelding 14: Een rioolbuis uit de 20ste eeuw (links) naast een romeinse greppel (rechts). (Foto Archeomedia 2008). Afbeelding 13: Zicht op de kademuur van een laatmiddeleeuwse stadsgracht, aan de Busschieterstraat, gezien vanuit het zuiden (Foto Archeomedia 2008). Aan het huidige Bastion in Veere stond van 1565 tot ver in de 19e eeuw een grote opslagplaats voor wapens en munitie van de Admiraliteit en de Staten van Zeeland, in oude kronieken 's Lands arsenaal genoemd. Dat het arsenaal in Veere stond is niet zo verwonderlijk, want de Admiraliteit, nu onze Koninklijke Marine, heeft in deze stad zijn bakermat gehad. Over dit laatste zijn alle deskundigen het wel eens, maar over het jaar van ontstaan lopen de meningen uiteen. Sommigen noemen 1438, het jaar waarin voor het eerst in onze vaderlandse geschiedenis een nationale vloot werd uitgerust, als geboortejaar, anderen houden het op 1488 toen de Admiraliteit voor het eerst in een ordonnantie werd geregeld. [Mynhoog oebooifte-reclitoafray een noogenRaat, |T.n t-jittt.x gunft vex-hiefrERVjETER totMarquisaat. pC-teas I. ancfeit ZeéVoogden tot Raat bewindgeboren, jMaardoar dittoed-te doenging al nyn goedverloren. Maximiliaan van Bourgondië, de laatste admiraal uit Veere. Uit: Gargon, Walchersche Arcadia, Leiden 1717, vol. 2, t.o. pag. 107. (collectie J.H. Midavaine).

Nehalennia | 2018 | | pagina 5