Zeeuwse familienamen en ging verder onder de naam Zeelandia. In tegenstelling tot andere gebieden werd de handel aan de Slavenkust aanvankelijk niet gedreven vanuit factorijen, maar vanaf ontmantelde schepen voor de kust. Pas na 1670 werd een beperkt aantal versterkte, permanente posten toegestaan. De handel in goud en ivoor waren het belangrijkst. Aan het einde van de ze ventiende eeuw ging de handel in mensen die tot slaaf werden gemaakt een steeds grotere rol spelen. Anders dan aan de Goudkust waren het aan de Slavenkust vooral lokale machthebbers die de grootscheepse sla venhandel organiseerden. Zij ronselden of ontvoerden in de binnenlanden wonende mensen en verkochten die aan de kust voor geld of ruilden hen voor allerlei producten. Het waren dus niet alleen de Europeanen die zich schuldig maakten aan deze verwerpelijke prak tijk, maar ook de West-Afrikanen zelf. De WIC maakte gretig gebruik van deze lucratieve handel en hield deze in stand. Werelderfgoed Als gevolg van het beladen slavernijverleden staat het Afrikaanse Goeree sinds 1978 op de werelderfgoedlijst van de UNESCO. "Symbool voor enerzijds uitbuiting en anderzijds verzoening met het verleden. Goeree was het centrum van de trans-Atlantische slavenhandel. Vanuit het Slavenhuis werden miljoenen slaven verscheept naar Amerika", zo lezen we op de website van de UNESCO. Deze feiten worden tegenwoordig door historici die zich specifiek hebben verdiept in het slavernijverleden, als onjuist gezien. Er was op Goeree zeker sprake van sla venhandel, maar op kleine schaal. Massale slavenhandel vond plaats aan de Goudkust en de Slavenkust. Het op Goeree bekend geworden Maison des esclaves (Slaven huis) was de plek waar de slaven van de eigenares van het huis woonden en was geen transitoord voor slaven die naar het Amerikaanse continent werden verscheept. CTBCraB? 14 Nehalennia najaar 2018 nr. 201 Familienamen in de kijker: De Jonge en Dekker Veronique De Tier In de vorige aflevering is een deel van dit artikel wegge vallen. Waarvoor onze excuses. Daarom nogmaals deze bijdrage. Kent u in uw familie- en vriendenkring iemand die Dek ker of De Jonge heet? Het zou een wonder zijn als dat niet zo is. Het zijn immers heel frequente namen in Zeeland. In de volkstelling van 1947 werd de familienaam De Jonge 2.032 keer genoteerd in Zeeland. Het was daarmee de meest frequente naam in de provincie. De volgende namen in het Zeeuwse lijstje Dieleman en Dekker moesten het stellen met 1.140 en 1.127 naamdragers. Ook in 2007 blijken deze familienamen nog massaal voor te komen in Zeeland. De naam Dieleman bespraken we al in een vorig nummer. Deze keer bekijken we de andere twee uit de top drie. Waar komen de namen De Jonge en Dekker vandaan? De meest voorkomende familienaam in Zeeland: De Jonge Wat betekent de naam? De Jonge is een bijnaam, die oorspronkelijk aan een persoon werd gegeven om hem te onderscheiden van zijn vader, de oude of eventueel van een oudere broer. Het is logisch dat het een veel voorkomende naam is: een van de eerste mogelijkheden om twee personen met dezelfde voornaam van elkaar te onderscheiden is immers het ver schil in leeftijd. De naam komt dan ook heel frequent voor in heel Nederland en België in verschillende varianten: de Jong, de Jonge, de Jonghe, de Jongh, d'Jong, Jonk enz. Enkele naamsvermeldingen in Zeeland Familienamen zijn pas officieel vastgelegd in 1811, maar lang daarvoor werden in bepaalde regio's de familienamen al erfelijk. De naam de Jonge komt dus al heel vroeg voor in Zeeuwse archiefstukken. De variant met gh bijvoor beeld werd al in 1381 opgetekend in Hontenisse Jan de Jonghe, Joos de Jonghe). In 1420 woonde in Zierikzee een Jan Lievenszn. de Jonge en in 1592 werd een Cornelis Jansz de Jonge genoemd in Heinkenszand. Zeeuwse bijzonderheden In Nederland is de variant met -e op het einde vooral bekend in Zeeland, Groningen en Drenthe. Die provin cies hadden in 1947 meer dan 1000 naamdragers binnen hun provinciegrenzen. In andere provincies - vooral de centrale - komt de naam de Jong zonder -e veel meer voor. In Zeeland werd de naam zonder -e 238 keer opgetekend. De oudere schrijfwijze de Jonghe is in Nederland nauwe lijks bekend. Van de 61 naamdragers in 1947 woonden er 33 in Zeeland. De kans dat deze mensen een voorouder in Vlaanderen hebben is groot. In België werden de familie namen immers officieel vastgelegd rond 1795, nog voor de spellinghervorming van Siegenbeeck in 1804. In Neder land werden de familienamen na deze spellinghervorming vastgelegd in 1811. De meeste familienamen in Nederland ogen dan ook moderner dan de Belgische, die in een ou dere spelling bewaard gebleven zijn. Ook binnen Zeeland zien we dat de ene regio meer mensen met de familienaam de Jonge telt dan de andere: van de 2032 naamdragers in 1947 woonden er 878 op Zuid-Beveland. Varianten De Jonck, de Jonge, de variant met het lidwoord en een -e op het einde, komt het vaakst voor in Zeeland, maar ook de volgende varianten komen (of kwamen in 1947) voor in Zeeland: Jong, de Jong, d'Jong, Jonge, Jongh, de Jongh, de Jonghe, de Jonck, Jonk en Jung. Sommige ervan hebben slechts één naamdrager. Zowel Jong, Jonge, Jongh, d'Jong en de Jonck kwamen in 1947 één keer voor in de provincie. Jonk en Jung werd drie keer genoteerd. De Jonghe telde 33 naamdragers, de variant zonder -e is 54 keer geteld. Dekende Zeeuwen met de naam de Jonge Er zullen ongetwijfeld heel wat bekende Zeeuwen met de naam de Jonge rondlopen. In de encyclopedie van Zeeland wordt meer dan één naamdrager vermeld. Jan Anthonissse de Jonge is geboren in 1546 in Zierikzee en overleed er in 1617. Deze magistraat was de eerste van dat geslacht die zich 'de Jonge' liet noemen. De naam wordt 15 Kaart van Guinee. Aan de Slavenkust (Slave Coast) lag de versterkte handelspost Zeelandia. afJSnylifh JlfiUj üüdtnttjGaXJ} fixAVX *nd Alt Ctuntrut. Ot KM» CoAiï Jljth» De familienaam De Jonge in Nederland in 2007. (Familienamen- databank Meertensinstituut: www.meertens.knaw.nl/nfb/) Jonge, de 13.994 personen

Nehalennia | 2018 | | pagina 9