m Jacob en Kats Door zijn huwelijk werd Jacob geïntroduceerd in de betere kringen van het eiland. Zijn schoonvader was gemeente raadslid van Colijnsplaat en na diens overlijden in 1888 volgde zijn zoon hem op. Iets dergelijks gebeurde in het kerkbestuur. Maria Vink was de dochter van de gemeen tesecretaris van Kats (1846-1887). De familie Vink was op Noord-Beveland bestuurlijk actief in 't verenigingsleven en dat gold ook voor de Haringmannen. Terug naar Jacob. Hij voldeed prima als hoofdonderwijzer en tijdens zijn onderwijsperiode vond in 1876 de verbou wing en uitbreiding plaats van het schoolgebouw en de onderwijzerswoning. In 1880 besloot de gemeenteraad zijn salaris te verhogen tot f 800,00 per jaar. Het dorp en ook Sturm met zijn gezin werden in 1885 getroffen door tyfus. Daardoor werd de school een poosje gesloten. In het gebouw was ook een hulppostkantoor dat Jacob bestierde. Het ging ook een poosje dicht wegens ziekte. In 1887 werd zijn salaris door de gemeente met f 50,00 verhoogd. In 1898-1899 bleek Sturm opnieuw ernstig ziek en de ge meenteraad benoemde een vervanger. Op 1 februari 1891 vierde hij zijn 25-jarig jubileum. Met ingang van 1 april 1903 werd hem eervol ontslag verleend. Hij was toen 36 jaar lang schoolhoofd in Kats geweest. Hij vertrok in dat jaar met zijn vrouw en jongste dochter naar Rijswijk, waar Jacob jr. een onderwijsbaan had. Jacob sr. overleed daar op 17 januari 1910. Zijn dochter twee maanden later en zijn weduwe in 1923. Actief in onderwijzersgezelschappen Jacob Sturm was actief in de onderwijsgezelschappen op Noord-Beveland en Zeeland. Op de bijeenkomsten hiel den de leden voordrachten over een onderwerp dat nauw verwant was met hun vakgebied. Soms was de inspecteur hierbij aanwezig die ook wel eens een causerie hield. De dagen eindigden altijd met een gezamenlijke maaltijd. Voor de bijeenkomst van het Nederlands Onderwijzers Gezelschap (N.O.G.) afdeling Tholen-Noord-Beveland hield Jacob Sturm in 1885 een inleiding "Over de oude en nieuwe scholen van buiten en binnen bekeken". Drie jaar eerder was hij te horen geweest over het tekenonderwijs. Korte tijd later wordt hij gewestelijk bestuurslid van deze vakvereniging. Organisator Jacob Sturm was actief in het verenigingsleven. Uit kran tenverslagen blijkt dat hij een groot organisator was voor met name plaatselijke festiviteiten. Zo komen we hem tegen bij de viering van het 10-jarig bestaan van de hand boogschutterij "De kroonprins" in 1894. Hij schoot daar zelfs een zijvogel! Sturm was de hoofdman van de Katse schutterij. De leden kwamen elke zaterdag bij elkaar. In 1881 zien we hem als voorzitter van het feestcomité bij de installatie van burgemeester Willem Frederik Johan Wagtho. In een escorte met 42 paarden wordt de nieuwe burgervader aan de gemeentegrens opgewacht door de plaatselijke fanfare. Een hele dag feest en 's avonds lampi onoptocht. Verder was hij in 1889 betrokken bij een tentoonstelling van de Floraliaverenging op Noord-Beveland. In de school waren 60 leerlingen onder leiding van Sturm met plan ten en andere creaties aanwezig. Deze activiteit was een onderdeel van de plaatselijke afdeling van het Nut van het Algemeen. In 1874 treedt hij in Kats op als organisator van de festivi teiten t.g.v. het 25-jarig jubileum van koning Willem III. Een feest voor de kinderen, met zang en kinderspelen. Op 7 april 1872 was hij de organisator van de viering ter gelegenheid van de inname van Den Briel en de bevrijding van Vlissingen. Een feest dat 's avonds werd afgesloten met vuurwerk. 16 Nehalennia winter 2018 nr. 202 Sociale activiteiten Jacob Sturm was, zoals we al zagen, actief in het Nut van het Algemeen, nutsdepartement Noord- Beveland. In 1868 is hij initiator voor de oprichting van de Nutsspaarbank waarvan hij bestuurder wordt, samen met enkele notabe len van het eiland. In 1870 stelt hij voor om volksvoorlezingen te houden. Het wordt een succesvolle activiteit. Binnen het Nut is er ook veel steun voor het volksonderwijs waarvoor ook in Noord-Beveland een afdeling werd opgericht in 1894. Zo gaf het Nut subsidie voor het herhalingsonderwijs. Sturm is hiervan de initiatiefnemer. Veel aandacht binnen het Nut is er ook voor de kinderarbeid op het land en de strijd tegen het schoolverzuim. In 1869 komt er een commissie met als doel "onderzoek in te stellen naar kinderarbeid en met maatregelen te komen". Dat levert weerstand op bij conservatieve boeren. Ze geven aan dat die commissie niet moet worden gevormd door onderwijzers alleen! Daar moesten de grote boeren toch ook zitting in nemen? Zij waren immers werkgevers. Sturms sociale bewogenheid blijkt ook uit het feit dat hij begin 1895 het initiatief neemt om geld in te zamelen onder de collega-leerkrachten, teneinde Jan Hendrik Thiel (sedert 1 februari 1895 gepensioneerd hoofdonderwijzer te Kamperland) en Herman Albertus Eversdijk (sedert 16 januari gepensioneerd onderwijzer te Wissenkerke) een passend souvenir aan te bieden. Een vijftal onderwijzers ging naar Thiel waarbij Sturm een toespraak hield en een barometer aanbood. In Wissenkerke werd een schitteren de hanglamp aangeboden. Beide heren kregen bovendien een afscheidsalbum. Voor het dorp was Jacob een sociale steun zoals blijkt als hem in de gemeenteraadsvergadering van Kats op 17 april 1895 een fraaie kamerstoel wordt aangeboden als bewijs van waardering voor zijn diensten tijdens de besmettelijke ziekte in het voorgaande jaar. Ook was hij betrokken bij de oprichting van de Coöpera tieve kolenverenging op Colijnsplaat in 1874. Doel was om zo goedkoop mogelijk kolen in te kopen en die aan de le den beschikbaar te stellen. De coöperatie had ook al enige jaren aardappelen en vlas verbouwd. Met weinig succes overigens. In 1889 werd de coöperatie eigenaar van een weegbrug. Haringman, Sturms zwager, was bestuurslid. Ook in Kats was al vóór 1870 een steenkolenvereniging voor arbeiders actief. In 1888 werd hij tot afgevaardigde naar de landelijke vergadering van 't Nut gekozen. Op 30 juli 1884 hield Jacob Sturm een inleiding "De oude en nieuwe scholen van buiten en binnen bekeken". We horen hem vervolgens in 1888 als hij inleidingen houdt over "Het Spreekwoord lange mijlen liggen tussen doen en zeggen" en "De basi- licuseieren van Scheltema". In november 1899 wordt hij voorzitter van het departement. In 1895 is hij betrokken bij het initiatief betreffende landverhuur aan arbeiders te Wissenkerke die werkloos zijn (15 deelnemers); een activi teit die erg succesvol zal blijken. De kerk van Kats Zoals destijds gebruikelijk was, komen we Sturm ook te gen binnen het bestuur van de plaatselijk hervormde kerk. Een schoolmeester die brieven en rekeningen kan schrij ven! Hij is nauw betroken bij de bouw van een nieuwe pastorie in 1886: een villa-achtig gebouw met allure. De vacature voor een nieuwe predikant was mede hierdoor dan ook snel vervuld. Handelaar, koopman en grondbezitter Vanaf 1886 verschijnt Sturm regelmatig op openbare verkopingen en wordt hij eigenaar van diverse kavels land in onder andere de Nieuw-Noord-Bevelandpolder. In totaal 10 ha. In 1893 verkoopt Sturm een drietal percelen. In november 1891 zien we hem optreden als verkoper van bomen, staande op de Hoeve Gorsakker bij Kats. In 1893 biedt hij de kleine hofstede Gorsakker te pacht aan voor 7 jaar, met 22 ha bouwland. Later verkocht Sturm zijn goe deren zoals de hofstede "Gorsakker" te Kats, bestaande uit een woonhuis, schuur, tuin en boomgaard en 2 ha bouw en weiland en nog een perceel bouwland. Op 6 juli 1893 is er een openbare verkoping van de hofstede "Zorgvliet" bij Colijnsplaat met 48 ha. grond. Twee percelen, samen 9 ha, worden zijn eigendom. Op 10 juli koopt hij drie percelen graan. Uit de nalatenschap van Maria Vink en Jan Haring man verkrijgt hij een hoefje en 2 ha. Op 18 januari 1896 is er een openbare verkoop van woonhuizen in Kats en op dezelfde dag te Colijnsplaat waar hij een woonhuis met erf in de Achterkerkbuurt te Colijnsplaat en een woonhuis met loods en tuin te Kats aan de Molendijk op zijn naam zet. Die kwamen van de erven-Haringman, dus Sturm en zijn vrouw. J. Sturm was ook actief op een ander economisch gebied en nog wel buiten Noord-Beveland. Dat blijkt als er een 17 Jacob Sturm met zijn schoolklas in 1893 vóór de kerk in Kats, uit: Kortgene in oude anschichten, 1974 Leendert Abraham Bijbau, burgemeester van Colijnsplaat, Kats en Kortgene van 1879 tot 1892

Nehalennia | 2018 | | pagina 10