De Zeeuwse familienaam Hamelink in de kijker Wat betekent de naam? Hamelink is een vadersnaam. Het is een afleiding van een Germaanse voornaam Amalrik, waarvan het eerste deel 'strijdlustig' of'ijverig' betekent en het tweede 'heerser' of'machtig'. De voorouder van de Zeeuwse Hamelink was dus bekend als strijdlustige, ijverige heerser. Door de eeuwen heen is de naam amalrik geëvolueerd naar onder andere Hamelink. Hamerling). De uitgang -ik werd daarin geïnterpreteerd als -ing, uitgesproken als ink. In Hamelink en wat andere varianten is de r later verdwenen. Bekende Zeeuwen met de naam Hamelink Jacques (Jacobus Marinus) Hamelink is geboren in Drie wegen bij Terneuzen in 1939. Hij is dichter en prozaschrij ver. Hij publiceerde sinds 1964 poëzie, proza en verhalen. Hamelink ontving enkele prijzen zoals de Vijverbergprijs (1964) en de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs (1965) voor Het Plantaardig Bewind, de Busken Huetprijs (1981) voor In een lege kamer een garendraadje, de Herman Gorterprijs voor Gemengde tijd (1985) en de Constantijn Huygensprijs voor zijn gehele oeuvre (1988). Voor zijn volledige oeuvre verwijzen we naar de Zeeuwse encyclo pedie. Jan Hamelink is geboren en getogen in Axel. Hij speelt trekharmonica en zingt niet alleen in het Iers, maar ook in het Zeeuws. Zeeuwse bijzonderheden De naam komt vooral voor in Zeeuws-Vlaanderen. Vol gens een recent onderzoek van telefoonboek.nl begin 2017 is Hamelink in Terneuzen de meest voorkomende naam en in Axel staat de naam op een derde plaats. Uiteraard gaat het hier om personen die een telefoonaansluiting hebben, maar het geeft wel weer welke namen frequent voorkomen in de diverse regio's. Varianten Behalve Hamelink vinden we in Zeeland ook nog Haeme- lijnck, Hamelijnck, Hamelinck, Hameling en de vorm met r, Hamerlink. De 1 en r zijn in de loop van de eeuwen wel eens van plaats versprongen waardoor Amalrik Amarlik of (H)amarlik kon worden. De a kon dof worden waar door (H)amerlik de tussenvorm werd voor Hamerlink (of Nehalennia winter 2018 nr. 202 Van de bestuurstafel De dialectdag is weer achter de rug. We genoten van de interessante lezing die drs Veronique De Tier hield. We werden met onze neus op de feiten gedrukt: het Zeeuws dialect gaat achteruit. Gelukkig waren er toch positieve punten in haar betoog. Alles vastleggen en beschikbaar maken voor een groot publiek. En blijven doorgaan en proberen de jeugd warm te maken voor ons dialect. Omroep Zeeland zette ons die avond al in het zonnetje en dinsdag daaropvolgend in de vroege uurtjes, besteedde het programma op NPO 1 Goede Morgen Nederland ruime aandacht aan onze dialectdag. We verwelkomden in Kapelle als nieuw bestuurslid Maar ten Tanis. Hij is opgegroeid in Ouddorp en woont momen teel in Hulst. Maarten, hartelijk welkom in ons bestuur. Onze voorman Hans Jebbink nam die morgen afscheid. Jarenlang is hij bestuurslid geweest. De laatste jaren was hij voorzitter. In zijn periode namen we afscheid van de samenwerking met de Werkgroep Cultuur Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuws Genootschap en werd ons kwartaalblad Nehalennia zelfstandig. Ook de opheffing van de Stichting De Zeêuwse Taele gebeurde onder zijn voorzitterschap en de invoering van de nieuwe verenigingsstatuten. Vorig jaar nog presenteerde hij in Bruinisse het lees- en kijkboek Ik komme van Bru. Het jaar daarvoor rolde de succesvolle uitgave Johannes Goedaert. Fijnschilder en Entomoloog van de persen. Alle twee uitgaven van onze vereniging. Niet te veel poespas," zei hij doelend op zijn afscheid. De vereniging waardeerde zijn grote inzet op velerlei gebied door hem te benoemen tot erelid en verder ontving hij van de waarnemend voorzitter Pau Heerschap een dinerbon voor twee personen. "Kan je samen met je vrouw Cora lekker van genieten," besloot Pau zijn toespraakje. Hans bedankte de vereniging hartelijke voor de prettige jaren lange samenwerking en vooral voor de gezellige omgang. En niet te vergeten voor de dinerbon. Afscheid Jacques Van Keymeulen Het was een bont gezelschap dat zich op vrijdagmiddag 14 september jl in het universiteitsgebouw op de Blan- dijnberg in Gent verzamelde. Daaronder bevonden zich twee bestuursleden van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek: Peter de Bakker en Rinus Willemsen. Als sinds het begin van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten (WVD) heeft onze vereniging nauwe banden met de Gentse Universiteit, want dat woordenboek be strijkt het oude graafschap Vlaanderen en dat omvatte het gebied van de Westerschelde tot aan Duinkerke. Ons Zeeuws Woordenboek (ZW) bestrijkt heel de provin cie Zeeland en Goeree - Overflakkee. Zeeuws-Vlaanderen is dus zowel in het WVD als in het ZW opgenomen. Door die overlap is er een goede samenwerking gekomen met Gent en daaraan heeft prof. dr. Jacques Van Keymeulen (1952) zijn steentje bijgedragen. Regelmatig was er overleg en instructie over de Zeeuws-Vlaamse vragenlijst van het WVD en talloze keren bezocht Jacques ons regiobijeen komsten. Omstreeks 1995 was hij de initiator achter het digitali sering van het Zeeuws woordenboek, dat in 1999 in het Sluise Belfort werd gepresenteerd. Hij noemde dit pro ject "het eerste sprekende woordenboek ter wereld." Dit vanwege het feit dat er honderden voorbeeldzinnen door eigen dialectsprekers te beluisteren waren. Maar boven alles was hij tevreden over de toegankelijkheid van ons woordenboek voor niet dialectsprekers. Wie bijvoorbeeld zocht naar de dialectwoorden van het lemma Vaatdoek, kreeg een reeks van dialectwoorden te zien die in heel Zeeland en op Goeree-Overflakkee werden gebruikt. Tal van sprekers voerden het woord en het was amusant voor ons in deze goed gevulde collegezaal te horen hoe Jacques zijn werkwijze alom werd gewaardeerd. Hij verza melde het bronmateriaal zorgvuldig, beschreef de lemma's, publiceerde, borgde zijn schatten en digitaliseerde zijn gegevens om later op de website te zetten. Maar bovenal was hij een bruggenbouwer en wist hij te bewerken, samen met de Brabantse en Limburgse Dialecten, dat de gezamenlijke onderzoeksresultaten op één site kwamen te staan. Ja, ons bekend Zeeuws Woordenboek werd daarin ook opgenomen. Als laatste spreker voerde mw. Prof. dr. Frieda Steurs, di recteur van het Instituut voor de Nederlandse Taal in Lei den het woord. Ook zij roemde de werklust en gedreven heid van Jacques en zij kwam met een verrassing: Jacques ontving de zilveren penning van de Stichting Matthias de 27 In 1947 woonden 852 van de 1.172 Nederlandse Hamelinks in Zeeland. Het grootste deel ervan vindt men in Zeeuws- Vlaanderen. In 2007 was het aantal Hamelinks gestegen tot 1.685 naamdragers, waarvan ongeveer een derde in Terneuzen woonde. Jan Hamelink zingt in het Zeeuws op de verteldag in Zaamslag Bronnen Debrabandere, F. (2003), Woordenboek van de familienamen in België en Noord-Frankrijk. Debrabandere, F. (2009), Woordenboek van de familienamen in Zeeland. Geraadpleegd op http://www.naamkunde.net/ Driel, L. van (2007), Van Aarnoudse tot Zachariasse. Zeeuwse familiena men Encyclopievanzeeland.nl Familienamendatabank Meertens instituut: http://www.meertens.knaw. nl/nfb/ Famielienamendatabank België: www.familienaam.be Meertens P.J, (1947), Zeeuwse familienamen Hamelink 1 685 personen s-io 25i - 500 De naam Hamelink in u - 25 sol - ïooo Zeeland in 2007, met 2e - so looi - 2500 een duidelijk overwicht si - ïoo 2500+ in Terneuzen Hans Jebbink (I) en wethouder Oudesluis, tijdens een promo tiemiddag in Scherpenisse op 23 maart 2013 waarbij de nieuwe Nehalennia special overTholen werd gepresenteerd

Nehalennia | 2018 | | pagina 15