Nehalennia Inhoud 1 2 6 12 15 19 23 26 27 27 28 28 29 30 30 33 34 35 Kopij voor het volgende nummer uiterlijk 20 januari 2019 indienen bij de redactie. Omslag Van de redactie in de kijker Veronique De Tier Tijdschrift van de Zêêuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 202, winternummer, december 2018 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl). De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDV: dhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15,4521 AS Biervliet. Van de redactie Pau Heerschap Jacob Cats 400 jaar dichter Marinus Bierens Zeeland en Goeree in de wereld, deel 2, Azië Jaco Simons Bouw van de korenmolen in Sommelsdijk Jan Both Jacob Sturm, hoofdonderwijzer in Kats Gerard van der Wal Maritiem erfgoed van het deltagebied, de Hoogaars Pau Heerschap Dialectdag 2018, Hoe redden wij het Zeeuws dialect, interview met Veronique De Tier Rinus Willemsen De Zeeuwse familienaam Hamelink Van de bestuurstafel Rinus Willemsen Afscheid van Jacques Van Keymeulen Rinus Willemsen Uit de regio's M'n Stikje Rinus Willemsen Volkskunde Pau Heerschap, Wim de Vrieze Verhalen en gedichten Leo Huijsen Varia Leo Huijsen, Jacques Van Keymeulen, Bert de Gelder 0p de valrêêpe Pau Heerschap Beantwoording van vragenlijst 200 Nieuwe vragenlijst Molen de Korenbloem te Sommelsdijk, foto Pau Heerschap. Nehalennia winter 2018 nr. 202 Pau Heerschap, hoofdredacteur Nehalennia 202, alweer de laatste aflevering van 2018. Het was weer een plezier om dit nummer samen te stellen. Over gebrek aan kopij hoefden we niet te klagen. Ons bereikten diverse artikelen over verschillende onderwerpen, zowel op historisch, volkskundig als dialectgebied. Zo wordt er o.a. aandacht geschonken aan het 450-jarige dichterschap van Jacob Cats, een schoolmeester uit Kats en de naam Goeree in Azië. Ook wordt gestart met een korte serie over oude Zeeuwse scheepstypen. In dit nummer vindt u informatie over de hoogaars. In het volgende nummer wordt de Zeeuwse schouw behandeld. Wout Dijkstra uit Bruinisse, een groot kenner op het gebied van het maritieme erfgoed, is onze gids. Veel aandacht ook voor het behoud van het Zeeuwse dialect, dit naar aanleiding van de lezing daarover, gehouden door Veronique De Tier op de Zeeuwse dialectdag op 20 oktober jl. Verder komen de gebruikelijke rubrieken weer aan bod. Er werd afscheid genomen van onze voorzitter Hans Jebbink en van prof. dr. Jacques van Keymeulen. Hij blijft nog wel onze adviseur. In dit nummer leest u er meer over. Er was ook een verwelkoming. De oproepen voor een nieuwe penningmeester in Nehalennia hebben succes gehad. Maarten Tanis uit Hulst gaat onze financiën beheren. Kees Heule blijft waarnemend penningmeester. In die hoedanigheid heeft hij de vacaturetijd op een efficiënte en kundige wijze overbrugd. Volgend jaar bestaat onze vereniging 90 jaar en het bestuur is zich nu al aan het beraden om dit jubileum op een waardige en interessante wijze te vieren. Nehalennia is een blad voor en door leden. Ook uw bijdrage is altijd welkom. Ook nu weer de oproep: laat dit nummer maar eens zien aan familie, vrienden en kennissen en probeer die te inspireren om lid van onze vereniging te worden. Namens de redactie en het bestuur van de Zeeuwse Dialect Vereniging wens ik u fijne feestdagen en een heel gezond 2019 toe. Ook wens ik u weer veel lees- en kijkgenot toe. 1

Nehalennia | 2018 | | pagina 2