Zeeland en Goeree in de wereld meen.» BATASHA Jaco Simons Goeree Aan het eiland Goeree in West-Afrika, waarover we in het eerste deel konden lezen, kunnen we nog een tweetal kapen in Azië toevoegen. Helaas is er weinig bekend over deze Goeree's, behalve dat deze namen op zeventiende- eeuwse landkaarten door Nederlandse cartografen zijn genoteerd. Dat oude kaartmateriaal is opgenomen in het eerste deel van de Grote Adas van de Verenigde Oost- Indische Compagnie, ook bekend als de Atlas Isaak de Graaf/Atlas Amsterdam. Kaap Goere lag op Honshu, het grootste eiland van de Japanse archipel. Deze en andere Nederlandse namen zijn mogelijk gegeven in 1643 toen Maerten Gerritszoon de Vries deze regio verkende met onder meer het schip de Breskens. De landpunt Goere heet nu Kaap Same Kado. Er staat een vuurtoren op deze plek. Same Kado is overigens niet de uiterste noordoostpunt van Honshu. Dat ligt even ten noorden hiervan en heet Kaap Shiriya-saki. Hoeck Goeree bevond zich op Sumatra, één van de grootste eilanden van het huidige Indonesië. Deze kaap heet nu Diamantpunt, Tanjung Jambair of Tanjung Jamboaye en is gelegen in de provincie Atjeh, het noordelijkste deel van Sumatra. Op deze plek treffen we op oude kaarten ook de namen Hollandse diamanten en Hollandse Diamantplaats. Het laat zich raden wat de Nederlanders eeuwen geleden in deze contreien aantroffen. Batavia Vanaf 1619 zetelden de gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië en zijn raden in Batavia, de stad die is uitge groeid tot de huidige metropool Jakarta. Om Batavia en Nehalennia winter 2018 nu 202 yvou, haar regeringscentrum te beschermen werd tussen 1632 en 1645 rondom de belangrijkste stad van Nederlands- Indië een muur gebouwd. Die verving eerdere verster kingen, namelijk een aarden wal en enkele redoutes. Jan Pieterszoon Coen, tot tweemaal toe gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, maakte daar hoogstpersoonlijk al in 1619 schetsen voor vlak nadat de stad door de Neder landers was veroverd. De nieuwe stadsmuur om Batavia bevatte bolwerken, destijds ook punten genoemd, die namen van Nederlandse steden en gewesten kregen. Zo was er bijvoorbeeld een Punt Middelburg aan de oostzijde. Eén van de hoekpunten heette Zeeland en die bevond zich aan de westzijde van de ommuring. De afgebeelde kaart van Dionysus Paulusz stamt uit 1650, maar geeft de situatie uit circa 1645 weer. Het westelijke deel van de stad en de bijbehorende stads muur zijn dan voltooid. Nolukken De eerste Nederlandse stappen op de Molukken werden al in 1599 op het eiland Ambon gezet. De pogingen die werden ondernomen om de daar aanwezige Portugezen te verjagen, mislukten. In 1605 had een aanval onder leiding van Steven van der Hagen wel succes en was de Neder landse bezetting een feit. Deze inmenging werd verwe zenlijkt met instemming van de Ambonezen, die tot hun opluchting waren verlost van de gevreesde Portugezen. Met de nieuwe machthebbers bouwden de eilandbewoners in de beginjaren een goede verstandhouding op. Die situ atie hield niet lang stand. Tot de eerste gouverneur van Ambon werd Frederick de Houtman benoemd. Niet lang daarna was Ambon voor een aantal jaren de zetel van het gouvernement van Nederlands-Indië, een rol die echter al snel werd overge nomen door Batavia. In een serie van vijf korte artikelen in Nehalennia maken we kennis met de namen Zeeland en Goeree in het buitenland. Na intensief speurwerk wist auteur Jaco Simons voor wat betreft Zeeland onder meer forten, stadjes en eilanden te traceren. Deze luisteren of luis terden niet alleen naar de naam Zeeland, maar in een aantal gevallen ook naar Zeelandia, Nova Zeelandia of Nieuw Zeeland. Slechts drie keer stuitte Simons op de naam Goeree, in de vorm van een eilandje en een tweetal kapen. We reizen in de vijf bijdragen af naar Afrika, Azië, Noord-Amerika, Midden- en Zuid-Amerika en Oceanië. Het feit dat Zeeland en Holland gedurende een aantal eeuwen wijdverspreide handelscon tacten hadden, wordt hiermee weer eens bevestigd. Deze reeks bijdragen beoogt niet een volledige opsomming of uitput tende verhandeling te zijn; eerder een signalering en misschien, daaruit voortvloeiend, een aanzet tot verdere uitwerking. Aan het einde van het laatste artikel volgt de bronvermelding betreffende deze reeks. Kaap Goeree, Honshu, Japan Hoeck Goeree, Sumatra, Indonesië Stadswapen van Batavia. Foto Marcela Simons bren 1*kV *ti® ièü Gnii-cfcm «l CV -xujtf Arr. te Gtntrilt (MUtrJ* H* ik r C* K*r 'Wftitrf.'k. «jjf*

Nehalennia | 2018 | | pagina 5