Taiwan De VOC wilde ook handelsactiviteiten opzetten in het tot de verbeelding sprekende China, maar in dat gesloten land kregen ze geen voet aan de grond. De compagnie besloot om uit te wijken naar de Pescadores, een groep eilanden gelegen tussen het Chinese vaste land en Taiwan. Omdat de Nederlanders op het hoofdeiland van deze archipel een verdedigingswerk bouwden, Fort Vlissingen, haalden zij de woede van de Chinezen op hun hals. Zij zagen deze actie als bezetting van hun grondgebied. Oorlog was het gevolg, waarbij de Nederlanders het onderspit moesten delven na een door de Chinezen veel efficiënter gevoerde strijd. De VOC verplaatste haar activiteiten na haar nederlaag naar de westkust van Taiwan, ongeveer 75 kilometer verder oostwaarts. Dit enorme eiland heette in die tijd Formosa, in het Portugees het woord voor fraai of mooi. 10 Nehalennia winter 2018 nr. 202 Formosa viel niet onder het Chinese territorium. Op nieuw werd er een verdedigingswerk opgericht waarbij onder meer gebruik werd gemaakt van het meegenomen afbraakmateriaal van Fort Vlissingen op de Pescadores. De in de periode 1624-1634 opgerichte sterkte op Formosa werd aanvankelijk Fort Oranje genoemd, maar werd later herdoopt in Zeelandia. Het fort werd voorzien van basti ons. Die werden genoemd naar de vier Walcherse steden Middelburg, Vlissingen, Veere en Arnemuiden. Fort Zee landia was gelegen op het eilandje Taoyuan. Dat lag voor de kust, ter hoogte van het tegenwoordige Tainan City. De Nederlandse initiatieven op Formosa leidden, in tegenstelling tot die op de Pescadores, wel tot succes. De voornamelijk Chinese handelaren brachten porselein, zijde en goud naar Formosa en namen vanuit dat gebied hertenhuiden mee voor de Chinese en Japanse markt. Het gebied rond Fort Zeelandia groeide uit tot een welvarende handelsstad, van waaruit verdere ontplooiingen op For mosa volgden. De voor de VOC belangrijke kolonie heeft tot 1662 bestaan. Tegenwoordig liggen het eilandje Taoyuan en de resten van Fort Zeelandia midden in een stadswijk. Die is ont staan door landwinningprojecten. 11 Fort Nieuw Zeeland(ia) op het Molukse eiland Haruku of Oma. Bron: G.E. Rumphius/Van Fraassen/Straver: De Ambonse eilanden onder de V.O.C. Raja Ampat eilanden, met het eiland Zeelandt nu PulauTsiof. Bron: Grote Atlas van de V.O.C., deel 1, pag. 390 Fort Zeelandia op het eilandje Taoyan bij Tainan City, Taiwan. Bron: Atlas Maior, J. Blaeu. Deze aquarel is van Johannes Vingboons,naar een origineel uit ca 1644 van een onbekende kunstenaar. Het origineel hangt in het Zeeuws Museum in Middelburg Resten van Fort Zeelandia, Taiwan. Bron: Internet

Nehalennia | 2018 | | pagina 7